Pád

český cover

Autor: Lauren Kate
Český název: Pád
Slovenský název: Pád

Originální název: Fallen
Knižní série: Fallen
Díl: první
Žánr: fantasy, padlí andělé

Anotace na Goodreads: Je tu něco až bolestně povědomého okolo Daniela Grigoriho.

Tajemný a lhostejný, dostal se do centra pozornosti Luce Pride od prvního okamžiku na inetrnátní škole Sword & Cross v dusném městečku Savnnah v Georgii. On je jediným světlým bodem v místě, kde jsou mobilní telefony zakázány, ostatní studenti jsou psychicky narušení a bezpečnostní kamery sledují každý váš pohyb.

I když Daniel nechce mít s Luce nic společného – a dává to dost jasně najevo – nemůže ho nechat jít. Přitahována k němu jako můra ke světlu, musí zjistit, co Daniel tak zoufale drží v tajnosti… i kdyby ji to mělo zabít.

Nakladatel: Delacorte Press (EN)
Počet stran: 452 (EN)
Vazba: Brožovaná i vázaná (EN)
Vydání v USA: 19.11. 2009
Vydání v ČR: srpen 2011

Moje hodnocení:

Moje hodnocení obálky:

Přiznám se bez mučení, že jsem si knížku vybrala hlavně kvůli přebalu, protože mi naprosto uchvátil. Zbožňuju temně modrou a zbožňuju tajemné obrázky, které něco říkají. A to všechno má obálka Fallen.

Promo video ke knize

Poznámka:
Tady se můžete podívat na song, který zazní při traileru. Song se jmenuje Beaches a zpívá jej skupina Bridezilla. Stejná skupina nazpívala song i k raileru pro druhou knihu.

Datum četby: přelom říjen – listopad 2010, opět přečteno v angličtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Láska nikdy neumírá… Ale Luce mi prostě připadá jako stalker 😀


Oficiální stránky knih UK můžete se tady podívat do galerie na jakousi promo akci, kdy model s připevněnými křídly na zádech vyšel do ulic, aby propagoval knihu Fallen a musím říct, že vypadá dost dobře… pokud se někdy Fallen zfilmuje, měl by Daniela hrát někdo jako je on
Oficiální stránky knih Austrálie
řekla bych, že se jedná o nejpovednější stránky ze všech tří
Oficiální stránky autora
Oficiální blog autora

Můj názor (obsahuje spoilery):
Luce nastupuje na školu pro psychicky narušené studenty. Vyučovací hodina tady trvá okolo 180 minut. Mobilní telefony jsou tu zakázány a můžete si vyřídit jeden 15-ti minutový hovor jednou za týden. Do školy chodí jen 80 studentů a kamery vás sledují na každém kroku. Normálně byste se sem nedostali, pokud byste neprovedli něco, jako Luce. 

Není ve škole ani den a už jí do oka padne Daniel, který jak se zdá, nějak vyčnívá z davu. Jenže o Luce nejeví žádný zájem. Přesněji řečeno, dělá všechno proto, aby s ní nemusel mluvit ani být v jedné místnosti. Což Luce nejde do hlavy. Danielův život je zahalen rouškou tajemství, kterou chce Luce poodkrýt a dozvědět se o něm co možná nejvíc, protože na něj nemůže přestat myslet. Připadá jí něčím povědomý, ale nemůže si jej nikam zařadit. Se sbíráním informací jí pomáhá jediná „normální“ studentka na škole – Penn. 

Na škole je ovšem někdo, kdo o Luce jeví zájem. Tím někým je Cam. Nebezpečný a  zároveň nebezpečně přitažlivý kluk, který má za to, že by měli být spolu. Což se samozřejmě nelíbí Danielovi. A dá to patřičně několikrát najevo.

Po čase pod tíhou okolností prozradí Daniel Luce důvod toho, proč se od ní pokoušel držet dál. Daniel totiž může žít navždy. A má ten problém, že se celý svůj život zamilovává do jedné a té samé osoby, která přichází ve stejné reinkarnované podobě každých 17 let. A tou osobou není nikdo jiný, než Luce… tedy Lucinda, chcete-li. Jenže jejich lásce není dovoleno dlouhé trvání, jelikož Danielovi jeho láska vždycky zemře přímo v náručí. Daniel si s sebou nese každou vzpomínku, zatímco Lucinda si na své minulé život nepamatuje. Nebo alespoň zatím ne.
Už jsem se přiznala k tomu, že jsem si knížku vybrala hlavně kvůli obalu. Už jsem o ní slyšela dobré i méně dobré názory. Ano, jedná se o další knihu, která se svezla na oblíbenosti Twilight série a místo upírů a vlkodlaků tu máme dobré a zlé padlé anděly. Ano, zase tu máme jakýsi ústřední trojúhelník. Ano, hlavní hrdinka je zase posedlá tajemným klukem (stalkeeeer jak hrom). Ano, kniha je plná klišé (např. nová holka ve škole)…

Jenže i přesto přese všechno mě tahle knížka bavila a Luce mi nelezla tolik na nervy jako Bella. Zasazení příběhu do internátní školy pro psychicky narušené studenty bylo příjemným překvapením. Naladilo to pěkně ponurou atmosféru. Vždyť která internátní škola má vlastní ponurý hřbitov a kostel s plaveckým bazénem uvnitř? A navíc tématiku minulých životů mám docela ráda. Cítím v tom nějaké tajemství, kterému mám chuť přijít na kloub. A už i proto se těším na další díl, který mám v plánu si přečíst.

Někde jsem četla, že Disney zakoupilo filmová práva na Fallen a vypadá to, že film by měl spatřit světlo světa v roce 2013. Jen doufám, že hlavní dějovou linku nepřekroutí a nepřizpůsobí si ji tak, jako to udělali Avalon High z pera Meg Cabot (moje nejoblíbenější autorka) a nebudou film vydávat za další dílko pro disney teens. Doufám, že z toho udělají pořádný film nabitý energií, který bude na filmovém plátně o hodně lepší než Twilight. Doufat přece můžu, no ne?

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

3 Responses

  1. Luu napsal:

    >Ja som sa pri Fallen strašne namotala na tú atmosféru… jednoducho… niečo také creepy som v podobnej Twilightovine ešte nikdy nevidela 😛 Už len čakám, kedy budem mať čas na pokračovanie 😀

  2. Syki napsal:

    >Souhlasím, atmosféra mě taky dostala. Málo v které knížce hraje místo děje samo o sobě významnou roli – ale tady tomu tak je. A je to jenom dobře 🙂 A doufám, že si pokračování přečtu co možná nejdřív… hodně mě láká.

  3. Evk napsal:

    >Dneska jsem Fallen přečetla a bohužel jsem asi čekal víc. Za mě – 3 hvězdičky. Ponurá atmosféra mi v první polovině knihy vůbec neseděla a tak nějak mi připadalo, že se nic neděje. Druhá polovina byla lepší. Ovšem autorka spoustu témat jen nepatrně nakousla, asi aby vzbudila zájem o sérii … Více informací o padlých andělech by mě navnadilo na pokračování, ale takhle po druhém dílu hned nesáhnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..