RC review: Krásná katastrofa

KrasnaKatastrofa_bookAutor: Jamie McGuire
České datum vydání: 11.3.2013
Knižní série: Katastrofa
Díl: první
Žánr: new adult, romance, erotika, drama
Věková hranice: 18+
Nakladatel: Fortuna Libri

Abby začíná svůj první rok na vysoké škole, v novém městě, mezi lidmi, kteří ji neznají. Tedy alespoň jeden člověk ji zná – její nejlepší kamarádka America. Společně vyrůstaly a vzájemně se považují za sestry. Jedna by za druhou dala život a rozhodně se za sebe vždycky postaví. America si na škole docela rychle našla přítele Shepleyho a nadevše ho zbožňuje. Jenže i on má tak trochu vroubek – bydlí v bytě u svého bratrance Travise. A ten má na škole jistou nevalnou pověst.

Mezi kluky je obdivovaný za své výhry v pěstních nelegálních zápasech. Mezi dívkami zase pro svou sexuální náruživost. Když Travis poprvé zmerčí Abby, je jasné, že ji bude chtít přidat do svého šuplíčku s dívkami na jednu noc. Jenže Abby přesně ví, co je Travis zač, a rozhodně se nehodlá stát jen další z mnoha. Ví, že by ji s ním žádná budoucnost nečekala a rozhodně se neche vrátit ke způsobu života, jaký musela v minulosti díky svým rodičům vést.

Ovšem člověk míní, osud mění. Co začalo jako přátelství, později díky prohrané sázce přeroste v mnohem víc. Ukáže se, že nemůžou žít spolu, ale ani bez sebe…

Z neznámé autorky stálice

Jamie McGuire je zářným příkladem úspěšné autorky díky vysoké prodejnosti knihy na americkém Amazonu. Bývaly doby, kdy její jméno nikdo neznal. Byla prostě jen další autorkou, která si své knihy vydávala jako ebook a nemyslela si, že by se dostala nějak vysoko. Vše se změnilo její knihou Krásná katastrofa. Takový raketový úspěch nejspíš nečekal nikdo. Stala se tak úspěšnou, že se dostala také do žebříčku bestsellerů New York Times a přešla do tištěné podoby.

Narodila se v Tulse, vychovala ji její matka Brenda a v Blackwellu v roce 1997 úspěšně ukončila střední školu. Promovala na Northern Oklahoma College v oboru aplikovaná radiologie. V současné době žije se svými třemi dětmi a manželem Jeffem v Enidu. Těžko tomu uvěřit, ale její manžel je opravdový kovboj. Společně vlastní 30 akrů, kde také mají své čtyři koně, čtyři psy a kočku. Mimo jiné také napsala trilogii Prividence.

Překlad

Musím říct, že českého překladu knihy jsem se mírně obávala. A to kvůli tomu, jak si překladatelka pohraje s přeložením přezdívky, jakou dal Travis Abby. Konkrétně jde o slůvko Pigeon. S českou verzí Holubičko, či zkráceně Holu, jsem ale spokojená a v celém kontextu vyznívá hezky. Jediné chybky, na které jsem narazila, byly spíše na začátku knihy a později se to hezky srovnalo. I když je fakt, že na matyku s y asi hned tak nezapomenu. Asi to byla dost tvrdá matyka.

Postřehy a pocity

Už je to nějaká doba, kdy jsem knihu četla v originále. Tenkrát ještě byla v ebooku a zase tolik lidí o ní nevědělo. Je zvláštní, jak rychlý vývoj vydání téhle knihy mělo jak v zahraničí, tak v naší domovině. A já jsem jenom ráda, že se k nám dostala. Hned na začátku vám musím říct, že je to naprosto šílená kniha. Spadá přesně do škatulky, které já říkám mindblowing. Co to znamená?

To, že je to naprostá emoční ždímačka. Po celou dobu četby vám připadá, jakobyste sjížděli tu nejneuvěřitelnější horskou dráhu plnou emocí. I když jsou chvíle, kdy si říkáte, že šílenější to už být nemůže, stejně dychtivě otáčíte jednu stránku za druhou. Protože sakra chcete vědět, co se bude dít dál. Je to jako droga, které se nechcete zbavit. A když to skončí, chcete naskočit zase zpátky a jet ještě jednou. Možná i víckrát.

Hodnocení

Možná vám to připadá až moc neuvěřitelné, ale pochopíte, jakmile knihu zkusíte. Autorce se podařilo přijít s knihou, která ve vás zanechá výrazný otisk a vy nad ní budete ještě dlouho po dočtení uvažovat. Vlastně budete chtít být i její součástí. Hlavně vám nebude jasné, jak byla vůbec schopná do jedné knihy nacpat tolik událostí. Většina autorek by tohle totiž roztáhla tak na tři knihy a ještě by měl každý díl úžasně napínavý a frustrující konec.

Vlastně pokud bych měla knihu popsat jedním slovem, bude to frustrující. Skoro od začátku do konce si nejste tak úplně jistí, jestli se vám to líbí, nebo si z vás autorka dělá legraci. Tak jako tak se nedokážete odtrhnout. Krásné katastrofě vděčíme za úspěch žánru new adult tak, jak ho známe teď. Nemůžu tedy jinak a téhle šílené jízdě dávám 4 hvězdičky. Travis je přece jenom tak trochu psychopat. Proto doufám, že se brzy dočkáme druhého dílu, abych zjistila, co se mu kruci honilo hlavou.

Krásnou katastrofu si můžete objednat na stránkách nakladatelství Fortuna Libri.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství Fortuna Libri za poskytnutý recenzní výtisk knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

4 Responses

 1. Wolf Draven napsal:

  My ve škole vždycky měli matyku a ne matiku. Mně přijde matika s měkkým I děsně divná :))

 2. E_V_E napsal:

  Pekná recenzia, hneď si ma navnadila 8) Na knihu sa chystám, vyzerá skvele, už dlho ma zaujíma 8)
  E_V_E recently posted..50 odtieňov sivejMy Profile

 3. Chensie Ips napsal:

  Ahoj,
  tvoje anotace se mi moc líbila a souhlasím. Přečetla jsem tu knihu za jeden den jedním dechem a to hned včera, když jsem na ni narazila. Musím se přiznat, že se mi za prvé líbila jména, protože jiné romány mě tím nezaujali. O Giddeonovi se mi moc číst nechtělo. Ale Travis a Abby jsou sympatická jména a i anotace na knize mě povzbudila. Bála jsem se, že to bude o ničem, ale jsem nadšená, že jsem si ji koupila. Sice bych v některých chvílích hlavních hrdinku uškrtila, protože díky té její přemrštěnosti je to vážně jako horské dráze. Byl pro mě trochu nezvyk, jak autor plynule přecházel z děje do děje, resp. že dokázal přeskočit děj za jeden měsíc a vrhnout se na další. Jsem zvyklá na psychologické romány, takže mi to z pohledu duševní potravy přišlo trochu strohé, takže to mohl podle mého trochu protáhnout a vnutit tam ty emoce, ale prostě i tak jsem naprosto nadšená. Děj bych neměnila a Travis je pořádné číslo, hrozně mě zaujal a hlavní hrdinka se mi ze začátku hrozně líbila, když nepodléhala. Erotické scény nejsou vulgární a do toho děje krásně zapadají. No, já za sebe tuhle knihu mohu rozhodně doporučit, protože fakt je to krásná katastrofa. :o)
  Chensie Ips recently posted..Milenec vs. sok – 24. kapitolaMy Profile

 4. Catie napsal:

  Vřele doporučuji, nejen tuto, ale všechny, které Jamie napsala. Její příběhy Vás chytí a nepustí. Pokud jste stejný nadšenec jako já, pak doporučuji skupinu na facebooku MacPack, kde komunikuje se svými fanoušky a přidává nejrůznější novinky :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..