RC review: Predátoři

Autor: Alex Scarrow
České datum vydání: 15.2.2012
Knižní série: Jezdci časem
Díl: druhý
Žánr: dystopie, cestování časem
Nakladatel: BB/art

Česká anotace: Liam O’Connor měl zemřít v moři v roce 1912.

Maddy Carterová měla zemřít v letadle v roce 2010.

Sal Vikramová měla zemřít při požáru v roce 2026.

Ale všichni tři dostali druhou šanci – pracovat pro organizaci, o jejíž existenci nemá nikdo ani ponětí. Má jediný cíl: zabránit v cestování časem těm, kteří by chtěli změnit minulost..

Když Maddy omylem otevře časové okno v místě a ve chvíli, kdy neměla, vrhne Liama o šedesát pět milionů let zpátky, do loviště smrtelně nebezpečného a až dosud neobjeveného druhu prehistorického dravce.

Dokáže se Liam spojit s Maddy a Sal, než ho dinosauři rozsápou na kusy – a svede to, aniž by narušil minulost tak, že by svět byl vydán napospas zcela nové, strašlivé realitě?

JEZDCI ČASEM existují proto, aby nás chránili. Aby zabránili cestovatelům v čase ve zničení světa…

Do přítomnosti a ještě dál

Tématiku cestování časem mám v knihách moc ráda. Je zvláštní, že jsem jich tolik ještě nečetla, přitom mě tento žánr fascinuje. No jen řekněte, komu by se nelíbilo podívat se na některé významné historické události. Anebo zjistit, jak bude váš život vypadat za takových deset let. Já bych zvědavá určitě byla. Samozřejmě s velkou silou, přichází i velká zodpovědnost, jak kdysi zaznělo v jednom filmu. A i malinkatá věc změněná v minulosti může mít velký dopad na přítomnost i budoucnost. A to mě mírně děsí. Právě na této problematice postavil Alex Scarrow své knihy. Cestování v čase sice může být velké dobrodružství, ale co se stane, když někdo něco v minulosti úmyslně změní a budoucnost už nikdy nebude stejná?

Alex Scarrow má bouřlivější život, než bývá zvykem. Říká o sobě, že spolu se svou ženou Frances a synem Jacobem vedou nomádský život. Momentálně žijí v Norwichi. Po vysoké škole se deset let věnoval hledání hvězd hudebního průmyslu a dalších 12 let si zařádil v počítačové branži a to jako grafik, později také počítačové hry navrhoval. Má na svém kontě takové hry jako Waterworld, Evolva, The Thing, Spartan, Gates of Troy, či Legion Arena. Později se stal spisovatelem a kromě úspěšných thrillerů a několika scénářů se proslavil také svými knihami pro mládež, v nichž plně využil svou představivost a rozsáhlé nápady. Alex je bratrem oblíbeného spisovatele Simona Scarrowa, jehož historické knihy se dočkaly také českého překladu.

Fakta a fikce

Liam, Maddy a Sal se stali jedinými členy tajné agentury, která má zabránit nepříznivým změnám minulosti. Ještě se pořádně nerozkoukali po svém vůbec prvním úkolu a už se na ně žene další. Jako by nestačilo, že minulý případ je pomalu stál život i celou pobočku, už mají řešit další velice vážný problém. Někdo se totiž rozhodl napravit to, co považuje za škodu budoucnosti. Chce zabít důležitého člověka…

Sal se musí postarat o novou podpůrnou jednotku, která s Liamem vyrazí do budoucnosti. Maddy muzí zjistit co nejvíce informací o dané změně… no a Liam se opět připravuje na časový skok. Jak už to tak bývá, ne všechno dopadne úplně stoprocentně. Liam se tak ocitá daleko v minulosti, v době kdy naši Zemi obývala naprosto jiná stvoření. Dinosauři. Jenže v pozdní křídě se nenachází jen Liam, nýbrž i skupinka vyděšených studentů.

Překlad

Líbí se mi styl, jakým je kniha psána. Je z ní poznat, že ji psal chlap. Proto vítám, když mužské autory překládají muži. Znáte to, přece jenom dozajista ví, co tím oním textem chtěl autor říci a nevymýšlí si hlouposti. Což se občas stává, věřte mi. Český překlad se mi líbil, možná se tu a tam objevilo slůvko, které nebylo stoprocentní, ale momentálně si žádné nevybavím. Text si zachoval spád, akčnost i jistý druh reálnosti.

Postřehy a pocity

Myslím, že jste už z úvodu pochopili, jak moc mám ráda otázku cestování v čase. Dokážu si představit, že někdy někdo v daleké budoucnoti – buďme realisti – vymyslí stroj času. Jen doufám, že ho budou držet pod zámkem, aby ho nezneužil nikdo nepovolaný. Víme, jací lidé jsou, že. Každopádně zpět ke knize. Tu jsem si užila od začátku do konce. Ačkoliv jsem po prvním díle věděla, do čeho jdu, Alex mě svým příběhem naprosto ohromil.

Liama mám nejradši. Nejspíš je to tím, že je v některých věcech dost staromódní, což je pochopitelné. Celkově i toho dobrodružství zažije nejvíc a nese to dost statečně. Mé sympatie k Maddy a Sal jsou nejspíš na stejné úrovni. Kupodivu mě častokrát rozesmívá Bob.

Hodnocení

Jezdci časem je úžasná série. Užijí si ji jak kluci, tak holky, všechny věkové kategorie. V současné době je v zahraničí k dostání šest dílů, sedmého se fanoušci dočkají příští rok. Alex dokáže přejít z jednoho světa do druhého tak plynně, že stejně jako hlavní postavy nebudete vědět, na čem jste a co vás čeká dál.

Predátoři zahráli na mou citlivější strunu, jelikož mám už od dětství dobu dinosaurů velice ráda. Ne, že bych se v té době chtěla ocitnout. Nejspíš bych nepřežila ani den. Každopádně jde o skvělou knížku, která si zaslouží plných 5 hvězdiček. Jen mě mrzí, že se v češtině nejspíš dalších dílů nedočkáme. Je to veliká škoda, protože jde o kvalitnější počtení pro dospívající.

Predátory si můžete objednat na stránkách nakladatelství BB/art.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství BB/art za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

5 Responses

 1. Rochelle napsal:

  Byla jsem upřímně zklamaná, když jsem zjistila, že další pokračování u nás nepřeloží. Jak první, tak i druhý díl mě naprosto uchvátil. A ten konec… wow!

 2. Veru napsal:

  A to víte jistě, že už se další díly nebudou překládat?

 3. Astesia napsal:

  Páááni cestovanie časom až k dinosaurom? Myslím že je čas, aby som sa o sérii dozvedela viac a pridala si ju do to-read listu =)
  Astesia recently posted..ZáhrobieMy Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..