RC review: Pijou mi krev

český cover

Autor: Kimberly Pauley

České datum vydání: 26.11.2010
Knižní série: Pijou mi krev
Díl: první
Žánr: fantasy, upíři
Nakladatel: ALPRESS
Česká anotace:
Mina vyrůstá ve zdánlivě normální rodině. Její rodiče chodí do práce, na nákupy, platí účty a sledují televizní zprávy jako jiní. Ale přece je na nich něco zvláštního – přejí si, aby byla Mina mrtvá, tedy spíš neživá. Rodiče jsou totiž upíři a Mina dostane měsíc na rozmyšlenou, jestli chce opustit kamarádky z nudné střední školy a přejít na upírskou akademii.
Upíři, jak je neznáme

Když se řekne upíři, většina lidí si představí krev sající monstrum, které by vás lusknutím prstu zabilo. Autorka ovšem pojala upířinu úplně jinak. Upírem se totiž můžete dobrovolně stát a rozhodně z vás není příšera, jen budete žít déle než ostatní.

Kimberly Pauley se narodila v Kalifornii a bydlela všude možně od Floridy až po Chicago. Momentálně se se svým manželem a synem Maxem usadila v Londýně. Její první kniha – Pijou mi krev – získala několik ocenění pro dospívající čtenáře. Za zmínku určitě stojí YALSA Quick Pick for Reluctant Readers.

Fakta a fikce
Mina je úplně normální dospívající holka, která je zamilovaná do jednoho z oblíbených kluků do školy, ale zatím neudělala nic pro to, aby si spolu zašli alespoň na rande. Vlastně Mina není tak úplně normální, její rodiče jsou upíři. Což Mina samozřejmě ví.

Ale teď to vypadá tak, že si bude muset vybrat, jestli se také stane upírem, nebo zůstane člověkem a své rodiče už nikdy neuvidí. A i když má své rodiče opravdu ráda, není si tak úplně jistá, jestli by chtěla být upírem.

Spíš jí to upírství příliš nevoní. K rozhodnutí by ji měla napomoct speciální sezení s ostatními dospívajícími, kteří čelí stejné otázce. Jenže Mina se musí vypořádat i se svým společenským životem, aby si ujasnila, co udělá dál.

Překlad
S českým překladem jsem spokojená. Hlavní hrdinka nemluví přímo spisovně, ale úplně normálně, tak, jak mluví dospívající. A to mi bylo blízké. Nic mě příliš nerušilo, ani se mi nezdálo divné. Kniha se díky překladu četla lehce.

Postřehy a pocity
Kniha si na nic nehraje a i když tam jsou sem tam nelogičnosti jako hrom, kdo to řeší? Člověk se u toho parádně odreaguje a o to přesně jde. Nad některými věcmi, které Mina řeší, budete jenom kroutit hlavou a říkat si, že tohle vážně není možné. No a co? Je to pěkně trhlé a po většinu času stejně jenom o dvou věcech – být či nebý upírem… a sakra kterého kluka si vybrat?

Mina mi sedla hned od začátku. Líbilo se mi, jak přistupovala ke svým problémům. Ne, nechtěla se mermomocí stát upírem. Chtěla hlavně žít svůj život, neopouštět to, co zná.

Mina si kladla stejné otázky, jaké si v souvislosti s dospíváním klade většina z nás. Líbilo se mi, jak Kimberly pojala celé upírství společenství. Líbily se mi i popkutlurní odkazy. Ano, možná měla Mina poněkud zmatek mezi kluky, ale to k tomu patří. Nakonec se toho i dosta naučila.

Hodnocení

Nejspíš vás tímhle verdiktem překvapím, ale ačkoliv nejsem cílová věková skupina, myslím si, že jde o povedenou knihu, kterou by si měla přečíst každá dospívající holka, protože je prostě vtipná.

Takovým tím lehce ujetým až trapným způsobem. Na začátku každé stránky se pousmějete nad srovnáním mýtů o upírech a holou skutečností.

Od knihy příliš nečekejte, nebude bořit knižní hranice. Za sebe dávám 4 hvězdičky, protože jsem se při čtení pobavila a doporučuju ji i vám. Když budete mít špatný den, vezměte si ji do rukou a pobavte se nad tím, co trápí Minu.

Pijou mi krev si můžete objednat na stránce nakladatelství ALPRESS.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství ALPRESS za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

6 Responses

 1. Princezná napsal:

  >No tak táto kniha vyzerá ako taký dobrý úlet 😀 Podľa toho čo popisuješ je to typ knih, ktorú si prečítaš nie kvôli filozofickému a sofistikovanému obsahu, ale preto, že to je proste sranda a odreaguješ sa pri tom… keď sa mi to dostane pod ruky, určite si to prečítam :))
  super recenzia a obrázok vampires are a pain in the neck – LIKE!! 😀

 2. Kerol napsal:

  >Vypadá to velice zajímavě, ale abych pravdu řekla jsem letos až přeupírovaná. Možná si knížku přečtu ale upírské šílenství mi v poslední době pije pěkně krev. 😀 😀

 3. Anonymous napsal:

  >Jsem hodně překvapená, že tahle kniha u tebe dostala 4 hvězdičky. Já jsem si jí nedávno vypůjčila v knihovně a horší blábol jsem už dlouho nečetla… zhruba v polovině knihy jsem to vzdala, fakt se to nedalo. Chyběl tomu příběh, správná atmosféra, sympatický postavy… ehm, prostě tak nějak všechno.
  Magdallenne

 4. Syki napsal:

  >Magdallenne: Ono je to kniha mířená na mladší publikum a nehraje si na nic převratného. Je to obyčejná oddychovka, která tě buď pobaví nebo ne. Příběh to mělo, atmosféra neměla být hrůzostrašná ani náhodou, postavy byly normální, i sympatické. Není to klasická YA kniha, takže pokud jsi od toho čekala něco ve stylu Stmívání, Vampýrské akademie apod. tak potom je jasné, že tě to nebavilo 🙂

 5. Luc napsal:

  >Ahoj, super recenzia, ostatne tak ako vždy. Čo sa týka tej knihy asi si ju tiež prečítam, mám rada takéto oddychovky čo sa dajú prečítať za jeden deň 😀

 6. Veronica Star napsal:

  >Mě osobně to zklamalo, ale bylo to tím že to bylo pro mladší…možná i než jsem já

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..