Filmová podoba týdne (86)

Toto meme má na svědomí Niklaus. Naše češtinářka na střední říkávala: „Pokud existuje kvalitní filmové zpracování nějaké knihy, podívejte se na to. Film je vždycky stravitelnější a více vám utkví v paměti.“

Název filmu: Zlodějka knih (The Book Thief)

Režisér filmu: Brian Percival

Hrají: Geoffrey Rush, Emily Watson, Sophie Nélisse, Ben Schnetzer, Nico Liersch, Joachim Paul Assböck, Kirsten Block, Rafael Gareisen…

Podle knihy: Zlodějka knih ~ Marcus Zusak

O čem film je (CSFD.cz): Síla slov a fantazie je ukrytá v knihách. Ale jen pro toho, kdo je umí a chce přečíst. Film Zlodějka knih vypráví příběh Liesel (Sophie Nélisse), která se během druhé světové války dostane do pěstounské rodiny Hanse Hubermanna (Geoffrey Rush) a jeho ženy Rosy (Emily Watsonová), aby zde začala nový život. Liesel se snaží zapadnout – doma i ve škole, kde si z ní spolužáci utahují, protože neumí pořádně číst. Liesel je odhodlaná situaci změnit s jednostrannou posedlostí rodícího se učence. A získá k tomu pomoc svého dobrosrdečného nového tatínka. Hans se s Liesel učí dny i noci, během nichž se Liesel snaží podrobně prostudovat svoji první knihu, Hrobníkovu příručku, kterou si tajně „odnesla“ z pohřbu svého bratra.

Liesel se také spřátelí s jejich novým hostem, židovským uprchlíkem Maxem (Ben Schnetzer), kterého před nacisty skrývají ve sklepě. A právě Max je dalším, kdo ji povzbuzuje ve čtení a v touze po vzdělání. Postupně se mění i její přátelství s mladým sousedem Rudym (Nico Liersch), který Liesel sice škádlí, ale přitom se do ní zamiluje. Dobu plnou utrpení a strádání pak všichni společně překonávají pomocí knih, které nejen pro sebe Liesel krade v knihovně místního starosty. A postupně se naučí vážit si nejen síly slov, ale i moci nad nimi.

Můj názor: Tohle je film, na který se opravdu těším. Knižní předlohu jsem četla, ale abych pravdu řekla, nepamatuju si z ní úplně všechno. Přece jenom to byl bichle a stalo se toho v ní hodně. Přesto si důležité body příběhu pamatuju a jsem zvědavá, nakolik se filmaři předlohy drželi.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

4 Responses

 1. Zdeňka napsal:

  Pěkně zpracovaný příběh z období války. Určitě doporučuji shlédnout.

 2. Lucinda napsal:

  Já se chci na film taky podívat, ale nejdřív si chci přečíst knihu 🙂
  Lucinda recently posted..15 nejlepších knižních páru za rok 2013My Profile

 3. Svet bez hranic napsal:

  Ten trailer vypadá skvěle. Bohužel jsem ještě knihu nečetla. Tak budu muset počkat až to přečtu. Kniha je kniha.. bez té by to nešlo :).
  Svet bez hranic recently posted..Teaser tuesdays #2My Profile

 4. Ema napsal:

  Kniha je samozřejmě vždy lepší, ale film mě také zaujal. Ještě jsem ho však neviděla. Těším se, až se k němu dostanu. Tady jsem ho poprvé našla http://www.filmpre.cz/zlodejka-knih Knihu však určitě doporučuji!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..