Zimní dumání

Ano, konečně jste se dočkali! Čtvrté dumání na Knižním doupěti je tady, tentokrát si dáme to zimní. Už máme za sebou letní, podzimní i jarní. Po dobu 8 týdnů se každý pátek budeme společně zamýšlet nad tématy, které souvisejí s knižním světem a na které máme určitě všichni co říct.

Předešlá dumání měla poměrně úspěch – jak u čtenářů tak i u blogerů. Snad se nás na dumající vlnu napojí hodně a my tak budeme mít zase o čem diskutovat. Přijde mi, že se v poslední době všichni drží zpátky, bojí se něco otevřeně říct, anebo jsou i zastrašováni. Ani se tomu nedivím, častokrát to tady na mě dýchá spíše nepřátelskou atmosférou, protože jsou někteří připraveni chytnout se každého vašeho slova a obrátit ho proti vám. A to je škoda. Chybí mi ta otevřenost, normální diskuze, bez předsudků a odsouzení. Nedělám si iluze, protože všichni víme, jak dokážou být lidé zlí, ale to nic nemění na tom, že stále můžeme dělat to, co nás baví a jak nás to baví. Proto budu velice ráda, když se ke mně v mém dumání zapojíte a já si počtu, co si na dané téma myslíte vy.

Pro ty, kteří jsou v dumání nováčky… Princip je jednoduchý. Každý pátek uveřejním svůj dumající článek podle rozpisu (uvedený níže) a k němu přidám linkovač, pro případ, že by se objevil nějaký bloger,co by rád dumal se mnou i s čtenáři. Články nemusí být nutně každý pátek. Můžete je vydávat později, dříve, jak se vám to bude hodit. Pokud ovšem budete chtít, aby si ho někdo přečetl i z okruhu mimo vaše čtenáře, přijděte sem a přidejte svůj link pod ostatní. Linkovače budou otevřeny až do poloviny, možná konce, února.

A jaká jsou tedy témata?

7.12. – A teď to zkusím já
aneb Knižní postavy, se kterými bych si ráda vyměnila místo
Taky si někdy během četby knihy představujete, že byste si s hlavním hrdinou nebo hrdinkou vyměnili místo? Alespoň na chvíli, abyste sami mohli zažít to dobrodružství na vlastní kůži. Ale ne zase na tak dlouho, abyste se dostali do nějaké prekérní situace. Anebo byste byli rádi po boku své oblíbené postavy a ukázali jí, v čem se mýlí, co je špatně. A tak dále…

14.12. – Knižní zlozvyky
aneb Nemůžu si pomoct, ale pořád to dělám.
Jste na své knihy až přespříliš hákliví, takže je nepůjčujete skoro nikomu? Dáváte si pozor, abyste si při čtení stránky nějak neumazali, neohnuli, nepotrhali? Anebo naopak při čtení vesele zblajznete pomalu cokoliv a je vám to tak nějak jedno. Klidně si berete knihu i do vany. Rádi si u knihy pouštíte hudbu, film, anebo se díky nim nemůžete soustředit a potřebujete naprosté ticho? Jaké zlozvyky máte vy?

21.12. – Je tohle možné?
aneb Mohly by knižní romance existovat i ve skutečném světě?
Autoři nás ládují kde čím. Romance v knihách tedy nemusejí tak úplně odpovídat reálnosti, častokrát skoro vůbec. Už jste si někdy říkali, jestli by bylo možné, aby nějaké takové milostné vztahy a partnerství dokázaly fungovat i v našem světě? Je vůbec reálné, aby se některé protiklady daly dohromady a opravdu spolu zůstaly?

28.12. – Nezapomenutelné knihy
aneb Knihy, na které bychom nikdy nechtěli a nemohli zapomenout
Ne každá nezapomenutelná kniha musí být zároveň vaší nejoblíbenější knihou. Někdy jsou to knihy, které na vás něčím prostě jen udělali dojem, jindy zase knihy, které byly tak hloupé, že na ně možná díky té pitomosti ani nezapomenete. Jaké knihy jsou právě pro vás ty nezapomenutelné. A proč? Co musí mít kniha, abyste ji mezi nezapomenutelné zařadili? A nakopak, které knihy zapomenete – někdy i velice rádi.

4.1. – Jak vypadá hrdina
aneb Jaký musí hlavní hrdina či hrdinka být, aby byla přesně podle mého gusta?
Vybíráte si občas knihy podle toho, jak je charakterizován hlavní hrdina? Podle toho, co ho čeká, jak se zachová a jaký má slovník? Jaký musí být hrdina či hrdinka být, aby vám přesně sedla do noty? Jaké vlastnosti a charakter máte rádi? S jakými hrdiny se ztotožňujete? Jaký vzhled postav preferujete?

11.1. – Nedokončené série
aneb Knižní série, ke kterým se nejspíš hned tak nedostanu
Někdy začnete knižní sérii, ale už po prvním díle ji vzdáte, protože vás nebaví. Jen tak tak jste vůbec dokončili první knihu a nedokážete si představit, že byste takhle měli trpět dál. Většinou už nečtete dál… ale jindy se zase donutíte k dalším dílům a jste rádi, protože se nakonec ukáže, že je série díl od dílu lepší a lepší. Kdybyste to vzdali hned po prvním díle, nedošli byste až k tomu poslednímu a série by se třeba nezařadila mezi vaše oblíbené. Jak jste na tom s dokončením sérií vy?

18.1. – Nadpřirozené bytosti
aneb Které nadpřirozené bytosti v knihách máme rádi a které spíš nesnášíme
Těžko říct, jestli existuje nadpřirozená osobnost, se kterou bychom se na stránkách knih ještě nesetkali. Anebo jich je ještě poměrně hodně. Každopádně které bytosti máte v knihách rádi a které ne? Preferujete spíš upíry, vlkodlay, anděly, víly, mimozemšťany nebo někoho jiného? Proč ty a proč ne tamty?

25.1. – Knižní blogy
aneb Co mám a nemám ráda na knižních blozích
Poněkud ošemetné téma, ke kterému ovšem máme všichni co říct. Každý máme nějaké blogy, které rádi čteme. Ale já se neptám přímo na ony blogy. Chtěla bych vědět, co vás na blozích baví. Co máte rádi. Jsou to samotní blogeři, nebo recenze, nebo projekty? A co zase rádi nemáte a otravuje vás to. Co vás vyloženě odradí?

Na první příspěvek se můžete těšit už zítra. Jsem zvědavá, co se dozvím nového.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

2 Responses

  1. E_V_E napsal:

    Táto zima má toľko super projektov, že nemám čas robiť príspevky na všetky 8D ale tie nápady sú tak skvelé, že sa musím proste aj do tohoto tvojho zapojiť! to sa inak nedá! žralo by ma to! 8D
    E_V_E recently posted..I can be anyone… #17My Profile

  2. Bastera napsal:

    Skvělé už se těším 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..