RC review: BZRK

Autor: Michael Grant
České datum vydání: 21.1.2013
Knižní série: BZRK
Díl: první
Žánr: scifi
Nakladatel: CooBoo

Česká anotace: Nano. Svět uvnitř lidského těla, svět v mase, svět mezi nervovými zakončeními. A v něm se odehrává bitva mezi těmi, kdo chtějí ovládnout lidskou mysl, a těmi, kdo jim v tom chtějí zabránit. Mezi nimi jsou i Noah a Sadie, jejichž blízké zničil boj o moc, který vedou bratři Armstrongovi, podivná Dvojčata, která touží ovládnout svět a vytvořit utopickou společnost bez konfliktů a válek, bez hladu a strádání. Jenže jak vést válku v nanosvětě, kde stačí šikovně „předrátovat“ pár nervových spojení a z člověka je rázem jen loutka? Strhující thriller, který balancuje na tenké hranici mezi realitou a šílenstvím.

Oblíbený autor

Michael Grant je šprýmař. Tedy alespoň takovým pohledem se na svět okolo sebe dívá a nikdy nezapomene utrousit nějakou trefnou a mírně sarkastickou poznámku. Čtenáři po celém světě si jeho knihy oblíbili právě díky jeho specifickému stylu vyprávění. O svém dětství říká, že bylo těžké. Tedy hlavně pro jeho rodiče. Narodil se v Kalifornii, ale během dětství a dospívání žil všudemožně – v Americe, 3 roky ve Francii a taky v Itálii. To vše díky tomu, že byl jeho otec voják z povolání. Většinu svého života strávil povalováním se, dokud se nerozhodl, že bude spisovatelem. Jeho žena mu totiž řekla, že by měl konečně dospět a najít si práci.

Jeho vůbec nejznámější knižní série je vysoce hodnocené a oceňované Gone. To vypráví o skupině dětí, co se snaží přežít poté, co se v městě i bližším okolí zčistajasna vypařili všichni dospělí a dospívající nad patnáct let. Nejen že jejich život najednou ztratí jakýkoliv jasný řád, ale také se o sebe budou muset postarat sami. O sérii říká, že ji sepsal s jasným úmyslem – všechny vyděsit. Kromě toho má na kontě také sérii The Magnificent 12, Eve and Adam (píše společně se svou ženou) a nově také BZRK. Nedávno se nechal slyšet, že pracuje na další knižní sérii. Uvidíme, co si pro nás dál připraví.

Fakta a fikce

Představte si, že vše, co jste dosud brali za samozřejmost, se může v okamžiku změnit. Co když existují lidé s technologií tak vyspělou, že dokážou ovládat svět? Co když se teď někdo pomocí nanobotů kousek po kousku dostává do vašeho těla? Co když se mu podaří vás ovládat? Co když už vás dávno ovládá? Jsou všechny ty pocity a myšlenky vaše? A nebo je vám uměle vytvořili? Směšné? Jen si nemyslete.

Noaha a Sadie dohromady svede celá řada náhod. On se snaží přijít na to, co stojí za šílenstvímn jeho bratra, ona se pokouší vzpamatovat ze ztráty bližních. Netuší, že oba dva se stanou pěšci na šachovnici tak složité, že na její pochopení budou potřebovat nejen hodiny, dny, týdny, ale rovnou měsíce až roky. Jenže ani jeden z nich tolik času nemá. Do všeho skočí rovnýma nohama a budou se muset naučit plavat. A je dost dobře možné, že z toho živí nevyváznou. Možná nikdo z nás…

Překlad

Českému překladu nemám co vytknout. Nevšimla jsem si jediného přepisu, přesmyčky, podivného slova, či nelogičnosti. Sice jsem se ze začátku motala jak ve jménech postav, protože jich tam je prostě poměrně dost, tak i v jednotlivých pojmech (jako jsou bioti, snovači, cukači, drátování, makro, nano, maso), ale později jsem se začala orientovat a všechny indície a vysvětlení zapadla na ta správná místa. Naopak některé výrazy mě v textu pobavily. Jako bych postavy slyšela ona slova pronášet.

Postřehy a pocity

Už u série Gone jsem zjistila, že autorovy knihy jsou prostě něčím výjimečné. Natolik, že mě při čtení dokážou naplno pohltit. Uháním po stránkách příběhu jako o závod a častokrát ztrácím dech. Mám strach z toho, co přijde dál, přesto mi zvědavost nedá a já prostě musím pokračovat dál. Svým světem mě děsí zas a znovu a nutí mě pokládat si celou hromadu otázek. A když začne příběh gradovat, cítím se na konci, jako bych uběhla maratón plnou parou. Pak mi nezbývá nic jiného, než padnout vyčerpáním a pořád si dokola říkat, jak šílená a úžasná jízda to byla.

BZRKem nezklamal. Ani trošičku. Četbu jsem si užívala od začátku do konce a i když Grantův styl znám, přesto mě měl neustále čím překvapovat. Neustále děsit. Hlavní hrdiny, Noaha i Sadie, jsem si opravdu oblíbila. Ale nejen to, já jsem vše viděla jejich očima, chápala jsem. Stejně jako jsem rozuměla všem ostatním postavám, které se v příběhu vyskytly.

Autor totiž do lidí vidí a ví, co je pohání. A jak víme, ne všichni jsou čistí jako padlý sníh. Jenže ani ti, kteří vypadají jako správní klaďasové, úplně bez poskvrny být nemusí. Nutí vás zamyslet se nad otázkou, co byste byli ochotní udělat pro větší dobro. A co je vůbec to větší dobro? Která cesta je správná? Jak velká musí být oběť…

Hodnocení

Michael Grant patří k těm autorům, co se vám svým stylem vyprávění zaryjí hluboko do kůže. Nebojí se jít do děsivých detailů a neustále si s vámi hraje. Jeho příběhy jsou krásně promyšlené a nic neponechává náhodě. A to i v případě, že se vám může zdát, že se tu a tam upsal, anebo něco nedává smysl. Věřte mi, že po čase vám to smysl začne dávat a vy nestačíte žasnout. Své postavy vykresluje natolik reálně, že máte častokrát pocit, že jde o někoho z vašeho okolí. O to víc se jich bojíte a začnete si říkat, čeho všeho jsou lidé schopní.

Grant se svými knihami nebojí čtenáře šokovat. Rád je protáhne vším možným i nemožným, vystraší je svou vizí a zároveň je příběhem naprosto pohltí. Přesto jeho knihy nejsou pro všechny. Sice si je stejnou měrou užijí jak dospívající, tak dospělí, ale na jisté popisy musíte mít dobrý žaludek a taky pořádnou fantazii. Autor je totiž svým způsobem mág. V příběhu dokáže vyčarovat téměř cokoliv.

Knihu si nejspíš více užijí ti, kteří holdují scifi a jistým druhům konspiračních teorií. A jelikož k takovýmto lidem patřím, nemůžu jinak a knize dávám zasloužený plný počet, tedy 5 hvězdiček. Jsem z knihy tak nadšená, že bych jí dala i víc, ale stupnici hodnocení mám nastavenou takto. S koupí rozhodně neváhejte, už se i já těším, až si svůj výtisk odnesu z knihkupectví a jak krásně (a hlavně mírně děsivě) se mi v knihovně bude vyjímat. Nejspíš se dočkáme i filmového zpracování. Sony Pictures na psaní scénáře najalo Michaela Rosse, producenty by měli být Sam Raimi a Josh Donen.

BZRK si můžete objednat na stránce nakladatelství CooBoo.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství CooBoo za poskytnutou ARC této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

10 Responses

 1. E_V_E napsal:

  Pekná recenzia 8)
  To znie ako veľmi vydarená a dobrá kniha.
  Mňa by zrejme až tak moc nebavila, ale možno sa k nej raz dostanem 8)
  E_V_E recently posted..Šílenství obálek #5My Profile

 2. terka napsal:

  No teda…:D Já si knížku nekoupím, ale rozhodně vypadá zajímavě ;))) Originálně. Neokoukaně. jen by to asi nebylo nic pro mě.
  Pěkná recenze.

  A všimla jsem si, že ti zmizela z kolonky na review knížka Foretold, přitom jsi na ní recenzi nepsala…. Nebo si mi to jen špatně načetlo? 😀

  • Syki napsal:

   Já ji tam měla připravenou, že ji budu číst, víš. Občas to tak dělávám, když se rozhoduju, co číst dál. Ale s tím zkouškovým a diplomkou teď to bude s tím čtením nejspíš trošku složitější. Foretold ale bude, brzo. Chci sama vědět, jak to celé dopadne 🙂

   • terka napsal:

    Ahá! Už jsem se lekla..:D Tak to se těším, až jí napíšeš. Tuhle sérii si chci hrozně moc přečíst, protože vypadá výborně a já podobný témata žeru 😀 Kéž by se chytlo nějaký nakladatelství..

 3. Snoubení Tmou napsal:

  Zase jednou kniha z YA edice, na kterou jsem moc zvědavá. Uvidíme, jak se zaryje pod kůži mně 🙂
  Snoubení Tmou recently posted..Tak je to zase za námaMy Profile

  • Syki napsal:

   Věřím, že na Granta budeš mít žaludek i představivost, ne každému to asi sedne. Ale bylo to opravdu skvělé.

 4. Bastera napsal:

  Wow tak teď jsi mě teda docela nalákala! 🙂

 5. Matty napsal:

  Já jsem BZRK dočetla předevčírem a už mám napsanou i recenzi a mám úplně stejný názor :). Ze začátku mě mátlo množství postav, ale potom! Skvělá knížka!!
  Matty recently posted..BZRK – recenzeMy Profile

 6. Nick* napsal:

  Zatím jsem ještě nedočetla BZRK-reloaded, ale obě knihy jsou opravdu skvělé. Bohužel je trochu poznat změna překladatele, takže druhý díl mi přijde trošku „těžkopádnější“ (u prvního dílu jsem měla po dočtení jedné z počátečních kapitol naprosto stejný pocit jako Syki – jako bych doběhla sprint, neměla jsem ani čas se nadechnout a ještě nějakou dobu jsem byla v jiné realitě 🙂 – tohle se mi ještě u žádné knížky nestalo. Tak jsem si na další kapitoly násilím „naordinovala“ pomalejší čtení, ať si to užiju 🙂 ). Ale na rozdíl od předchozích komentářů jsem od začátku neměla žádný problém se v postavách zorientovat, a cukači, bioti, nanoboti … mi přišla naprosto skvěle, výstižně a přirozeně přeložená slova, se kterými není žádný problém vnořit se do děje – tímto vzdávám oběma překladatelům hold 🙂 . Prostě super knížka pro oddech (tím myslím naprosté vypnutí od běžné činnosti a přenos do jiné reality, ne odpočinek pro nabrání dalších sil 🙂 – na to jsou jiné knížky) i přemýšlení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..