>Město z kostí

>

originální cover
Autor: Cassandra Clare
Český název: Město z kostí
Originální název: City of Bones
Knižní série: Mortal Instruments
Díl: první
Žánr: fantasy, lovci stínů, upíři, vlkodlaci, víly a čarodějové
Česká anotace: Když se patnáctiletá Clary Frayová vydá do newyorského klubu Pandemonium, vůbec netuší, že se stane svědkyní vraždy, kterou navíc spáchají tři teenageři se zvláštním tetováním na těle a podivnými zbraněmi v rukou. Mrtvé tělo pak jednoduše zmizí.
Nejde jen tak zavolat policii, když jsou vrahové pro všechny ostatní neviditelní a na místě činu nezbyla ani kapka krve, která by napověděla, že tu zemřel člověk. A byl to vůbec člověk?
Zde se Clary poprvé setká s Lovci stínů, bojovníky, kteří mají chránit svět před démony. Během čtyřiadvaceti hodin je Clary vtažena do jejich světa, její matka totiž zmizí a na samotnou Clary zaútočí démon.
Proč by se ale démoni zajímali o obyčejné lidi, jako je Clary a její matka? A jak je možné, že má Clary najednou „vnitřní zrak“? To by rádi věděli i Lovci stínů…
Zábavné, odvážné a neotřelé fantasy od Cassandry Clareové slibuje svým čtenářům strhující čtení, s ním nebudou chtít přestat.
Nakladatel: Mladá fronta
Počet stran: 416
Vazba: Vázaná
ISBN: 978-80-204-1909-5
Vydání v USA: 27.4. 2007
Vydání v ČR: 2009
Moje hodnocení:
Moje hodnocení originální obálky:
Moje hodnocení české obálky: 
český přebal je tak neskutečně ohavný, že jeho cover sem dávat teda rozhodně nebudu… omlouvám se ilustrátorovi, ale je to hnus, velebnosti…
Datum četby: srpen 2010, zakoupeno a přečteno při pobytu v Americe
Reakce bezprostředně po dočtení knihy: woooow…

Můj názor (obsahuje spoilery): 
Clary vidí lidi, které nikdo jiný kromě ní nevidí. A ti lidé jsou zjevně přibližně stejně staří jako ona. Jenže nezdají se být normálními teenagery, ale spíš bojovníky. Ale s čím bojují?
Jace, Alec a Isabelle jsou Lovci stínů. Jsou to kříženci mezi anděly a lidmi, jimž se říká Nephilim. Řídí se zákony sepsanými v Šedé knize, kterou jim dal anděl. A jejich úkolem je ochraňovat svět před démony, kteří cestují mezi dimenzemi a pustoší, co jim přijde do cesty. Zároveň udržují mír mezi bytostmi z Podsvětí, kříženci mezi lidmi a démony – upíry, vlkodlaky, vílami a warlocky (i když jak jsem si všimla, počeštěno to je nejspíš jako čaroděj, pro mě to bude stejně vždycky warlock).
Po celém světě existuje několik tzv. Institutů, v nichž Lovci stínů bydlí. Jeden z nich se nachází v New Yorku. A právě sem se jednoho dne Clary dostane po té, co její matka záhadně zmizí, celý byt je jako po návštěvě tornáda a Clary se dostane do přímého kontaktu s jedním ne moc pěkným démonem. 
Zjišťuje, že Lovcům stínů v jejich poslání pomáhá Bratrstvo Ticha, které střeží 3 posvátné Nástroje smrti – pohár, meč a zrcadlo (které vlastně nestřeží, protože nikdo neví, kde se zrcadlo může nacházet). Tyto posvátné předměty dal anděl Raziel prvním z Nephilimů. 
Celou dobu byly Nástroje smrti bedlivě hlídány. Tedy až do Povstání, občanské války Nephilimů, které vedl Valentine. Jeden z nejlepších a nejobdivovanějších Lovců stínů. Válka málem celý svět Nephilimů zničila a mohlo by být i hůř, pokud by se po Valentinovi neslehla zem. A stejně tak i po jedné věci z Nástrojů smrti. Zmizel bájný pohár, ze kterého dával Raziel pít lidem, aby se z nich stali mocnější bytosti. Zdá se, že Valentine natáhnul brka a svět Nephilimů se může dát zase jakž takž do pořádku.
Jenže po patnácti letech Podsvětím koluje domněnka, že Valentine není až tak úplně mrtvý. Vlastně je až nebezpečně živý a pátrá po poháru. A jak se zdá, Claryina matka je do toho všeho nejspíš zapletená. Ale jak by jediná osoba, které Clary bezprostředně celý život věřila, mohla být ve skutečnosti někým úplně jiným? A  může být pravda, že i Clary má něco společného s Lovci stínů, či dokonce se samotným Valentinem?
Knížku jsem si koupila při pobytu v Americe, abych si něčím vyplnila nudné hodiny. V obchodě mi do oka padl první díl Nástrojů smrti – mužské tělo na obálce? mamma mia! – a já si ho odnesla domů. Hned ten den jsem začala číst. 
A nemohla jsem se odtrhnout.
Cassandra napsala velice poutavý příběh, který vás chytí a hned tak nepustí. Samozřejmě se mi okamžitě zalíbil Jace, protože mám slabost pro „špatné kluky“. I když je pravda, že Jace špatný není – tedy je na té správné straně. Ale je sebestředný, arogantní a neskutečně přitažlivý, což moc dobře ví a rád toho zneužívá ve vlastní prospěch. Simona, nejlepšího kamaráda Clary, mi bylo místy docela líto, protože je zjevně do Clary zamilovaný až po uši, což si ona nechce přiznat, protože má strach, že přijde o kamaráda. Alec  i Isabelle mi jsou sympatičtí, i když mě ze začátku Alec místy štval…
Lukea mám ráda a Magnus Bane je… jak to jenom říct… no prostě svůj a totálně prahnoucí po Alecovi, který si to dlouho nechce přiznat a nechce o tom ani mluvit nahlas. Soooo cute!
Kniha se mi líbila i díky vtipnosti dialogů. Musím říct, že sarkasmus mám moc ráda, protože sama jsem až příliš prostořeká 😀 Cassandra evidentně trousí jednu sarkastickou poznámku za druhou, za což jí ode mě patří velký dík. Celá zápletka se mi zdá velice vydařená.
Doporučuju všem, kteří mají rádi svět tajných „civilizací“, které žijí neviděny chrání životy obyčejných lidí a udržují rovnováhu sil na světě. Jo a samozřejmě… TEAM JACE!

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

7 Responses

 1. Anya napsal:

  >Vau, našla jsem si ten českej přebal a musím říct, že to je teda něco. Kdybych takovou knížku uviděla v obchodě, tak jsi ji nikdy nekoupím.

  PS. sorry, že jsem byla trochu (trochu víc) nepříjemná kvuli tomu překladu. Tvůj blog se mi moc líbí.

 2. Syki napsal:

  >Příšerný je, příšerný, že 😀 Mně se chce až brečet nad tím, co jsou naši schopní z něčeho hezkého udělat tohle 😀

  V pohodě 😀 Kdybych se měla naštvat kvůli jakékoliv negativitě, co mi kdy kdo řekl, nebo napsal, zcvokla bych se 😀 To k tomu všemu patří. Nikdy se člověk nezavděčí všem 🙂 Ale všechno je OK, naštvaná nejsem, kdyby sis myslela 😀 Jsem překladatel – amatér. Jinou školu, než tu života, na to nemám 🙂 A děkuji za pochvalu, snažím se 🙂

 3. Anonymous napsal:

  >Tak nikdy som nečítala strašidelnejší koniec. Strašnéé…Ale skutočne skvelá kniha. Ďakujem za recenziu 🙂

 4. Syki napsal:

  >Tý jo, já si už ani nepamatuju, že by ten konec byl strašidelný 😀 😀 Ale souhlasím, skvělá kniha 🙂

 5. Barbora napsal:

  >Já jsem si to chtěla přečíst, ale když jsem viděla ten český přebal, tak mě to přešlo, neskutečný hnus, vypadá to jako obal spidermana ze 70. let fuj 😀

 6. Jass napsal:

  Má pravdu, ten konec je „zajímavej“ zvlášť ta část o Jacovi, to co se týká jeho rodičů… No víc spoilerovat nebudu, ale hrozný, rychle si musim přečíst druhej díl, protože takhle já to nenechám! Ani omylem, mezi Clary a Jacem si představuju jinej druh vztahu :D.

 7. Angie. napsal:

  Českej přebal je vážně odpornej. Narazit na takovouhle knížku v knihkupectví, tak mě to opravdu nedonutí jí vyndat z pultu a přečíst si, o čem je. Prostě mě to odradí, vím, že se nemá soudit kniha podle obalu, ale já většinou koukám na knížky, které mě zaujmou na první pohled. A tahle teda tak maximálně zaujala svou odporností 😀 Ale samozřejmě kvalita českého přebalu vůbec nevypovídá o kvalitě knížky. Miluju celou tu sérii hrozně moc a vždycky jsem ráda, když najdu stránku, kde to chválí taky 😀 asi jsem ale ještě nenašla žádnou, kde by to lidi nechválili, je to fakt skvělý 🙂 a konec 1. knížky mi málem způsobil infarkt… 😀 ale aspoň mě to ještě víc nakoplo k tomu, číst dál 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..