RC review: Nástroje temnoty

Autor: Imogen Robertson
České datum vydání: 5.12.2012
Knižní série: Crowther a Westermanová
Díl: první
Žánr: detektivní, historické, thriller
Nakladatel: JOTA

Česká anotace: Thornleigh Hall, sídlo sussexského hraběte, dominuje svému okolí. Jeho dědic je nezvěstný a rodina, kdysi plná života, nyní sestává z ochrnutého starce, přivdané bývalé tanečnice a alkoholem nasáklého druhorozeného syna. Moc rodu ovšem přetrvává.

Impulsivní Harriet Westermanová, majitelka sousedního sídla, najde na okraji svého pozemku tělo zavražděného muže, který má u sebe prsten s pečetí Thornleighů. Zločin volá po spravedlnosti. Harriet přiměje ke spolupráci samotářského a podivínského anatoma Gabriela Crowthera.

Ve stejný den je ve svém londýnském obchodě s hudebninami zavražděn Alexander Adams, vdovec a otec dvou malých dětí. Po jeho smrti se příběh vrací zpátky do Sussexu a odhaluje hluboké tajemství, které už jednu rodinu zničilo a nyní ohrožuje i mnohé další.

Historická detektivka

Imogen Robertson studovala ruštinu a němčinu v Cambridgi, a než začala psát „na plný úvazek“, režírovala televizní a rozhlasové pořady. Píše také poezii. Počáteční část románu Nástroje temnoty získala první místo v roce 2007 v soutěži deníku Daily Telegraph. Tato výhra ji pak inspirovala k dopsání svého příběhu.

Její televizní práce spočívala od produkce Shakespeara až po hodně oblíbené dětské programy na CBeebies. Žije v Londýně pohromadě se spoustou knih a violoncellem. O svý knihách autorka říká, že za nejlepší psaní považuje to, kdy postavy začnou jednat samy za sebe a dělají věci, které by od nich člověk nečekal.

Fakta a fikce

Anatom Gabriel Crowther si žije vlastním životem, nedávno se do Sussexu přistěhoval a raději pobývá ve svém domě, aniž by se sousedy udržoval jakékoliv styky. To se změní v okamžiku, kdy pro něj nechá postal Harriet Westermanová, protože na hranici pozemků svého sídla nalezla mrtvolu muže. Vypadá to, že její soused, hrabě Thornleigh, v tom bude mít prsty. Všichni v okolí ví, že se na Thornleigh Hall děje něco divného, ale mají strach mluvit.

Jenže Harriet se odmítá jen tak vzdát a spolu s Crowtherem, který by se nejraději vrátil do tepla svého domova, začnou pátrat po vrahovi. Ani jeden z nich netuší, co všechno je čeká. V tutéž chvíli je v Londýně zavražděn Alexander Adams, který po sobě zanechá dvě malé děti. Nikdo z jeho přátel netuší, proč si jej vrah vybral a vypadá to, že ještě neskončil. Chce se zbavit i dětí…

Překlad

Český překlad se mi opravdu moc líbil. Krásně to na mě dýchlo historičnem, pokud se tak dají popsat chvíle, kdy jsem se mohla krásně začíst a nechat se unášet příběhem. V textu jsem tuším nenarazila na žádné přesmyčky, nesrovnalosti či podivná slova.

Postřehy a pocity

Už je to poměrně dlouho, kdy jsem četla podobnou knihu, většinou spíše relaxuju u televize s Poirotem či slečnou Marplovou. Mám ráda styl Agathy Christie a abych pravdu řekla, tahle kniha mi ji připomínala. Je to poněkud hutnější kniha, do níž se musíte hlouběji ponořit a vnímat všechno, co se vám autorka rozhodne ukázat. Kousíček po kousíčku. Mnohokrát tápete stejně jako hlavní hrdinové a netušíte, kdo za vším stojí.

Sledujete příběh obou „detektivů“ v Sussexu a také osudy osiřelých dětí v Londýně. Do toho se ještě tu a tam ukážou střípky minulosti a vy si tak postupně skládáte celý obrázek událostí. Jenže autorka na to jde tak chytře, že vám nikdy neukáže všechno a pořád si pro sebe nechává věci, kterými vás v příštím okamžiku překvapí. Musíte číst pozorně, aby vám něco, co sice považujete za bezvýznamné, přesto se později může ukázat jako důležité, neuniklo.

Hodnocení

Imogen své čtenáře vláká do koutů intrik, tajemství a vražd, napíná vás až do samotného konce. I když společně s hrdiny v průběhu děje odhalíte, kdo za vším nejspíš stojí, pořád nemáte vyhráno a netrpělivě čekáte, jak se situace vyvrbí. Autorka si s vámi totiž velice pěkně hraje. A když je následně všechno vyřešeno, dojde vám, že jste to celou tu dobu měli přímo před očima.

Při četbě knihy jsem se opravdu skvěle bavila. Příběh mě dokázal úžasně vtáhnout a naprosto pohltit. Pátrala jsem spolu s Harriet a Gabrielem a bála se toho, co přijde v další chvíli. Parádně jsem si to užila, a proto dávám zasloužených 5 hvězdiček. Opravdu se těším na další díl.

Nástroje temnoty si můžete objednat na stránkách internetového knihkupectví Martinus.cz.

Chtěla bych touto cestou poděkovat internetovému knihkupectví Martinus.cz za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

2 Responses

 1. E_V_E napsal:

  Pekná recenzia 8)
  E_V_E recently posted..Krásni a mŕtvi #3: SummerMy Profile

 2. Ina Leckie napsal:

  Milá Syki,
  díky za pochvalu překladu – byla to fuška, a že už pár „historických detektivek“ na triku mám. Momentálně se potím nad dvojkou a doufám, že se mi povede minimálně stejně dobře (že nezdegeneruju tou dávkou historických zdvořilostí apod ;-)). Měla by se objevit někdy na jaře.
  zdraví Ina Leckie, překladatelka
  (a mám Vás pozdravovat i od Harriet :-D)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..