RC review: Vějíř 2012

Autor: kolektiv autorů
České datum vydání: 2012
Knižní série: Vějíř
Díl: čtvrtý
Žánr: naprostá směska
Nakladatel: Kobuta

Česká anotace: Již počtvrté vychází sborník české mangy komiksů Vějíř, ve kterém najdeš příspěvky od předních českých tvůrců, tak i prvotiny nových tváří. Žánrové rozpětí sborníku se ve své různorodosti drží ducha postmoderní mangy, a proto je zde zastoupeno vše od srdceryvných romantických příběhů přes fantasy, horory až po žánrově zcela nezařaditelné ujetosti. Pokud tedy sdílíš nadšení pro rozvoj české mangy a zajímá tě, do jakých roztodivných končin dovedl vývoj autory, kteří začínali jako běžní čtenáři mangy a diváci anime, neváhej a začti se do stránek hemžících se fantaskními postavami, mýty, příšerami a odvážnými chlapci i nebezpečnými dívkami!

Sborník české mangy

Vějíř, sborník české mangy, se letos dočkal již čtvrtého pokračování, v němž se mohli představit nováčci po boku těch zkušenějších. Nutno podotknout, že jde o první číslo, které se mi dostalo do rukou. A to je vážně škoda, protože jde o velice zajímavé dílko. A to by vám rozhodně nemělo uniknout.

Japonská manga se k nám sice dostávala pozvolna, přesto si u nás vytvořila dosti širokou fanouškovskou základnu. Někteří nadšenci se také tímto specifickým stylem kreslení komiksů inspirovali a pokusili se přijít se svou troškou do mlýna. Myslím, že je jen otázkou času – a taky dostatečného finančního základu – než se podobných dílek začne objevovat víc.

Fakta a fikce

Samurai Demon Kurotetsu vám ukáže, jak se co nejrychleji zbavit vší, Císařův slavík vám řekne něco o lidské sobeckosti, Královskej kšeft zabrnká na mírnou detektivní strunu, Anémie a Benjamin ukážou mírně morbidní stránku a Serafin andělskou legendu…

Ale víte co? Více vám neprozradím, podívejte se na to sami… Neprohloupíte. Jisté příběhy vám budou více než povědomé, jiné vás naprosto překvapí. U některých se zasmějete pěkně od srdce, u jiných i popřemýšlíte… a u pár případů vám možná unikne i pointa.

Postřehy a pocity

Osobně mám mangu dost ráda. Dřív, než se některá díla začala překládat do češtiny, jsem čítávala převážně anglické překlady a tu a tam jsem objevila i amatérské české překlady. S Vějířem jsem se setkala vůbec poprvé a jsem za to ráda.

Až žasnu nad kvalitou některých kreseb a i když některé stripy staví na klasických provařených vtipových klišé, vůbec to není na škodu. Nejvíc mě uchvátila kresba Serafim, Aquapark U Vodníků, Metro, V oblacích a Sarah O’Bannon. Jejich tvůrci by si určitě zasloužili mít nějaký svůj vlastní komiks. Takové lidi, jejich um a chuť opravdu obdivuji.

Hodnocení

Některé příběhy měly velice hezky promyšlený příběh, u některých jsem pár věcí nepochopila (taky je možné, že si stojím na vedení) a jiné mě mírně nudily. To ovšem nemění nic na tom, že jde o kvalitní čtivo i kresbu. Nejsem tu od toho, abych dopodrobna rozebírala, který kousek za to stojí a který zase ne.

Jako čtenář a milovník mangy, i když se v tomto případě přímo o klasickou mangu nejedná, jsem si čtení Vějíře opravdu užila. A na tu nádhernou obálku jsem se nemohla vynadívat. Za mě rozhodně plných a zasloužených 5 hvězdiček. Myslím, že by vám nezaškodilo rozšířit si obzory. Sborník si určitě pořiďte, bude se ve vaší knihovničce krásně vyjímat. A já se těším na další číslo.

Chtěla bych touto cestou poděkovat Báře Smutné za poskytnutý recenzní výtisk tohoto krásného sborníku. Všichni mi ho doba obdivovali.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

1 Response

  1. Jilly napsal:

    Chystám se koupit si. Mangu miluju. Děkuju za doporučení:)
    Jilly recently posted..The lovely bones (2009)My Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..