RC review: Summer

Autor: Eden Maguire
České datum vydání: 4.4.2012
Knižní série: Krásní mrtví
Díl: třetí
Žánr: paranormálno, zombie
Nakladatel: Fragment

Česká anotace: Nejsou živí. Nejsou mrtví. Něco mezi tím.

Odhalí Darina včas temná tajemství, aby tak vykoupila duše Krásných mrtvých?

Po Krásných mrtvých není několik týdnů ani stopy. Darině se po Phoenixovi strašně stýská. Snad se vrátí a pomůže jí vyřešit tajemství další záhadné smrti. Je to už skoro rok, co byla Summer zastřelena v nákupním středisku. Podle všeho (a všech) se stala náhodnou obětí šíleného střelce… Něžná zlatovlasá hudebnice s andělským hlasem měla tisíce fanoušků, její píseň Neviditelný o neopětované lásce milovali všichni, nejen studenti ellertonské střední školy. Summer měli všichni rádi, všichni ji obdivovali… Darina musí Summer pomoci stejně, jako pomohla Jonasovi a Arizoně. Jinak její duše nikdy nedojde pokoje.

Neviditelná křídla tlučou, Krásným mrtvým hrozí nebezpečí a čas běží…

Zombíci trochu jinak

Jako by Eden Maguire už před roky, kdy sérii originálně sepsala, věděla, že v budoucnu zombíci potáhnou. Pravda, ti její jsou spíš jakýmsi vyobrazením nádherných andělů, co se vrací zpět, jen aby vyřešili svou smrt a těžko by v nich někdo viděl polorozpadající se mrtvoly, které baží po lidském mase a hlavně by rádi chlemtali krev, ale i tak by se dalo říct, že předběhla svou dobu. Alespoň se to zombie v knihách týče.

Eden získala na Birmingham University doktorát v Anglické literatuře a v současné době žije se svými dvěma dcerami v Yorkshire Dales. Část každého roku tráví na ranči v Coloradu, kde relaxuje při jízdě na koni v horách a užívá si svého perfektního štěstí. Kdykoliv může, cestuje – byla tak už na místech od New Yorku až po Nairobi. Když je doma, ráda chodí do kina či divadla a oddává se své vášni při malování či studiu historie.

Fakta a fikce

Od chvíle, kdy Darina pomohla Arizoně odhalit, jak vlastně zemřela, aby se mohla posunout dál, uběhla docela dlouhá doba. Darina má strach, že už neuvidí svého milého Phoenixe, s jehož smrtí se ještě stále nevyrovnala. Jenže přichází výročí smrti Darininy kamarádky, Summer, a tak se Krásní mrtví opět objeví. Tentokrát ovšem s posilami.

Darina se nemůže zbavit pocitu, že tentokrát tady něco nehraje. Pátrání po tom, co se stalo toho osudného dne v obchodním centru, kdy viděla, jak Summer zastřelili, otevře staré rány. A také plno dlaších tajností točících se nejen okolo Krásných mrtvých, ale také občanů města…

Překlad

K českému překladu nemám nijak velké výhrady. Jen mě v jednom momentu poněkud omráčil výraz, že jedna z postav zaujala rohrovskou pozici. V životě jsem tohle označení neviděla, neslyšela a už vůbec jsem nepochopila jeho význam. Přitom šlo jen o to, že si jedna z postav hodila nohy na palubovku a opřela se do sedadla. Člověk se pokaždé dozví něco nového.

Postřehy a pocity

Tuhle sérii čtu postupně už od roku 2011, každý rok jeden díl, což mě samotnou docela překvapilo. Nejspíš jde o to, že série není jedna z těch, co by vás nutila si rychle pořídit každý další díl, jen abyste se dozvěděli, co se bude dít dál. Těžko říct, jestli je to tím, jakým stylem jsou knihy napsány, či samotnou romantickou zápletkou, která podle mého je už od začátku odsouzena k záhubě, a proto nevidím nejmenší důvod v tom, abych z ní byla odvázaná. Jenže já nejsem cílová skupina a myslím, že mladším ročníkům tahle jednohubka přijde vhod.

I v tomto díle se setkáváme se starými známými tvářemi – a také s několika dalšími. Darina se mi v tomto díle zdála snesitelnější, sympatičtější a víc se chovala jako holka, jejíž okolí prošlo bolestnou ztrátou, kterí se výrazně otiskla také do ní. Neví, jak se s tím vším má vyrovnat a jako chytá se všeho možného, jen aby nemusela čelit realitě. Celkově se mi kniha zdála promyšlenější, více hrála na city a autorka se opřela i do vážnějších témat.

Hodnocení

Autorka vás nejspíš svým vyprávěním příběhů nedostane na kolena, ale rozhodně vás dostane tím, jak si se svými postavami pohrává. A že si s nimi hraje ve velkém. Až do poslední chvíle netušíte, kdo je vlastně vrah a jak to celé skončí. Ono to sice vypadá jednoduše a logicky by každý z Krásných mrtvých měl dojít svého rozhřešení, ale autorka vás tahá za nos tak dlouho, že si pokaždé myslíte, že tentokrát se jim to nepodaří.

Tato série díl od dílu lepší a uvěřitelnější. Jsem proto dost zvědavá, co se bude dít v posledním díle, protože po zvratech a odhaleních, které se udály v třetím díle série, se už může nejspíš stát téměř všechno. Knize tak dávám 4 hvězdičky.

Krásní mrtví: Summer si můžete objednat na stránce nakladatelství Fragment.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

5 Responses

 1. E_V_E napsal:

  Arizona a Summer sa mi lúbili najviac 8)
  E_V_E recently posted..Na čekačce – APRÍLMy Profile

 2. Desirée Lydon napsal:

  Četla jsem jenom 1. díl, ale moc mě neoslovil.
  Desirée Lydon recently posted..Nejlepší školní hlášky IIMy Profile

 3. Rohrovská, protože Phoenix a Brandon se jmenovali příjmením Rohr, to není žádnej obecnej výraz… Prostě chtěla říct, že seděl stejně jako Phoenix…

  • Syki napsal:

   No vidíš! Tohle mi vůbec nedošlo, ani mě to upřímně nenapadlo. Prostě mi to přišlo zvláštní, protože šlo o posez, který se tedy nevyznačuje ničím typickým, co by si člověk spojoval zrovna s těminhle bratry.

 4. Maťa napsal:

  Toto bola podľa mňa najlepšia časť 🙂 Mimochodom, pokiaľ sa dobre pamätám, tak Phoenix a Brandon boli Rohrovi. takže rohrovská pozícia bude asi nejaká ich zaužívaná 😀
  Maťa recently posted..Zamilovaní anjeli (Lauren Kate)My Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..