RC review: Dvůr trnů a růží

dvurtrnuaruzi_bookAutor: Sarah J. Maas
Knižní série: Dvůr trnů a růží
Díl: první
České datum vydání: 8.8.2016
Žánr: new adult, re-telling, romance, fantasy, magie, fae
Věková hranice: 18+
Nakladatel: CooBoo

Feyre se musela naučit, jak lovit, aby dokázala uživit své dvě marnotratné sestry a nemohoucího otce. Její poslední lov se jí ovšem stane osudný, když zabije obrovského vlka a stáhne ho z kůže.

Není to totiž jen tak obyčejný vlk, ale jedna z pradávných mocných bytostí, které kdysi vládly světu a o kterých se ve světě Freye vykládají jen děsivé příběhy. Za svůj čin ji stihne trest – musí se vydat s jedním z nesmrtelných monster do jeho země a zůstat tam do konce svého života…

Re-tellingy jsou v kurzu

Převyprávění oblíbených příběhů už není žádnou novinkou. Je jedno, jestli jde o romance nebo pohádky. I když v poslední době jedou hlavně pohádkové re-tellingy. Nejspíš za to může i snaha Disney oživit své animované klasiky, protože přichází s dalšími a dalšími hranými verzemi. Teď se blíží Kráska a zvíře, takže je celkem jasné, že budou v kurzu právě takto laděné knihy.

Překlad

Z překladů CooBoo knih nejsem v posledních dvou letech zrovna dvakrát odvařená. Často se mi zdá, že knihy prochází mizernou korekturou, protože si nedokážu vysvětlit ty chyby, podivné překlady a tak dále. A to je docela škoda, když si uvědomím, že ze začátku měli ty překlady opravdu kvalitní.

Postřehy a pocity

Už jsem těch převyprávění četla tolik, že mě na nich vždycky nejvíc naštve, když se autor drží originálu až moc věrně a nepřinese nic nového. A to je bohužel tento případ. Pokud znáte předlohu, nepřekvapí vás téměř nic. Jediná změna je přidání fae, jejichž svět mi ovšem tolik děsu nenaháněl, jak by asi měl… nebo jak se autorka alespoň snažila. Asi toho mám už načteno moc.

K hlavní hrdince jsem se snažila najít si nějakou cestu, ale nelíbilo se mi její fňukání už na začátku knihy. Neměla sice život jako peříčko, ale zdá se mi, že z ní Maas udělala až moc velkou chudinku, kterou vlastně nikdo nechápe, ale na které stojí celá existence rodiny. Až mockrát mi připomínala klasickou Mary Sue, neškodilo by, kdyby dostala po čumáku daleko víc. Vlastně i na tom dvoře jí pokaždé někdo pomáhal. Závěrečné vyvrcholení, na které jsem se tolik těšila, bylo spíš výsměchem, než hrozivou bitvou. A to mě asi zamrzelo nejvíc.

Hodnocení

Kniha vás vesměs nemá čím šokovat. Postavy jedou podle předem daných linek z klasického vyprávění o Krásce a zvířeti, ani změna prostředí příběhu nepomáhá. Hlavní hrdinka moc rozumu nepobrala, hlavní hrdina z ní byl kdovíproč celý hotový, což mu samozřejmě ještě více přidávalo na přitažlivosti, protože kdo by nechtěl, aby po něm vzdychal takový hezoun – s maskou nebo bez ní.

Na druhou stranu se kniha četla sama, děj poměrně svižně odsýpal. Maas se starala, aby se pořád něco dělo, i když občas toho bylo až zbytečně moc. Celkově na mě kniha působila spíš jako úvod do celého universa, které chystá. Prvnímu dílu tak dávám pouhé 3 hvězdičky, protože mě otrávil i vznikající milostný trojúhelník.

Jak už totiž bývá zvykem, je mi jasné, že v pokračování se dozvíme, jaký ťulpas vlastně hrdina z prvního dílu, po kterém hrdinka vzdychala, je. Ne, že by se jako ťulpas občas nechoval, ale už se nějak začínám přejídat temnými nepochopenými bad boyi ve fantasy světech. Všichni totiž fungují na podobném schématu. Asi mám prostě radši klasické „žili šťastně až do smrti“. I takové série jdou napsat výborně.

Dvůr trnů a růží si můžete objednat na stránkách internetového knihkupectví Neoluxor.

Chtěla bych touto cestou poděkovat Neoluxoru za poskytnutý elektronický recenzní výtisk.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

2 Responses

  1. Janka napsal:

    Ja som bola voľajako sklamaná celou touto knižkou. A to mám veľmi rada sériu Throne of Glass, hlavne tretiu časť. V knižke bol možno iba jeden jediný okamih, resp. jedna jediná veta ku koncu, ktorá ma potešila a to ani nie pre jej samotný zmysel, ale len pre to, ako ju autorka modulovala a napísala. A tá nezachráni celú knihu. Dvojku si prečítam už len zo zvedavosti či sa to zlepší, ale naozaj som očakávala niečo viac.

  2. Petra napsal:

    První polovinu knihy jsem četla dost dlouho. Ale od momentu, kdy se tam objevil Rhysand to mělo spád a bavilo mě to! Naopak vyvrcholení knihy mi přišlo skvělé. Je fakt, že jsem nečekala žádnou bitvu, tak možná proto. Jinak chápu, proč se to jako celek někomu nemuselo zamlouvat. Já měla problém s prvotní zápletkou. Až později to bylo vysvětlené a tak jsem si řekla – aha! Ale jinak to působilo fakticky zvláštně.
    Jinak druhý díl je… no, prostě to si musíte přečíst sami. Přečetla jsem A Court of Mist and Fury za 3 dny a mrzelo mě, že jsem to dočetla tak rychle. Jedna z nejlepších knih, co jsem četla!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..