RC review: Rudá jako rubín

RudaJakoRubin_bookAutor: Kerstin Gier
České datum vydání: 8.2.2012
Knižní série: Drahokamy
Díl: první
Žánr: young adult, paranormálno, zvláštní schopnosti, cestování časem
Nakladatel: CooBoo

Gwendolyn je šesnáctiletá holka, co má dosti neobyčejnou rodinu a poměrně nestereotypní život. Spolu se svými sourozenci a matkou bydlí v domě, který by jiní nejspíš nazývali palácem a každý den spolu se svou babičkou, tetou i pratetou čeká na chvíli, kdy se u její stejně staré sestřenice Charlotte objeví jistý dědičný gen. Tento unikátní gen totiž dovoluje jeho nositeli skákat časem. A to doslova.

Gwen možná není tak úplně spokojená s tím, že je neustále ve stínu své opěvované sestřenice, ale úplně jí stačí přátelství s Leslie a to, že dokáže vidět a mluvit s duchy. O to divočejší se její život stane ve chvíli, kdy se znenadání ocitne v minulosti. A ne jenom jednou. Rovnou třikrát. Vypadá to, že Gwen je tou, kdo musí naplnit jisté proroctví a ujmout se důležitého rodinného úkolu…

Od snů ke skutečnosti

Kerstin Gier si už v dětství nepřála víc, než se stát spisovatelkou. Byla přesvědčená, že neexistuje nic úžasnějšího, než si vymýšlet celý den příběhy a zapisovat si je. Po střední škole si prošla studii německé literatury, muzikologie, angličtiny, obchodu a psychologie komunikace, v níž nakonec také obdržela titul. Nejdříve pracovala jako sekretářka a recepční, při práci chodila na rodinné kurzy.

Se psaním románů pro ženy začala v době, kdy zůstala víceméně bez práce. Se svými knihami měla úspěch. Její prvotina Männer und andere Katastrophen byla zfilmována. I její další romány se těší velké oblibě a získaly řadu cen. V současné době žije jako autorka na volné noze s manželem, synem, dvěma kočkami a třemi slepicemi na vesnici nedaleko Kolýna nad Rýnem.

Její knižní série pro dospívající, Drahokamy, se po světě dostalo velice pozitivního ohlasu. Našla si velké množství fanoušků za hranicemi Německa. Mimo jiné byla také vydána ve Velké Británii a Spojených státech. Série si získala takovou popularitu, že se na příští rok plánuje premiéra filmové adaptace.

Překlad

Český překlad mě potěšil. Respektive se mi díky němu kniha četla velice dobře, příjemně a hlavně mi hlas hrdniky sympaticky zněl v hlavě. Samozřejmě nechybělo typické výrazivo dnešní mládeže, ale nebylo podáno nijak násilně či nepatřičně, jak tomu bývá v jiných překladech. Těžko říct, jestli je samotný originál knihy vyprávěn takhle přátelsky, nebo zakouzlila překladatelka. Německy neumím, takže ráda zůstanu v blažené nevědomosti.

Postřehy a pocity

Musím říct, že mě kniha příjemně překvapila. Četla se mi lehce a přišla mi prostě milá. Hlavní hrdinka ke své schopnosti doslova přišla jako slepý k houslím. Po většinu času nemá ani potuchy, co se okolo ní děje a jak by se měla v jistých nezáviděníhodných situacích chovat. Oblíbila jsem si ji, i další postavy. Včetně věčně lamentující tety Glendy nebo nasupeného doktora Whitea. A to je už co říct.

Do noty mi kápla i Gwenina nejlepší kamarádka Leslie. Sama bych takovou chtěla mít. Gideon není typický sen dívčích snů a těžko říct, jak se jejich vztah bude vyvíjet v budoucnu. Ale těším se, až to zjistím. Celé pojetí cestování časem a naplnění poslání je bohužel nakousnut jen tak na půl. Alespoň je na co se těšit do příštích dílů.

Hodnocení

Knihy s cestováním v čase mám ráda. Chtěla bych si někdy skočit do minulosti a vidět, jak žili mí předci. Jen tak si zajít na odpolední čaj a poklábosit o tom, do kterých cenných papírů by měli vrazit peníze, aby se v budoucnu měla má rodina jako ve vatě. Samozřejmě toužím na vlastní oči vidět, jaké to bylo, jezdívat v drožkách. Ale je mi jasné, že by to mé pozadí nemuselo ustát.

Velice milá kniha, která se čte snad úplně sama. Má tu správnou dávku nebezpečí, napětí, pomatených dospívajících myšlenek a pocitů a hromadu nezodpovězených otázek. I když je pravda, že některé věci byly trošičku unáhlené, na některé se přišlo jako by zázrakem a další byly docela průhledné. Nic to nemění na tom, že jde o výborné počtení, u kterého se budete bavit. Knize dávám 4 hvězdičky a moc se těším na pokračování.

Rudou jako rubín si můžete objednat na stránce nakladatelství CooBoo.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství CooBoo za poskytnutý recenzní výtisk knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

3 Responses

 1. E_V_E napsal:

  Knižka sa mi strašne páčila, malo to grády 8D
  E_V_E recently posted..Zažila som srdcový infarkt!My Profile

 2. Teresinha napsal:

  Jsem ráda, že se ti to líbilo 🙂

 3. Bastera napsal:

  Já to ještě nečetla, budu to muset co nejdříve napravit, protože to vypadá vážně dobře! 🙂
  Bastera recently posted..Recenze: Spící spravedlnost (RC)My Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..