RC review: Probuzení

Autor: Mark Frost
České datum vydání: 13.3.2013
Knižní série: Paladinovo proroctví
Díl: první
Žánr: paranormálno, nadpřirozené schopnosti
Nakladatel: JOTA

Česká anotace: Patnáctiletý Will West žije podivný život, stěhuje se z místa na místo a netuší proč. Rodiče po něm chtějí, aby ve škole nevybočoval z průměru, a také v běžeckém družstvu by neměl moc vynikat. Jenže potom se Will zapomene a při celostátním inteligenčním testu získá nejvyšší počet bodů v historii.

Uchází se o něj exkluzivní gymnázium, Centrum integrovaného studia, a sledují ho podezřelí muži v černých autech. Když najednou přijde o rodiče, musí do nové školy uprchnout, aby si zachránil holý život. Tam postupně zjišťuje, že není jako ostatní – takové fyzické a mentální schopnosti by prostě člověk neměl mít. Iluze bezpečí velmi rychle pomine. Will se opět stává středem zájmu – ale koho vlastně? Kdo jsou jeho nepřátelé a co od něj vůbec chtějí? Postupně vychází najevo, že uvízl v boji mezi titánskými silami, který zuří celá tisíciletí.

Od scénáře ke psaní knih

Mark Frost se narodil v Brooklynu, ale vyrostl v Los Angeles. První příběhy začal psát v deseti letech, profesionálněji se do nich pustil, když mu bylo patnáct. Když se jeho rodina přestěhovala do Minneapolis, studoval během střední školy divadelnictví na Guthrie Theater, pak studoval herectví, režii a později dokonce psaní her na Carnegie Mellon University v Pittsburghu.

Po vysoké škole se přestěhoval zpět do Los Angeles a odstartoval svou kariéru u televize psaním epizod pro seriál The Six Million Dollar Man. V roce 1986 začal spolupracovat s Davidem Lynchem a dřív, než založili produkční společnost a natočili kultovní seriál Městečko Twin Peaks, přivedli na svět tři filmy. Twin Peaks získalo na 17 cen Emmy a získalo si po celém světě řadu fanoušků. Frost knižně debutoval v roce 1993 knihou Seznam sedmi, na kterou navázal pokračováním Šest mesiášů. Kromě psaní knih se také aktivně podílí na natáčení filmů a seriálů – za zmínku stojí například televizní filmy o Slečně Marplové.

Fakta a fikce

Will West nebyl nikdy zrovna normální kluk. Jeho rodiče jej celý jeho život spíše izolovali, než aby jej aktivně zapojovali do normálního života. Nikdy mu to nepřišlo až tak zvláštní, připisoval to tomu, že se prostě často stěhují. Jenže i tak mu bylo jasné, že není jako všichni ostatní. Proč by ho jinak otec učil všem těm pravidlům? Proč by jinak nesměl naplno projevit, co vlastně umí?

V okamžiku, kdy mu dojde, že se s jeho rodiči něco děje, že ho sledují divní lidé a že začíná mít kdovíproč halucinace a vidí příšery a slyší hlasy, už není cesty zpět. Will musí začít bojovat o svůj život. Vypadá to, že nikde nebude v bezpečí. Najde ovšem útočiště ve škole, kam se dostávají jen ti nejnadanější z nejnadanějších – a vypadá to, že Will je jedním z nich. Ale bude vůbec někde opravdu v bezpečí?

Překlad

Nevybavuju si, že bych během četby narazila na nějaký vážný překladatelský kiks. Jazyk knihy odpovídá mluvě dospívajících, i když je pravda, že to tu a tam ujelo, až jsem se nad výběrem slova musela podivovat i já. A to už toho mám načteno hodně.

Postřehy a pocity

Na knihu jsem byla vážně zvědavá, protože jsem jako malá Městečko Twin Peaks sledovala. Měla jsem si ale vzpomenout na to, jak divný a místy dosti děsivý seriál to byl. Ona je totiž podobná i tato kniha. Největším problémem se pro mě stal samotný příběh. Vůbec nedával smysl. Těžko říct, jestli to byla předzvěst a základní kámen daleko většího kolosu, anebo to byl experiment. Tak jako tak to prostě nedávalo smysl. Což se později stalo značně frustrujícím.

Ani jedna z postav v knize mi k srdci nepřirostla. Will mi byl častokrát natolik nesymaptický, že jsem musela knihu zavřít a dát si chvilku pauzu, abych ho nesoudila příliš tvrdě. Přece jenom je to pořád patnáctiletý kluk… který se tak ale ani trochu nechová. Hlavním kamenem úrazu pro mě byl naprostý nezájem školy o osobní kontakt s Willovými rodiči. Která škola proboha neklade otázky, když jim student zavolá, že se potřebuje urgentně do školy dostat a rovnou mu zajistí dva mezistátní lety, aniž by si to ověřila u rodičů? Takových věcí se v knize událo víc. Možná jsem nad tím neměla tolik přemýšlet a prostě to nechat být.

Hodnocení

Probuzení je zvláštní kniha. Od začátku do konce. Je splácaná z tolika věcí dohromady, že si během četby nejste tak úplně jistí, jestli je to vůbec normální. Tím se kniha bohužel stává značně nudnou a čtenář brzy ztratí pozornost. Některá konání postav jsou nesrozumitelná, divná, častokrát zbytečně vyhrocená nebo krutá. Až si začnete říkat, co to s vámi autor hraje vlastně za hru. Knize tak dávám 3 hvězdičky a nejsem si jistá, co bych měla očekávat od pokračování.

Probuzení si můžete objednat na stránce internetového knihkupectví Knihcentrum.cz.

Chtěla bych touto cestou poděkovat internetovému knihkupectví Knihcentrum.cz za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

1 Response

  1. dominika napsal:

    mám veľmi rada knihy o paranormálnych javoch a táto vyzerá super, asi si ju kúpim

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..