Letní dumání 2 (2)

Druhý článek druhého ročníku Letního dumání. Se článkem přicházím krapet později, než jsem měla dnes v úmyslu, ale když se dějí samé zajímavé věci, musí jít jiné věci stranou. Každopádně konečně je tady! Tak se začtěte, přidejte svůj názor a přečtěte si i další příspěvky. Pro blogery: Příspěvky do dumání můžete přidávat dole do linkovače. Ten bude otevřený až do konce září.

Erotická kanonáda

Mám pocit, že jsem si na sebe upletla bič. Vybrala jsem dosti ošemetné a citlivé téma, tedy hlavně pro mě. Před více než rokem, jsem nebyla schopná číst cokoliv, co v sobě mělo nějakou větší erotiku. Ještě teď si pamatuju, první čtení Night Huntress a jak jsem se u sexuálních scén a jiných sexuálních narážek červenela, koulela očima a říkala si, že to nezvládnu a taková literatura vlastně není vůbec pro mě. A to byla prosím pěkně klasická paranormal romance. Co po tom čistá erotika? No to bych asi dostala rovnou infarkt.

Na druhou stranu je docela legrační, že jsem během dospívání samozřejmě ze zvědavosti četla máminy harlekýnky i babiččiny historické románky. To jsem taky měla oči pomalu až na vrch hlavy. Teď když se dívám na celkový vývoj erotického žánru, říkám si, že knižní svět hodně pokročil. Ne proto, že by se dříve erotické knihy nevydávaly – to ony ano a taky dosti ve velkém – jenže tahle nová vlna ve většině žen vyvolává touhu po něčem novém, povoluje zábrany a nechává je vyjádřit své nejtajnější fantazie. Je to dobře nebo špatně? Myslím že tak i onak.

Můžeme se na to dívat pohoršeně, můžeme tyto knihy odsuzovat a jejich čtenáře donekonečna posuzovat, to ovšem nemění nic na tom, že je jich u nás neustále víc a víc. A nejspíš ještě bude. Jako člověk, který k erotice přišel teprve před pár měsíci pod tíhou toho, že jsem odmítala číst Fifty Shades prostě už z principu, mě nedávno docela zarazila negativní kritika knihy Beautiful Bastard na domácí scéně a donutila mě se nad celým erotickým žánrem zamyslet. Knize totiž byla vytýkána přemíra sexuálních scén a absence jakéhokoliv příběhu. Jako první mě při takových větách napadá „A co jste jako čekali?“

Pokud si vybíráte podobné erotické kousky s tím, že očekáváte duchaplný příběh, zkuste jiný žánr. 80% erotických knih je převážně o sexu. Sexuální scéna střídá sprostou mluvu a další sexuální scénu. Tam se z větší části ani nepředpokládá extrémně promyšlený a hluboký příběh. Proto se to taky jmenuje erotická literatura. Ne literatura hluboké bolístky nebo literatura otázky života a smrti. Neříkám, že knihy s hlubším příběhem neexistují, ale nebývá to zvykem. Jestli vám sex, sex a sex trhá žíly, jděte o dům dál, tenhle žánr pro vás prostě není. Ani pro mě ještě před časem nebyl a taky jsem si nedokázala představit, že něco podobného kdy budu číst, příčilo se mi to. Na takové knihy s pořádným BDSM se třeba ještě necítím ani já a chvíli potrvá, než si něco takového přečtu.

Osobně nepovažuju erotickou literaturu za výkvět literární doby, beru ji jako relax a nečekám, že mi kromě vyšperkovaných sexuálních scén přinese něco přelomového. Od toho tu tyto knihy taky jsou. Klidně se hrozte nad tím, že to není nic jiného, než sex a kde je proboha příběh, nebo že větší stupiditu jste snad ještě nečetli. Nikdo vám je nenutí, klidně je přejděte pohledem a vyberte si knihy například takové Karin Slaughter. U těch si rozhodně neřeknete, že nemají žádný příběh a jsou jenom o tom jednom.

Stejně jako v jakémkoliv jiném žánru, i tady existují výrazně horší i lepší kousky. Ať už co se týká scén, dialogů, postav nebo vývoje příběhu. To, co by nám jindy lezlo u jiných knih na nervy, nás tady baví, a naopak. Dokážeme se u četby uvolnit, rozesmát i rozesmutnit. Jindy převracíme oči nad tím, že hloupější už to být nemůže a proklínáme se za to, že jsme se do knihy vůbec pouštěli. A je jedno, že jde o erotiku. Platí na ni skoro stejné zákony jako na jiné žánry. Sama za sebe jsem třeba ráda, že se k nám vícero takových knih dostává.

Pamatuju si rozjezd Harryho Pottera, úspěch Stmívání, boom po Hunger Games i stále větší rozjezd moderního steampunku. Různé žánry k nám přicházejí v různých časech a jen reflektují zahraniční úspěchy. Já například ještě stále čekám, až  se k nám na trh dostane vícero knih z žánru paranormal romance nebo urban fantasy, protože to, co tu zatím máme, je jen slabý odvar toho, co všechno v zahraničí existuje. Úsměvné je ovšem i to, že v době mých blogovacích začátků jsme si hromadně stěžovaly na to, že se k nám nedostává žádná young adult literatura – a podívejte se, kolik jí tu najednou máme. Teď je na řadě new adult s erotikou. Tak to prostě je.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

6 Responses

 1. mummy napsal:

  S existenciou erotickej literatúry ako takej nemám problém, ale čítanie pre mňa to veľmi nie je, aj keď si nepotrpím na nejaké hlboké príbehy, mám rada, keď sa dej niekam posúva.

 2. Veru napsal:

  Mě to popravdě nějak nepéruje, ta erotická literatura, mám ráda leccos, ale tohle mě moc netáhne, jako oddechovku si radši přečtu pohádku. 😀 Na Karin Slaughter jsem už párkrát narazila, ale nikdy si ještě nic nepřečetla, nyní by to tedy mohl být osud, nemáš nějaké doporučení, co si přečíst první od ní? 🙂
  Veru recently posted..Emmy Laybourne – Monument 14My Profile

  • Syki napsal:

   No, co se týče Karin Slaughter, tak u nás od ní v češtině vycházejí dvě série, respektive jedna vyšla, druhá vychází. Já začala Willem Trentem, což je ta druhá navazující, ale nijak mi nechybí to, že jsem nečetla tu první 🙂 Určitě ji zkus, je skvělá a parádně děsivá.

 3. E_V_E napsal:

  Erotické romány tu boli vždy, ale len nedávno došiel boom na SR a ČR. Myslím, že to je plus pre knižnú sféru, aspoň sa rozširujú obzory čitateľom. Navyše, pre koho je to tabu, ten nech do týchto vôd nelezie 8D Ja som ochotná preskúmať nové teritória 8)

  • Syki napsal:

   Taky si myslím, že je to výrazné plus, ono to po čase zase sedne dolů a nebude to takové tabu, nebo tak lákavé, přijdou jiné žánry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..