The Hallowed Ones

Autor: Laura Bickle
Originální název: The Hallowed Ones
Knižní série: The Hallowed Ones
Díl: první díl
Žánr: drama, thriller, horor

Anotace na Goodreads: Kdyby byl váš domov posledním bezpečným místem na světě, pustili byste do něj nějakého cizince?

Katie za chvíli čeká její Rumspringa. Chvíle v životě, kdy dospívající Amišové mohou okusit skutečný svět než se připojí do kuminity nastálo. Ale dřív, než přijde Rumspringa, začne se Katiin svět hroutit. Vše začne pádem hořícího vrtulníku do kukuřičného pole, následují masivní nepokoje a zmizení obrovského množství lidí po celém světě. Tam venku něco je… a zabíjí to.

Nejsou si jisti, proč nebyli napadeni také. Starší Amišové přikážou: nikdo z nich nesmí z komunity jít ven, a nikdo nesmí dovnitř. Jenže když Katie objeví smrtelně zraněného mladého muže mimo hranice, nemůže ho nechat zemřít. Odmítá se podrobit zákonům Starších a tajně přivede cizince dovnitř komunity – ale co dalšího přivedla s ním?

Nakladatel: Houghton Mifflin Harcourt (EN)
Počet stran: 320 (EN)
Vazba: Brožovaná (EN)
Vydání v USA: 25.9.2012
Vydání v ČR: nevyšlo

Moje hodnocení:

 
 
 
Moje hodnocení obálky:

 
 
 
Promo ke knize


 
Datum četby: 3 dny, listopad 2012, v angličtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Výborná děsivá kniha.

Oficiální stránky knihy
Oficiální stránky autora
Oficiální blog autora

Můj názor (obsahuje spoilery):
Na knihu jsem narazila úplnou náhodou a okouzlila mě svou obálkou. Později jsem si přečetla anotaci i pár recenzí a bylo jasno… musela jsem si ji přečíst. Amišové a děsivé prostředí? No řekněte, že to nezní zajímavě.

Katie se spolu se svým kamarádem z dětství, Elijahem, těší na chvíli, kdy budou moci společně ochutnat život, jaký vedou lidé tam Venku. Celý svůj život strávili v uzavřené amišské komunitě a i když mají tento způsob života rádi, chtěli by alespoň na chvíli poznat něco jiného, než se rozhodnou zůstat s Amiši, nechat se pokřtít, vzít se a žít podle daných pravidel ve víře v Boha. Ovšem vše se změní ve chvílí, kdy se svět tam Venku zničehonic změní.

Zpočátku nikdo neví, co se za bránou komunity stalo. Neexistuje způsob, jak se se společností mimo plot dorozumět. Jenže když se domů nevrátí Elijahovi bratři, jsou oba rozhodnutí je najít. Zjistí, že v blízkém městě nejsou žádní obyvatelé a v místě, kde by měli být Elijahovi bratři, jsou jen děsivé krvavé šmouhy. Jako by všichni lidé ze dne na den zmizeli a vše zůstalo tak, jak to opustili. V tu chvíli ani jeden z nich netuší, jak moc se tato změna otiskne také do jejich života. Jak je oba změní…

Nechci vám tuhle knihu příliš naspoilerovat, proto jsem ji ani nezařadila do všech žánrů, do nichž kniha spadá. Už jen žánrem bych vám toho prozraidla až příliš. A to by byla náramná škoda, protože byste tak přišli o ten kus tajemna a děsu, který je na knize to nejlepší. Radím vám dobře, raději si ani nečtěte jiné recenze. Odhalíte toho zbytečně moc, i když i přesto si dokážete knihu parádně užít.

O Amiších toho vím tolik, kolik jsem se toho dočetla v různých knihách, článcích či co jsem viděla v různých filmech, případně dokumentech. Přijdou mi fascinující. Já bych takto totiž žít nedokázala. Těžko posoudit, jestli jde o nějakou sektu nebo prostě jen o komunitu silně věřících lidí, kteří se rozhodli vzdát se všech radostí života moderní doby. Neznamená to, že ve své prostotě musí být nešťastní, ani nijak zmanipulovaní. Nemůžu jednoznačně říct, co je dobré a co ne.

Netuším, jestli samotná autorka má nějaké zkušenosti s amišskou komunitou, nebo jestli jejich společenství dopodrobna studovala či je vše jen výplodem její fantazie… Přesto jsem z knihy měla reálný pocit. Hlavní hrdinka byla vykreslena výborně. Její smýšlení, to jak se dívala na věci okolo sebe, jak vnímala víru i lidi v komunitě – to vše mi přišlo reálné a velice zajímavé. Pravda, sem tam jsem to autorce moc nežrala (například to, že by hlavní hrdince říkali Katie a ne třeba Katherine či jinak, když už mají mluvit tou starší podobou němčiny, těžko by jí oslovovali Katie, to znělo moc měkce) a nebo mi přišly jisté věci až příliš unáhlené, anebo se na ně přišlo nějak rychle, popřípadě se jisté věci prostě hodily do krámu… Tak jako tak jsem ale byla pořádně nabuzená a hltala jsem stránku za stránkou.

Katie jsem si oblíbila hned na začátku a po celou dobu jsem jí držela pěsti, aby vše vyšlo tak, jak má a abych se konečně dozvěděla, co se sakra děje. Myslím, že Laura ve svých čtenářích umí krásně vybudovat tu správnou hladinu napětí a strachu. Svým způsobem mi kniha připomínala film Vesnice. Ale tenhle film mi připomínají všechny knihy, které se věnují odloučené komunitě s pravidly, co se odřízla od zbytku světa. A já mám Vesnici hodně ráda.

Líbí se mi, že příběh není jen o komunitě a o tom, jak i zdánlivě čestní lidé můžou najednou úplně obrátit a vidět věci naprosto jinak, ale i o okolním světě. Spolu s Katie chcete všemu chtěli přijít na kloub. Zjistit, co se sakra děje a jaký to bude mít výsledek. Hlavně vám v hlavě pořád pluje otázka, jestli to vůbec můžou přežít. Kniha je v některých momentech děsivě reálná a dosti krvavá. Pokud máte fantazii, bude vám z jistých situací běhat mráz po zádech.

A jestli je v knize romance? Je. Ale ne taková ta zřejmá na první pohled, ale postupná. A to se mi na knize ohromně zamlouvalo. Láska na první pohled a až za hrob už začíná být ohraná. Knihu všemi deseti doporučuju. Hodnocení jsem snížila jen kvůli určitým aspektům, kterým jsem zase tolik nevěřila. Ale i tak jde o jednu z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla. Moc se těším na pokračování. Mělo by vyjít na podzim 2013.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

3 Responses

  1. VeEee napsal:

    Fíí, to vypadá zajímavě
    VeEee recently posted..Eden Maguire – Phoenix (RC review)My Profile

  2. Suzanne napsal:

    Souhlasím s VeEee. 🙂 Rozhodně bych si to ráda přečetla, jen musím počkat jestli to vyjde i v češtině…:-D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..