>Top týdne (2)

>

Toto meme má na svědomí Luu. Cílem je každé pondělí uveřejnit topku něčeho, co souvisí s knižním světem. Nedivte se, že zatímco všichni mají 6 TT, já mám teprve 2. Doháním, co jsem zameškala.

Filmová zpracování

# Emma (Jane Austen) 

1996

Nejlepší filmové zpracování románu Jane Austen. Gwyneth Paltrow v hlavní roli je naprosto úžasná. Tenhle film v televizi nikdy nevynechám, mám ho i doma na DVD a když mám tu správnou náladu, pustím si ho. Film získal Oscara za hudbu a byl nominován na Oscara za kostýmy. Emma se dočkala i svého seriálového zpracování, či britské filmové verze, ale ani jedno dle mých měřítek nesahá verzi s Gwyneth ani po paty.

# Forrest Gump (Winston Groom)

1994

Tohle je můj nejoblíbenější film ze všech. Filmové zpracování je mnohem, mnohem lepší než samotná kniha. Jde o životní roli Toma Hankse, který se své postavy zhostil opravdu bravurně. Musím říct, že jsem s českým dabingem nadmíru spokojená a nikdy nezapomenu na větu: „A od té chvíle už jsem stále jen utíkal. Já netušil, že je to k něčemu dobrý.“ nebo staré klasické: Moje máma vždycky říkávala: Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, který kousek si vytáhneš.

# Harry Potter (J.K. Rowling)

 2001, 2002, 2004, 2005, 2007, 2009, 2010, 2011

Příběh jedné generace, té mojí. Na jednu stranu se na poslední část posledního filmu neskutečně těším, na druhou zase nechci, aby to skončilo. Na knihách jsem vyrostla, filmům jsem fandila. Uznejte, že jde o jednu z nejlepších knižních a zároveň i filmových sérií. Kdo tuhle sérii nečetl, nebo alespoň neviděl, snad žije v nějakém vakuu. Na knihy ani filmy nedám dopustit a vždycky po nich ráda sáhnu.

# Konec starých časů (Vladislav Vančura)
1989

Výborné československé zpracování výborné knihy. Ta stará zpracování domácí klasiky mají prostě něco do sebe. Dnešní domácí filmy jsou z velké většiny naprosto o ničem. Na Josefa Abrháma v tomto filmu nedám dopustit. Svou roli sehrál naprosto skvěle a kdykoliv film v televizi dávají, dívám se.

# Letopisy Narnie (C.S. Lewis)

2005, 2008, 2010

Knihy jsem jako malá milovala a na polské televizní stanici vždycky sledovala původní televizní seriál. Novější filmové zpracování je opravdu úžasné a mně se moc líbí. Doufám, že budou pokračovat se všemi dalšími díly a já se tak budu stále mít na co těšit.

# Mluv (Laurie Halse Anderson)

2004

Jeden z nejsilnějších filmů natočených podle knižní předlohy. Film jsem už viděla několikrát a Kristen je v něm úžasná. Je smutné, jak jedna věc dokáže člověku naprosto změnit život a převrátit jej vzhůru nohama. Je smutné, když se musí člověk vypořádávat se svými vlastními démony sám. „Všechny ty kecy o komunikaci a vyjadřování emocí… jsou lež. Nikoho doopravdy nezajímá, co chceš říct

# Pán prstenů (J.R.R. Tolkien)

2001, 2002, 2003

Peter Jackson je opravdový fanoušek knih, to se hned pozná. Ještě teď si živě pamatuju, jak velký humbuk se okolo natáčení dělal. Jedna moje kamarádka (ještě na základní škole) byla do celé filmové série naprosto zažraná a sbírala všechno možné, lepila si výstřižky z časopisů do sešitu a nemluvila pomalu o ničem jiném. No, mě to chvíli taky drželo, obvzláště jsem měla slabost pro filmového Legolase.

# Pýcha a předsudek (Jane Austen)

2005

Existuje ještě i seriálové zpracování, které je opravdu výborné (jako většina britských historických seriálů), ale tam mám slabost pouze pro filmového pana Darcyho v podání Colina Firtha, mého nejoblíbenějšího herce. Zpracování z roku 2005 je perfektní od začátku do konce. Nejlepší na něm je nejspíš to, že se hlavní hrdinové po celou dobu filmu nepolíbí. Keiru v hlavní roli mám moc ráda a její pojetí Elizabeth mi sedí. Matthew je jako pan Darcy zase k zulíbání.

# Saturnin (Zdeněk Jirotka)

1994

Ne vždycky je povinná četba na škodu. Někdy dokáže člověka i perfektně pobavit. Tento film si opravdu nemůžete nechat ujít. Nejenom proto, že je to domácí filmová klasika, ale proto že je to vážně dobré. Miluju tenhle suchý humor, který se dost podobá klasickému anglickému černému humoru (ten mám moc ráda).

# Schindlerův seznam (Thomasa Keneally)

1993

Film natočený podle knihy, která byla sepsána podle skutečných událostí. Téma holokaustu je velice silné a myslím, že všichni z vás, kteří kdy viděli Osvětim na vlastní oči, dokážou ocenit kvalitní filmové dílo. Schindler projevil za druhé světové opravdovou statečnost a já opovrhuji lidmi, kteří tvrdí, že nic, jako holokaust neexistovalo. Doufejme jen, že se hrůzná minulost nebude opakovat.

Snad se vám má topka nejlepších filmových zpracování líbila. Bylo docela těžké v tom kvantu opravdu dobrých filmových zpracování vybrat ta nejlepší.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

1 Response

  1. Amelia napsal:

    >Legolas ♥ Pořád ho mám na tapoetě v mobile, mám dokonce i figurku :D. Byla a pořád asi ještě jsem do něj bláázen 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..