Zlá krev: Jak majitelka startupu ze Silicon Valley oklamala svět

Autor: John Carreyrou
Délka: 10h 44m
Čte: Borek Kapitančik
Originální název: Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup
Žánr: ze života
Moje hodnocení: 4 hvězdičky

Jak majitelka startupu ze Silicon Valley oklamala svět.

Jak mohla mladá dívka ošálit protřelé investory ze Silicon Valley, představitele americké armády i média, oslavující ji jako „Steva Jobse v sukních“? Proč nikdo nepoznal, že zázračný technologický startup s hodnotou deseti miliard dolarů je ve skutečnosti podvod?

Příběh firmy Theranos je strhujícím byznysovým thrilerem, oknem do paradoxního světa Silicon Valley i temnou sondou do psychologie těch, kteří jsou ochotni obětovat podnikatelskému úspěchu naprosto vše.

Elizabeth Holmesová se po roce studia rozhodla opustit Stanfordovu univerzitu kvůli podnikatelské vizi. Ta postupně vykrystalizovala v malý stolní přístroj, který z jediné kapky krve odebrané z prstu provede dvě stovky laboratorních testů, jejichž výsledky vás varují například před počínající rakovinou. MiniLab měl způsobit revoluci v medicíně a přinést svému výrobci i investorům miliardové zisky.

Charismatické Elizabeth se povedlo získat důvěru takových investorských es, jako je Rupert Murdoch. Přístroj plánovaly využívat sítě lékáren i supermarketů a na bojišti měl zachraňovat americké vojáky. Věc měla jediný háček: onen zázračný přístroj nikdy nefungoval.

John Carreyrou, dvojnásobný́ držitel Pulitzerovy ceny, v knize strhujícím způsobem líčí, jak neblahý koktejl konstrukční obtížnosti, netrpělivosti a chorobné touhy po úspěchu svedl Theranos na cestu největšího podvodu, jaký kdy Silicon Valley zažilo. Elizabeth Holmesová nyní čeká na soudní proces, v němž jí hrozí 20 let vězení.

Nakladatel: Knopf (EN), Jan Melvil Publishing (CZ)
Počet stran: 339 (EN), 320 (CZ)
Vazba: Vázaná, audiokniha (EN, CZ)
Vydání v USA: 21.5.2018
Vydání v ČR: 20.9.2019

Datum četby: 4 dny, leden 2024, v češtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: No byla to pěkná potvora teda. Neznat ale kauzu díky dokumentům a seriálu, asi bych se v tom ztrácela.

Můj názor: V posledních několika letech jsem si velice oblíbila podcasty a true crime na YouTube. Začala jsem s tím ovšem dávno před dobou covidovou. Dávno před prvními podobně laděnými domácími podcasty. Už kdysi jsem tak díky zahraničí narazila na příběh Elizabeth Holmes a od té doby mě nepřestává fascinovat.

Jak může někdo oblbnout tolik chytrých lidí a ještě se tvářit, že nikomu nic neprovedl a naopak bylo ublíženo jemu…? Nepochopitelné. A naprosto fascinující. Zlou krev jsem tak měla v hledáčku už dlouho, takže jsem si ji velice ráda poslechla ve formě audioknihy.

Ze začátku jsem sisce měla trochu problém zvyknout si na hlas a styl předčítání B. Kapitančika, ale po čase jsem se do toho dostala. Dozvíte se vše o kauze Theranos. Musím ovšem podotknout, že pokud bych už dříve neviděla dokumenty a nezačala se dokonce koukat na seriál Dropout (Kauza Theranos na Disney+ s cz titulky), asi bych se občas v tom skákání ztrácela. Přece jenom jsou některé kapitoly vyprávěny z pohledu hromady zúčastněných osob, takže často skáčete v ději.

Je až s podivem, kolik jich bylo opakovaně zastrašováno, když se na problémy snažili poukázat a nějak je chtěli řešit. Absolutně si to nedokážu představit. Kniha ovšem končí obžalováním Holmes a jejího tehdy už ex-přítele Sunnyho.

Jak to bylo dál si můžete poslechnout v navazujícím podcastu od samotného autora knihy, Bad Blood: The Final Chapter, který je však v angličtině. Po doposlouchání audioknihy jsem se tak pustila i do podcastu. V několika případech se v něm zopakuje několik zásadních věcí, vystoupí tam dokonce někteří z whistleblowerů a zazní i úryvky z veřejně odvysílaných rozhovorů se samotnou Holmes, včetně výpovědí u soudu. Takže to vše hezky dotvoří obrázek o celé kauze a o tom, jaká Elizabeth i Sunny opravdou jsou.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..