RC review: Eleanor & Park

Eleanor&Park_bookAutor: Rainbow Rowell
České datum vydání: 7.11.2014
Žánr: young adult, romance, drama
Věková hranice: 15+
Nakladatel: YOLI

Eleanor ví, že je jiná, než všichni ostatní. Ne, proto, jak se oblíká, jak vypadá a co má ráda, ale spíš proto, že se její život ze špatného dostal do ještě horšího. Konečně se po roce dostala zpátky ke své rodině, je v novém městě, musí začít chodit na novou školu, kde nikoho nezná, navíc má neustále obavy z toho, že ji její nový nevlastní otec znovu vyhodí z domu, když bude moc vyčuhovat a znelíbí se mu. A pak při první cestě do školy v autobuse sedne vedle Parka…

Park v nové holce neviděl nic jiného, než všichni ostatní. Obyčejná, při těle, se zrzavými třapatými vlasy a příšerně oblečená. Nechce s ní mít nic společného, ale kdoví proč se nad ní slituje a pustí ji si sednout vedle na sedadlo. Postupem času ale zjišťuje, že na Eleanor přece jenom něco je. Rozhodně není jako ostatní, má své vlastní břitké názory a hromadu tajností, ale i přesto je to k sobě vzájemně táhne. Jenže když dospíváte, není škola to nejhorší, co se vám může stát…

Vtip v přiměřených dávkách

Rainbow Rowell sice na kontě zatím nemá tolik knižních počinů, ale ty, které nám zatím přinesla, rozhodně díru do knižního světa udělaly. Píše pro dospělé (Attachments, Landline) i pro dospívající (Eleanor & Park, Fangirl) a náramně si to užívá. Vždycky ale píše o lidech, co toho hodně namluví.

A o lidech, kteří si myslí, že toho v životě už hodně pokazili… a taky o lidech, co se zamilovávají. A když zrovna nepíše, hodně čte – komiksy – plánuje výlety do Disney Worldu a hádá se o věcech, na nichž zase tolik nezáleží. Žije v Nebrasce společně s manželem a dvěma dětmi.

Překlad

Českému překladu nemám co vytknout. Myslím, že byl naprosto výborný. Mluva dospívajících je do našeho jazyka převedna skvěle, všechny popkulturní narážky zachovány a mé srdce geeka jen plesá nad tím, co všechno se v knize objevilo.

Postřehy a pocity

O této knize jsem věděla, že je hitem ještě dřív, než jsem ji začala číst. Není tedy divu, že jsem byla zpočátku mírně skeptická. Přece jenom se mi ne vždycky líbí to, co je pro ostatní úžasné a zase naopak. Po dočtení ale můžu s klidem v srdci prohlásit, že tohle byla jedna z nejlepších knih, jakou jsem tento rok četla – a že jsem jich četla hodně.

Oba hlavní hrdinové nejsou typické ukázky těch nejpřitažlivějších a nejlepších postav, na jaké většinou v knihách narážíme. Jsou naprosto obyčejní. Až na to, že vlastně až tak obyčejní nejsou, na což oba postupně přicházejí a vy tak spolu s nimi objevujete kouzlo první lásky. S člověkem to v dospívání často pěkně cloumá, aniž by věděl proč. Nechápe, co po něm občas rodiče chtějí, má obavy z toho, aby se před tím, do koho je zabouchnutý a na koho chce udělat dojem, neztrapnil a hlavně má sakra co dělat s tou hromadou nových pocitů, co mu víří hlavou… a vlastně i celým tělem. Ono se vlastně něco takového děje i dospělým, nikdy se toho nezbavíme. A to je právě to krásné, milé, poťouchlé a naprosto ze života.

Sama jsem překvapená tím, jak moc jsem si četbu knihy užila. Od začátku do konce. A když jsem došla na poslední řádku, zůstala jsem jen vyjeveně koukat, protože mi to ve dvě ráno asi nemyslelo jasně a nejdřív jsem nepochopila, co tím autorka myslela. Jakmile mi to došlo, rozlil se mi po tváři takový úsměv, že by popraskaly všechny žárovky, kdyby mohly.

Hodnocení

Eleanor & Park je kniha, která mě naprosto dostala. Ze začátku mě moc nebrala, ale postupně si mě dokázala získat, až jsem doslovala hltala stránku za stránkou, culila se jako blázen a vzápětí si utírala slzy.

Autorka se vám dokáže dostat pořádně pod kůži a drží vás, aby vás na samotném konci nechala s pusou dokořán. Klobouk dolů, obrovské překvapení. Proto si ode mě zaslouží 5 hvězdiček a věřím, že mě ani její další knihy nezklamou. Protože tohle byla rozhodně bomba.

Knihu Eleanor a Park si můžete objednat na stránkách internetového knihkupectví Neoluxor.

Chtěla bych touto cestou poděkovat Neoluxoru za poskytnutý elektronický recenzní výtisk.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

3 Responses

 1. Mary-berry napsal:

  Já jsem věděla, že si ji mám koupit! 😀 Že jsem se nechala překecat ségrou a koupila raději Slzu. No nic, v nejbližší době snad napravím.

 2. Adelle napsal:

  Tuhle knížku si rozhodně musím přečíst 🙂
  Adelle recently posted..Recenze: Uncontrol | Taková „ňuňu“ mangaMy Profile

 3. Ilona D. napsal:

  Tak to je super, že se ti kniha líbila, ale mě tolik nezaujala. Přišla mi hodně hezká, milá, a místy i zajímavá, ale nepřišla mi Top. V některých částech mě nudila a přišla mi obyčejná… Podle mě by mě bavilo o něco víc, kdyby kolem toho nebyla velká bublina úžasné knihy, ale i tak si nemyslím, že bych si ji zamilovala 🙂 Skvělá recenze 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..