The Ghost and the Goth

Autor: Stacey Kade
Originální název: The Ghost and the Goth
Český název: Setkání s duchem
Knižní série: The Ghost and the Goth (Mezi nebem a zemí)
Díl: první
Žánr: paranormálno, duchové, mediátor

Anotace na Goodreads: Alona Dare chodí do posledního ročníku střední školy. Je kapitánkou roztleskávaček, tři roky po sobě královna plesu, vypadá, že by si v budoucnu mohla vzít nějakou filmovou hvězdu… a je mrtvá.

Jsem holka, kterou jste na střední škole nesnášeli. Je to snad moje chyba, že jsem se narodila s dobrým vzhledem, hedvábnými blond vlasy, sexy tělem a smyslem pro dobré oblékání? Jenže můj život není dokonalý, hlavně od chvíle, kdy jsem zemřela. Přejel mě autobus plný šprtů – může být snad něco ještě víc ponižujícího? Ano, může – pozorovat svého přítele a kamarádku, kteří se dali dohromady jen pár dnů po mém pohřbu. A nevěřili byste, co o mně teď říkají, když si myslí, že je nemůžu slyšet. K tomu všemu ještě začínám mizet, sem a tam z “existence”. Nevím, kam jdu, když zmizím, ale není to dobré. A kde je doprčic to bílé světlo?

Will Killian chodí do posledního ročníku střední školy. Vyvrženec s přezdívkou “Will Kill” (Will Zabiják), kterou si vysloužil díky nepřirozené auře, jež ho obklopuje, vypadá spíše na zloděje, který se rozhodl vyloupit banku… a mluví s duchy.

Můžu vidět, slyšet a dotýkat se mrtvých. Naneštěstí… oni mě taky vidí, slyší a mohou se mě dotknout. Jasně, jako by přežívání střední školy nebylo dost. Dělal jsem, co jsem mohl, abych skryl svůj “dar”. Konekonců, můj táta, který měl stejný dar, se kvůli němu zabil, když mi bylo patnáct. Ale později bylo předstírání toho, že jsem normální, mnohem těžší. Nový duch – anonymní mračno plné negativní energie se schopností odhodit mě jako kus hadru – mě neustále pomstychtivě sleduje. A moje máma, která o tom všem nemá nejmenší ponětí, je znepokojená nárůstem zvláštních událostí. Můj psychiatr háže z rukávu věci jako “dočasná hospitalizace pro psychiatrické vyšetření”. Můj ředitel školy, který si myslí, že jsem narušitel a podvodník, hledá jakoukoliv možnost, jak by se mě zbavil. Kolik že to zbývá týdnů do dokončení studia?

Nakladatel: Hyperion Books for Children (EN)
Počet stran: 281 (EN)
Vazba: Brožovaná i vázaná (EN)
Vydání v USA: 29.6.2010
Vydání v ČR: 13.3.2013

Moje hodnocení:

 
 
 
Moje hodnocení obálky:

 
 
 
Datum četby: 2 dny, leden 2011, v angličtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Nebylo to tak špatné, jak jsem si myslela…

Oficiální stránky knihy
Oficiální stránky autora
Oficiální blog autora

Můj názor (obsahuje spoilery):
Na knihu jsem narazila na knižníh webech, nedalo mi to a přečetla si pár recenzí. Většinou byly velice kladné, což mě docela překvapilo. Proč? Inu, obal je pěkně kýčovitý. Tedy na můj vkus. Nebo alespoň zprvu se mi zdál… Ale jakmile jsem začala číst, docela se mi i ten obal zalíbil. Názory se mění každou chvíli…

Kniha je docela zvláštní. Ze začátku jsem měla problém zvyknout si na jiný styl vyprávění příběhu, než na jaký narážím v jiných knihách. Ne, že by se až tak moc lišil… ale prostě se mi takový zdál. Příběh je vyprávěný z pohledu obou hlavních hrdinů. Takže se jim oběma můžeme dostat do hlavy a vidět pohled na jeden svět ze dvou úhlů. To se mi na podobně zaměřených knížkách líbí.

Alona je pěkně protivná sebestředná holka, kterou nešťastnou náhodou přejede autobus, když nedává pozor. Je mrtvá. A musí si na svůj nový stav zvyknout. Ne, že by se jí to dařilo, protože nemá ani páru o tom, proč je ještě stále na “pozemském světě” a neposunula se už dávno dál. Tedy takhle to přece má být, no ne? Uvidíte bílé zářivé světlo, které vás vezme dál. Jenže Alona žádné takové světlo nevidí a to ji docela deprimuje. Jaké je však její překvapení, když na místě svého úmrtí uvidí mnohem více bloumajících duší, ba co víc… narazí na někoho z řad živých, který je všechny vidí. Williama Killiana.

Will je považován za podivína a gothika. I když ani jedno ani druhé není ve skutečnosti pravda. Will má tu smůlu, že po svém otci zdědil jistý dosti nepříjemný dar. Dokáže vidět a mluvit s duchy a snaží se to před nimi za každou cenu utajit. Jinak by se na něj totiž sesypali jako supi a nedali by mu ani na chvíli pokoj. Něco podobného se nejspíš stalo jeho otci, který to prostě nevydržel a spáchal sebevraždu. A tak se teď musí Will potýkat nejen s duchy a otravným ředitelem, ale i s psychiatrem, který by ho nejradši strčil někam do psychiatrické léčebny, dal se dohromady s jeho matkou a ještě o všem napsal knihu. A taky je tu ještě ten problém s Alonou…

Říkala jsem si, že po Varenovi mě nejspíš už žádný “gothik” nedostane. No, Will není gothik a ne, nedostal mě tak jako se to podařilo Varenovi… získal si mě ale úplně něčím jiným. Těžko vám to popíšu, když to ani sama nedokážu přesně pojmenovat. Stejně tak si mě v průběhu příběhu získala i Alona. Svým způsobem mi kniha místy připomínala i Here Lies Bridget. Ne všechno je totiž takové, jak to navenek vypadá.

Kniha je zábavná, lehce se čte a dotýká se i vážnějších témat. Není to nic přelomového, co by tu už dříve nebylo, ale je to celé pěkně vyvážené. Jestli hledáte nějaké “odlehčené” čtení, určitě po téhle knize sáhněte. Nevzpomínám si teď, jestli jsem od dob Mediátora četla nějakou jinou duchařinu… Tahle si mě každopádně něčím získala a pokračování s názvem Queen of the Dead, které vychází 7.června 2011, si přečtu. Kniha si ode mě vysloužila 4 hvězdičky a těším se na pokračování. Doufejme, že bude stejně dobré a zábavné.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

4 Responses

 1. Anonymous napsal:

  >Poslala by jsi mi prosím na můj mail (sydney97@seznam.cz) odkaz kde bych si tuhle knížku mohla stáhnout ? 🙂 Kdyžtak dík 🙂

 2. Lucille Danion napsal:

  >Wow, rozhodně si seženu. Měla jsem ráda The mediator od Meg Cabot, to bude asi na jeho brdo, co? 🙂

 3. Syki napsal:

  >Ono to možná vypadá podobně, ale není. Je to trochu jinačí, ale dobré 🙂 Doporučuju…

 4. wladka napsal:

  vyzera to celkom zaujimavo, pises skvele recenzie…
  poslala by si aj mne ten odkaz na stiahnutie a ked uz pytam ten odkaz tak poprosim aj odkaz na Babe in Boyland dakujeeeeem 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..