Filmová recenze: Ofélie

Na film z roku 2018 podle knihy Lisy Klein jsem byla zvědavá, ale po čase jsem na něj zapomněla. Když jsem na něj ale po čase narazila v televizi, velice ráda jsem se na něj podívala, protože měl velice dobré obsazení.

Režie: Claire McCarthy
Scénář: Semi Chellas
Kamera: Denson Baker
Hudba: Steven Price
Hrají: Daisy Ridley, Naomi Watts, Tom Felton, Clive Owen, George MacKay, Daisy Head, Sebastian De Souza, Devon Terrell, Veronika Strapková, Noël Czuczor, Anna Rust, Dominic Mafham, Angela Nwagbo, Lenka Olšanová, Iva Šindelková, Martin Angerbauer, Issy Stewart, Daniela Hirsh, Lenka Burianová, Filip Vlastník

Ofélii, která vyrůstá bez matky, si oblíbí dánská královna Gertruda a učiní ji jednou z dvorních dam. Půvabná dívka si brzy získá náklonnost prince Hamleta. Hamlet se ale vrací do Wittemberku, kde studuje. Ofélie se neviděna stane svědkem milostné scény mezi Gertrudou a Hamletovým strýcem Claudiem. Gertruda pošle Ofélii do lesa k léčitelce Mechtildě pro lektvar. Po návratu Ofélie zažije prudkou hádku mezi Gertrudou a králem. A druhý den je král mrtev, údajně ho uštkl jedovatý had. Trůnu se ujímá Claudius a bere si Gertrudu za manželku. Do Elsinoru se vrací Hamlet, má podezření, že jeho otec nezemřel přirozenou smrtí.

Ofélie se mu svěří se svým podezřením, že jeho matka byla otci nevěrná. Dozví se, že Mechtild je Gertrudina sestra – dvojče a že byla Claudiovou milenkou. Claudius ji zavrhl a obvinil z čarodějnictví. Mechtild předstírala smrt, když požila vlastnoručně připravený jed. Hamlet a Ofélie se tajně vezmou. Ofélie najde v Claudiově plášti lahvičku s Mechtildiným jedem a dojde jí, že krále otrávil. Claudius se ji snaží využít k tomu, aby špehovala Hamleta. Ofélie ho varuje, on se ji snaží přesvědčit, aby se ukryla v klášteře. Hamlet pozve potulné herce a nechá je sehrát královraždu. Claudius se rozzuří, Gertruda obviní Ofélii a Hamlet omylem zabije jejího otce Polonia…

 

Příběh Hamleta a jeho milované Ofélie, která podle původní předlohy neskončila moc dobře, je známý všem, co si Shakespeara někdy v životě přečetli. Líbí se mi, že tohle ovšem není jen další filmové převyprávění známého příběhu, ale nový pohled na příběh právě očima Ofélie.

Jejíma očima sledujeme pomalé odvíjení dramatu, v němž se herecky mihne nejedna známá tvář. Daisy Ridley je sice ve své roli trochu prkenná, ale mám pocit, že ona tak prostě hraje. Na zážitku z filmu mi to nijak neubralo, ale občas ty její herecké kreace byly trochu zvláštní. Hodně mě ovšem potěšil Tom Felton v roli jejího bratra, toho jsem tam nečekala.

Celkově se na film nekoukalo vůbec špatně. Jsem ráda, že je v centru dění Ofélie a Hamlet se objeví jen sem tam, takže máme šanci sledovat i nějakou tu romanci. Konec mě velice mile překvapil, i když se svým způsobem dal i čekat.

Ofélie je zajímavé pojetí Hamletova dramatu, které vás dokáže do příběhu vtáhnout a pustit až na samotném konci. Protože i když víte, jak to celé skončí, některé věci vás určitě dokážou překvapit – stejně jako mě.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..