RC review: Loď mezi hvězdami

Autor: Beth Revis
České datum vydání: 15.8.2012
Knižní série: Vesmír
Díl: první
Žánr: dystopie, scifi
Nakladatel: CooBoo

Česká anotace: Sedmnáctiletá Amy se přidala ke svým rodičům coby „zmrazený pasažér“ na vesmírné lodi Universum a čekala, že se probere na nové planetě o tři sta let později. Nemohla tušit, že její spánek skončí o padesát let dříve a ona se octne ve zcela novém světě mezi hvězdami, ve světě, který si žije podle vlastních pravidel.

Amy si brzy uvědomí, že její probuzení nezpůsobilo jen selhání počítače. Někdo z pár tisíců obyvatel vesmírné lodi se ji pokusil zabít. A pokud rychle něco nepodnikne, její rodiče budou další na řadě. Proto teď musí co nejrychleji rozluštit skrytá tajemství Universa. Ale na jejím seznamu podezřelých figuruje i jediný člověk, na kterém jí záleží: Syn, budoucí vůdce lodi a láska, která přišla znenadání.

Vesmírné dobrodružství

Beth Revis svou vesmírnou sérií pro dospívající udělala díru do světa. Série se drží na žebříčku bestsellerů NY Times a byla přeložena do 17-ti zemí. V současné době žije v Severní Karolíně spolu se svým manželem a psem. Říká, že tráví až moc času nad psaním, než aby uklízela dům. Kromě psaní miluje cestování. Spolu se svou matkou závodí v tom, která z nich navštíví více států. Beth je zrovna na čísle 41, její matka na 47. Dřív, než umře, by chtěla navštívit Jeruzalém, Velkou čínskou zeď a pyramidy v Gíze.

Beth byla psavec už od mala. Během školních hodin si raději psala krátké příběhy, než aby dávala pozor a zapisovala si látku. Tenhle její zlozvyk jí vydržel až na vysokou, kde se z příběhů staly spíše romány. Jejím nejoblíbenějším autorem je C.S Lewis od chvíle, kdy přečetla jeho Letopisy Narnie. Vždycky měla radši knihy a příběhy, které byly něčím jiné. Nejspíš má i proto tolik ráda seriály Firefly a Doctor Who. Jejím cílem je procestovat svět za 80 dní, prozkoumat Měsíc a najít Narnii.

Fakta a fikce

Hlavními hrdiny příběhu jsou Syn a Amy. On, budoucí velitel lodi, pro ostatní nepostradatelný, ona, víc jak dvě stě let zmražená dívka, která je pro budoucí misi lodi rozhodně postradatelná. Amy spolu s rodiči nastoupí na vesmírnou loď, jejímž úkolem je doputovat na novou planetu a osídlit ji. Pro tento úkol je vybrána speciální skupina lidí… a Amy. Tuto skupinu lidí pak zmrazí na celou dobu letu a rozmrazí je až ve chvíli, kdy loď doputuje, kam má. Jenže jak už to tak bývá, nic není nikdy stoprocentní a Amy se probudí dřív, než by měla.

Syn je ze všech obyvatel lodi nejmladší a všem starším bude jednou vládnout. Ale dřív, než se tak stane, musí se naučit, jak vůbec vést tak ohromnou skupinu lidí, jak je udržet při životě a jak vlastně splnit zadanou misi. Sice se s Otcem neshoduje ve všech názorech, ale zná své povinnosti. Jeho svět se ovšem začne měnit v okamžiku, kdy se probudí Amy a takříkajíc převrátí jeho život vzhůru nohama.

Překlad

Abych pravdu řekla, s českým překladem knihy jsem se prvních pár kapitol nemohla nějak srovnat. Originál mám totiž ještě dost zažitý, což mě překvapuje, jelikož jsem jej tolikrát nečetla. Tedy alespoň ne tolikrát jako jiné knihy. Každopádně jsem vždy místo Otce a Syna v textu viděla Eldesta a Eldera. Na jednu stranu chápu, že český překlad je nejspíš jediné možné a schůdné řešení a že by nejspíš domácímu čtenářstvu přišlo divné číst si Nejstarší a Starší, ale Otec a Syn ve mně od začátku vzbouzel pocit rodinného svazku.

Plus jsem se také nějak nemohla srovna se slovem chucpe, jelikož jsem neměla nejmenší ponětí, co vlastně znamená. A to mám dosti širokou slovní zásobu. Možná bych i někde ze začátku uvítala vysvětlení samotného výrazu a pak by mi vůbec nevadilo. Když opominu zmíněné věci, šlo o velice kvalitní překlad a myslím, že právě díky překladu bude příběh čtenářům krásně odsýpat.

Postřehy a pocity

Mám ráda knihy, kde se dostaneme oběma hrdinům do hlavy a nemusíme tak zdlouhavě tápat o tom, co si který z nich vlastně myslí. Velice jsem si oblíbila Syna. Se všemi jeho chybami. Hlavně mi připadal více jako člověk dnešní doby než samotná Amy. Tu jsem po většinu času chtěla spíše proplesknout. Nemám ráda osoby, které si myslí, že mají ve všem pravdu a všude byli, a proto jsou mnohem lepší než vy. A právě takhle mi sebestředná Amy přišla.

Pokud hledáte postavu, kterou budete z duše nenávidět, přitom v některých bodech smýšlení se možná i sejdete, jde právě o Otce. Řekla bych, že jde svým způsobem o prototyp moderního Hitlera. Byly okamžiky, kdy jsem ho nesnášela až do morku kostí, a okamžiky, kdy jsem si říkala, že má v některých příšernostech nejspíš i pravdu. Přesto jsem s ním po většinu času nesouhlasila a párkrát i svůj závěr přehodnotila. Tak jako tak jde o postavu, na kterou rozhodně jen tak nezapomenete.

Hodnocení

Detektivní zápletka ve vesmíru má rozhodně něco do sebe a člověka drží pěkně napjatého. Problémem může být, že na rozuzlení přijdete mnohem dřív než samotné postavy. A to se pak čtenář začne docela i nudit. Avšak myšlenka vývoje společnosti v budoucnosti, v uzavřeném prostoru a za naprosto odlišných podmínek života, než na jaké jsme zvyklí, je ohromně zajímavá. Pro mě osobně také mnohdy i fascinující.

Nebýt toho, že jsem rozuzlení příběhu uhádla už za polovinou a pak jsem jen čekala, jestli mám vlastně pravdu, nebýt velice otravné Amy, dosti uspěchaného konce a pár nejasností, které mi na příběhu prostě neseděly, dala bych plný počet. Takhle ode mě kniha dostává zasloužené 4 hvězdičky. Uvidíme, co si přichystá pokračování.

Loď mězi hvězdami si můžete objednat na stránkách nakladatelství CooBoo.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství CooBoo za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

2 Responses

 1. Spirit napsal:

  Skvělá recenze!
  Taky jsem si více oblíbil Syna než Amy, ale musím říct, že to přicházelo tak nějak postupně. Zezačátku mi připadal jako malý fracek a to byl velký omyl. To vyšetřování mě taky pak začínalo postupem času nudit, ale pořád byla kniha něčím zajímavá…
  Spirit recently posted..Posuď knihu podle obalu (10)My Profile

 2. E_V_E napsal:

  pekná recenzia, knihu som ešte nečítala, ale láka ma už dlho 8)
  E_V_E recently posted..Záhrada večnosti (#1): PascaMy Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..