RC review: Roztomilé malé lhářky

>

český cover

Autor: Sara Shepard

České datum vydání: 23.3.2011
Knižní série: Roztomilé malé lhářky
Díl: první
Žánr: detektivní, dívčí román
Nakladatel: BB/art
Česká anotace:
Nikdy nevěř hezké holce se strašlivým tajemstvím.
Každý má co skrývat – zejména holky ze třetího ročníku střední školy – Spencer, Aria, Emily a Hanna.
Spencer přebrala kluka vlastní sestře. Aria sní o učiteli angličtiny. Emily se zakoukala do té holky, co je na škole nová. A Hanna dělá hrozné věci, aby byla stále krásná. Jenže od doby, co zmizela jejich kamarádka Alison, skrývají všechny před světem jedno mnohem horší tajemství.
Jak to můžu vědět? Jednoduše proto, že o nich vím úplně všechno – co strašného provedli v minulosti, i jaké pavučinky předou právě teď. Ptáte se, co je na tom zajímavého pro vás? Povím vám to.
Jistěže, Alison byla Alison. Její rameno bylo vždycky nablízku, když ses potřebovala vyplakat. Byla to ona, komu jsi volala, aby od nového kluka zjistila, jestli se mu líbíš. Byla to ona, kdo ti popravdě řekl, jestli ti džíny dělají velký zadek. Jenže to byla právě ona, koho se všechny bály. Ali o každé z nich věděla víc než kdokoli jiný. A znala i příběhy, které si všechny přály spálit – stejně jako tělo. Je to příšerná představa, že by Ali mohla být mrtvá, ale… pokud by skutečně byla, jejich tajemství by zůstala skryta.
A tak tomu je už po tři roky.
Zoufalé manželky pro náctileté

Sara říká, že k napsání této série ji inspirovalo její vlastní dětství v Main Line ve Filadelfii. Knihy si ihned po svém vydání ve světě získaly velké množství fanoušků. Bylo jen otázkou času, než po nich sáhne nějaké filmové studio nebo televize.

V současné době ve Státech skončila první řada úspěšného seriálu Pretty Little Liars, který si pod svá křídla vzala stanice ABC a už se natáčí druhá. Sara má prozatím naplánováno hned 12 dílů a poslední knihy bychom se teoreticky měli dočkat v roce 2014. 

Knihy i samotný seriál se častokrát přirovnávají k seriálu Zoufalé manželky, které jsou stavěny na podobné koncepci. Jenže tady máme mladé a neklidné…

Fakta a fikce
Příběh se odehrává v Rosewoodu na předměstí Filadelfie, kde se setkáváme s každodenním životem pěti mladých holek. A i když se jejich život zdá naprosto skvělý, zdánlivě bez chybičky a plný radosti, vůbec to tak není. 4 z nich mají pěkně šťavnatá tajemství, které by nejraději zahrabaly pořádně hluboko pod zem… a už vůbec by nebyly rády, kdyby je někdo odkryl.

Tady nastává háček. Pátá kamarádka ví o všech a bez skrupulí si s ostatními hraje. Dávejte pozor, co si přejete, protože někdy se vaše přání můžou splnit… Pátá kamarádka totiž znenadání zmizí a nikdo neví kam.

Sara si vymyslela dobrou hlavní zápletku, která bude čtenáře neustále udržovat v tom správném stavu napětí. Nenajdete tu žádné paranormálno, žádné vlkodlaky, upíry, anděly a podobnou nadpřirozenou sebranku. Oblíbenost knih tkví v tom, jak perfektně je jedna informace propojená s druhou.

Překlad

Originální verzi knihy jsem nečetla. Ovšem český překlad je kvalitní. Při čtení vás zbytečně neruší žádné nesmyslnosti a vy se můžete plně zažrat do příběhu. Jména postav i míst zůstala stejná, což je velké plus. Čtenáře může na první pohled odradit poněkud nahuštěný text na stránkách, ale zvykne si na to. Prostě nejde o knihu s pomalu dvoucentimetrovým řádkováním a písmeny velkými jako kráva. 

Postřehy a pocity
Hlavními hrdinkami jsou 4 bývalé kamarádky, jejichž život se v posledních 3 letech od zmizení jejich společné kamarádky Alison hodně změnil. Aria se spolu s celou rodinou vrací zpátky z Islandu. Emily si našla novou kamarádku v podobě sousedky, která se nastěhovala do domu, kde dříve bydlela Alison. Hanna už není žádná baculka, ale kráska a královna střední školy. A Spencer na sobě tvrdě pracuje, aby se jí konečně dostalo patřičného uznání.

Všechny si myslí, že se jim už jakž takž podařilo s Alisoniným zmizením vypořádat a že jejich tajemství zůstala pod pokličkou. Ale to se šeredně spletly. Někdo o nich ví. Někdo je sleduje. Někdo jim píše zprávy, emaily a dopisy. A ten někdo se podepisuje jako A. Může být snad Alison pořád naživu? A jestli ano, proč se rozhodla jim takhle ztrpčovat život? A pokud to není Alison… o koho jde?

I když jsem v Americe viděla první polovinu seriálu (tu druhou ještě musím dokoukat) a věděla jsem, co se bude dít, čtení knihy jsem si rozhodně užila. Seriál se dost drží knižní předlohy. Ví proč. Pár věcí sice pozměnili, ale zase tak hrozné to není.

Hodnocení
Rozhodně se vám investice do téhle knihy vyplatí. Jestli máte strach, že budete zklamaní, protože jste viděli seriál a kniha by nemusela být tak dobrá (jako je to například v případě Upířích deníků), nemusíte se bát. Kniha za to stojí a při čtení více pochopíte některé pohnutky postav. Proč udělaly to a tamto. Ovšem měli byste mít na paměti, že se jedná o knihu. Když budete čekat, že to bude do puntíku stejné jako seriál, jste vedle. Měli byste tohle dílko prostě brát takové jaké je a užít si ho. Vím, že plno z vás nad knihou mávnou a nebudou se do ní chtít pustit, protože přece už dávno viděli seriál. Já seriál viděla a stejně mě to bavilo a knihu jsem zhltla během pár dní. 

A navíc ta obálka. Jsou na ní hlavní seriálové protagonistky. Taková obálka bude na vaší poličce vypadat dobře. Věřte mi. Jsem zvědavá, jakou obálku si na nás BB/art připraví na pokračování. Doufejme, že se jej dočkáme brzo. Knize dávám celkově 4 hvězdičky a to proto, že mi tam pár věcí vadilo. Kdo ví, další díly můžou být mnohem lepší, takže si nechávám nějakou tu rezervu.

Roztomilé malé lhářky si můžete objednat na stránce BB/artu.

Chtěla bych touto cestou poděkovat BB/artu za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

4 Responses

 1. Neliss "Nellie" Screamers napsal:

  >Fúha. Normálne uvažujem, že si tú knihu kúpim, i keď obavy tam sú – asi práve kvôli VD a potom preto, že som už videla seriál.:D Uvidím, no.

 2. Elli Winchester napsal:

  >teda mám strašnou chuť si tu knihu koupit i když jsem seriál viděla:D

 3. Syki napsal:

  >Já si myslím, že když si knihu koupíte, neprohloupíte (už i veršuju :D). Seriál staví na kvalitním podkladu a mě to fakt bavilo.

 4. Jilly napsal:

  >Souhlasím s recenzí:) Máš pravdu, knihu jsem si chtěla kpupit už proto, že obálka je skvělá například oproti té původní. Ta se mi nelíbila ani trochu. Jinak jsem strašně zvědavá na druhý díl. Doufám, že to co koluje všude po internetu není oficiální obálka k druhému dílu? Příjde mi totiž příšerná:D Jsem zvědavá jak se autorka popere se všemi dvanácti díly. Přece jen mi to příjde jako celkme velké sousto 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..