>RC review: Luxus

>

český cover

Autor: Anna Godbersen
České datum vydání: 16.3.2011
Knižní série: Luxus
Díl: první
Žánr: historie, dívčí román
Nakladatel: BB/art

Česká anotace:
Půvabné dívky v krásných šatech, které se baví až do svítání na večírcích, neodolatelní mladíci s prohnaným úsměvem a nebezpečnými úmysly. Drobné lži, temná tajemství a skandální vztahy. Takový je Manhattan v roce 1899… Manhattanské společenské scéně vládnou Elizabeth a Diana Hollandovy. Když zjistí, že jejich postavení je velice vratké, náhle všichni představují hrozbu pro jejich šťastnou budoucnost. Tenhle vzrušující výlet do věku nevinnosti, který se odehrává ve světě bohatství a klamu, má ovšem k nevinnosti nesmírně daleko.
Mládež 19.století

Říkali jste si někdy, jak žili lidé v 19. století? Jaká byla společnost, domy, města… a jak se bavila mládež? Luxus vám otevře dveře do věku nevinnosti, která je možná všechno možné, jenom né nevinná. Nepropásněte svou šanci nahlédnou do tanečních sálů manhattanské smetánky. Přece si nenecháte proklouznout mezi prsty ty nejšarmantnějí mládence z těch nejlepších kruhů… Vydejte se na jízdu kočárem a nahlédněte pod pokličku zdánlivě šťastných rodin.

Fakta a fikce

Vítejte v New Yorku 19.století, kde záleží na tom, z jak vážené a jak staré rodiny pocházíte. Jméno a společenské postavení je tu nadevše, na zbohatlíky se tu dívá skrz prsty. A je samozřejmé, že drby jsou tu na denním pořádku. Ne všichni jsou totiž takoví, jak se navenek tváří.

Kniha je v podstatě jakousi variací na knihy série Gossip girl, jen s tím rozdílem, že tentokrát se podíváme na pletichaření, vztahy a intriky o pár století dříve.


Překlad

Luxus jsem se nedávno chystala číst v angličtině, ale jakmile jsem zjistila, že bude vycházet i český překlad, počkala jsem si na něj. Jediné, co bych překladu vytknula, je nejspíš nepatřiční jazyk. Pochybuju, že by člověk v 19. století vypustil z úst slova jako fakt, fajn atd. Spíš to chtělo jen nahradit jinými českými ekvivalenty. Na milovníka historie mi to někdy připadalo jako pěst na oko.

Postřehy a pocity

Děj knihy je sledován hned z několika pohledů. Řekla bych, že hlavními potagonistkami jsou 4 dívky – Elizabeth a Diana Hollandovy, Penelope Hayesová a Lina Burdová. A nejspíše prozatím pouze jeden muž – Henry Schoomaker.

Elizabeth se vrací z prázdnin z Paříže domů, aby pomohla matce postarat se o domácnost, protože její otec nedávno zesnul. Matka má pro Elizabeth ovšem ještě jiné plány, potřebuje ji dobře provdat, aby se rodina dostala z nouze, protože jak se zdá, otec po sobě zanechal dluhy. Elizabeth je z toho něšťastná, protože je už dlouho zamilovaná do přítele z dětství, který u nich slouží, do Williama.

Lina Burdová je Elizabethina služka, která si za dobu, kdy byla její paní v Paříži, vybudovala s Willem bližší vztah a vůbec tak nějak zlenivěla a nechce se jí pořádně pracovat. Elizabeth, Lina i Will spolu vyrůstali a v dětství se hodně přátelili. Dokud se Elizabeth nemusela začít učit být dámou hodnou svého postavení a Lina s Willem zase jako služebnictvo. Lina se ovšem do Williama zamilovala také a nedohlá si připustit to, že on její lásku neopětuje. Will je totiž zamilovaný do Elizabeth. Lina se nehodlá jen tak vzdát a je pěkně zákeřná.

Penelope je Elizabethina „nejlepší“ kamarádka. Její otec je právě z jeden ze zbohatlíků, který se snaží si dobré jméno hlavně koupit. Ovšem na Penelope nebudou nikdy lidé ve společnosti koukat tak, jako na její přítelkyni, což jí dost brnká na nervy. Penelope se netají svým bohatstvím, je patřičně rozmazelná a nemá ráda, když není po jejím. Velkou ránou pro ni je, když se dozví, že si Elizabeth má brát Henryho, se kterým Penelope už několik týdnů udržuje více než přátelský vztah v tajnosti.

Henry je jediný syn velice bohatého otce a užívá si života plnými doušky. Večírky a ženy, to je jeho. Ve společnosti má pověst lamače dívčích srdcí a nenapravitelného floutka. Udržuje tajný vztah s Penelopou, který mu naprosto vyhovuje. Dokud mu otec neoznámí, že se musí napravit a měl by si vzít právě Elizabeth. Henry se i proti nevoli podvolí otcovu rozkazu a dívku o ruku požádá. Co však nečekal, je jiskra, která probleskne mezi ním a Dianou, mladší sestrou Elizabeth.

Diana je živel, který chvíli neposedí a ráda si sama sebe představuje jako hrdinku z knižních románů. Společenské dekórum jí nic neříká a všemi těmi povinnosti jenom pohrdá. Myslí si, že její sestra je stejně povrchní jako ostatní a nechápe její jednání. Avšak od okamžiku, kdy se políbí s jejím nastávajícím, Henrym, nedokáže myslet na nikoho jiného než na něj, a to i přesto, že si o něm nemyslí nic dobrého.

Hodnocení

Musím říct, že jsem si na styl vykládání příběhu zprvu nějak nemohla zvyknout. Stejně tak jsem byla mírně zmatená z většího množství postav a z jejich úhlu pohledů. Bylo těžké vybrat si nějakého oblíbence, kterému byste mohli fandit po celou dobu knihy. První třetinu knihy jsem neměla ráda Dianu. A to kvůli jejímu naprosto dětinskému chování. Člověk může pohrdat přetvářkou, ale na druhou stranu by se nemusel chovat tak nenormálně. Místy jsem jí chtěla profackovat, ať se vzpamatuje. Později to s ní začalo být lepší. Elizabeth mi taky vadila. Svou pýchou, povzneseností a až hloupou přátelskostí. Ovšem pak jsem jí začala fandit, protože i když byla hluboce zamilovaná, rozhodla se obětovat pro svou rodinu. To jen tak někdo neudělá. Koho opravdu nemám ráda, jsou Penelope a Lina. Vůbec by mi nevadilo, kdyby tyhle dvě sobecké ženské zapadly v propadlišti dějin, žádná škoda. Co Henry a Will? Will mi byl hodně sympatický, Henry zprvu ne, ale později mi už tak nebrnkal na nervy.

Kniha to byla rozhodně zajímavá a já jsem hodně zvědavá, jak se to vyvrbí dál. Obálka knihy je strašně krásná a měla by zobrazovat Elizabeth. To je nejspíš postava, kterou jsem si oblíbila a které v jejím vztahu s Willem vážně fandím. Knize dávám celkově 3 hvězdičky, protože to bylo opravdu dobré, jen mi to zase tak úplně nesedlo. Nejspíš to bude dáno tím, že já nikdy nebyla na intrikaření, nevěru a tak vůbec. Série má dohromady 4 díly, druhé knihy v češtině se nejspíš dočkáme ještě tento rok, konkrétně 21.září.

Luxus si můžete objednat na stránce BB/artu.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství BB/art za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

4 Responses

 1. napsal:

  >Výborná rezence! 🙂
  "Luxus" jsem si zrovna dneska koupila! .) A jsem ráda, že jsem to udělala!! .)

 2. Miruš napsal:

  >Akurát tú knihu čítam, zatiaľ som len na nejakej 50 strane, tak som zvedavá. 🙂 Zatiaľ sa mi ale fakt páči, aj keď som od toho veľa nečakala, keďže to nie je práve môj štýl.
  Recenzia je fakt pekná. 🙂

 3. Alena napsal:

  >nevíš, jestli se budou překládat i další díly této série a kdy tak mají vyjít?

 4. Syki napsal:

  >Ali, druhý díl Intriky vyjde 21.9.2011 Série má celkem 4 knihy, takže počítám, že BB/art vydá všechny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..