>Smečka

>

český cover

Autor: Andrea Cremer

Český název: Smečka
Slovenský název: Nočný tieň
Originální název: Nightshade
Knižní série: Nightshade
Díl: první
Žánr: fantasy, vlci, čarodějové, sukuby

Česká anotace: Calla Torová není jen tak obyčejná americká středoškolačka, je rozená bojovnice, navíc vůdkyně smečky Nightshadeů. Většinu života tráví v lidském těle, ale stačí jen nepatrný impulz, drobné ohrožení, a promění se ve vlčici. Brzy se však ukáže, že se nemusí ve smrtelném nebezpečí ocitnout zrovna ona nebo její blízcí, aby se její vlčí instinkty probudily.

Když při hlídkování v horách narazí na Shaye, lidského mladíka, jehož na životě ohrožuje medvěd grizzly, nezaváhá a zachrání ho. Ve chvíli, kdy se zadívá do jeho očí a ucítí jeho vůni, která jí připomíná jaro, začne pochybovat o věcech, o nichž nikdy nepochybovala. O svém postavení a předem daném osudu, který ji předurčuje stát se družkou přitažlivého vůdce smečky Baneů.

Existuje nějaká možnost, že by se všemu mohla vyhnout? Pokud se nechá vést srdcem, riskuje, že přijde o všechno – včetně svého života. Stojí zakázaná láska za takovou oběť? A co když pravidla, na nichž smečky Ochránců a Strážci, jejich vládcové, tak lpí, nemají zajistit všem lidem na světě bezpečí, jak si až dosud myslela, ale jen je kontrolovat? Smečkou započíná třídílná akční a zároveň romantická fantasy série…

Nakladatel: Phillomel (EN), Knižní klub (CZ)
Počet stran: 452 (EN), 400 (CZ)
Vazba: Vázaná i brožovaná (EN), Vázaná (CZ)
Vydání v USA: 19.10.2010
Vydání v ČR: duben 2011
Knihu si můžete koupit také na: Arara.cz / Gorila.sk    

Moje hodnocení:

Moje hodnocení originální obálky:

Moje hodnocení české obálky:

česká obálka se shoduje s originální

Promo video ke knize

Datum četby: 3 dny, únor 2011, v polštině (ano, jsem blázen, já vím… ale jazyky se mají pilovat)

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Já. Chci. Víc. Rena. … Kruci.

Oficiální stránky knihy
Oficiální stránky autora
Oficiální blog autora

Můj názor (obsahuje spoilery):

Jsem prozatím snad jediná z našeho okruhu knižních blogerek kdo tuhle knihu četl. Koupila jsem si ji před časem v Polsku, protože jsme tehdy neměli potvrzené, jestli se bude vydávat i u nás. Já vím, v poslední době na vás na mém blogu vyskakuje tenhle obrázek hodně často. To bude tím, že jsem z té knihy tolik nadšená.

Nemám ráda vlkodlačí, potažmo vlčí, příběhy. Vážně ne. Do chvíle, než jsem si přečetla Nightshade, jsem nenašla vlčí knihu, která by mě vážně bavila. Vím, že je na světě obrovské množství fanynek Jacoba, ale já ho nikdy ráda neměla. Co je sexy na tom, že se při přeměně ve zvíře úplně obnaží a „vybuchne“ mu oblečení? Vždyť je pak celý chlupatý a na chlupáčích já teda nic hot nevidím.

Polská obálka knihy na zadní straně slibovala velmi sexy příběh, ačkoliv k žádnému sexu v průběhu celé knihy nedojde. A víte co? Je to pravda. Atmosféra je opravdu pěkně nabitá a nažhavená. Už proto bych vám knihu doporučila…

Calla jednoho dne na hlídce zachrání kluka, kterého napadl medvěd grizzly. Je ošklivě podrápaný a ona mu dá napít své krve, protože se nemůže dívat, jak umírá a protože její krev rychle léčí. Od té chvíle se celý její život převrátí vzhůru nohama. Calla totiž patří do vlčího klanu Nightshadeů (v doslovném překladu Noční stín) a je alfa své „mládežnické“ smečky. Už od svého narození je zaslíbená alfě – Renovi – nepřátelského klanu Baneů. Taková je domluva mezi jejich pány, tzv. Keepers. (Ochránci), kteří v jejich spojení vidí určitou příležitost na smír a vybudování nového vlčího klanu.

Už od pradávna existovali na světě čarodějové, které sem seslal bůh-nebo-něco-takového, aby vládli a ochraňovali obyčejné smrtelníky. Jenže ne všem z nich se to líbilo a tak mezi nimi došlo k rozkolu, kdy se vytvořily dvě skupiny, které mezi sebou vedly a stále vedou války. Keepers (Ochránci) a Searchers (Hledači). Vlci slouží Ochráncům jako bojovníci proti Hledačům, kteří se snaží zmocnit artefaktů, které Ochránci hlídají. Tito vlci-bojovníci se označují jako Strážci. Celý jejich svět je před obyčejnými lidmi pečlivě střežen.

Postupné odkrývání této vlčí a čarodějnické mytologie mě vážně bavilo, i když se mi moc nelíbi způsob odkrývání – což více pochopíte, až si knihu přečtete. Calla celý svůj život ví, co ji čeká a i když jí to není zrovna po chuti, řídí se zákony a tradicemi svého světa. Někdy prostě musí zatnout zuby a některé nespravedlnosti nechat jít, jinak by nepřivodila problémy jenom sobě, ale i všem okolo. Calla se jako správná alfa o svou smečku stará a je jí jasné, že ona a Ren budou za chvíli budoucími alfami nového klanu. Jenže je tu Shay, nový kluk ve městě, kterému zachránila život a kvůli kterému začne pochybovat o svém životě a o tom, co je a co není pravda.

85% lidí, kteří četli Nightshade Shaye nesnáší. Já taky. Absolutně nechápu, co na něm Calla vidí. Dobře, je jiný než všichni ostatní, nepatří do jejich světa, a nejspíš miluje Callu jak hrom. A Calla, i když by neměla, ho miluje taky. Proč, proč, proč, proč, proboha proč? Ren je stokrát lepší než Shay! Ano, má rád ženskou společnost, ale je to alfa každým coulem. Umí svou smečku zkrotit, umí zkrotit každého! Je chytrý, je odvážný, je silný a ještě jsem neříkala, jak strašně je sexy! Chemie mezi Callou a Renem je čirá, nepředstíraná, úžasná. Shay v mých očích není žádný protivník. Je to jen mladý hlupák, který cestoval po světě, četl hodně knih (mimo jiné i komiksy… což mě teda nijak neohromilo, protože komiksy čtu taky a nikdo se kvůli tomu pro mě nevzdal svého života -> asi bych měla být zklamaná) a myslí si, že snědl všechnu moudrost světa a že jedině jeho rozhodnutí jsou ta správná. Tak například vám převyprávím jeden jejich moment:

Shay: „Hele, mám tu knížku a chci, aby sis ji přečetla.“
Calla: „Ne! Já si ji NEMŮŽU přečíst! Je to zakázané! Mohla bych jenom za to přečtení přijít o život!“

Shay: „Takže… si ji přečteme! Hurá! A pak budeme mít TAJEMSTVÍ!“

Shay je jenom pitomec, který se ani nesnaží pochopit Callin svět. Nesnaží se vůbec pochopit, proč je vyděšená i z pouhého přečtení knihy, která je pro ně zakázaná. Nesnaží se pochopit, že se musí chovat tak, jak se chová. Nechápe vůbec nic… jen pořád poskakuje okolo, tváří se naštvaně, když je Calla s Renem a štěká o tom, jak jsou jejich zákony špatné a blablabla. Řeknu vám, že bych mu tolikrát nakopala, že to není možné. Takhle moc jsem ještě hlavní objekt zájmu hrdinky nikdy nesnášela.

Ano, ani mně se jejich pravidla a zákony nelíbily, ale na druhou stranu to všechno chápu a jsem hodně zvědavá, jak se to celé vyvrbí dál. Pro mě je jednoznačným hrdinou Ren, protože i když není zrovna vzor ctnosti, na nic si nehraje a má Callu vážně rád. Přestože ona je tak hloupá, že to vůbec nevidí a vidí jenom toho svého Shaye. Ren je pravý charakter, který pro někoho, koho miluje, dá všanc svůj vlastní život. A já doufám, že na to Calla přijde časem taky a skončí spolu. I když jsem smutná z toho, že autorka si zjevně totéž nemyslí. Děj knihy totiž popisuje přesně známý vzorec všech dalších YA knih. Proto dávám knize, která mě vážně bavila, pouhé 4 hvězdičky. Za toho stupidního Shaye, který pro mě za mě klidně mohl na té hoře tenkrát na začátku umřít. Kruté, ale je to tak. Jenže pak bychom tu neměli zápletku knihy, že…

Knihy se v dubnu v českém překladu dočkáme i u nás. Druhý díl s názvem Wolfsbane má ve Státech vyjít 26.července 2011 a já se bojím toho, jak moc ještě budu Shaye nesnášet a jestli vůbec za celou knihu uvidím, co se stalo s Renem. Jednoznačně, stoprocentně a procítěně TEAM REN!

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

6 Responses

 1. ann.peter napsal:

  >Sice tady Shaye zrovna nejlíp nepopisuješ 😉 , ale zrovna tahle hláška, kterou jsi jsem přidala, mě opravdu rozesmála, takže mu dávám pár imaginárních bodů 😉 ,ale zase Ren, připomíná mi alfu Adama od Mercy Thompsnový, a toho já tam hrozně žeru! (promiňte za ten výraz 😀 , ale žádnej jinej to tak dobře nevystihuje 😉

 2. Syki napsal:

  >To já bych si měla připsat asi těch pár imaginárních bodů za tu hlášku, protože jsem jí vysithla jeden jejich společný moment 😀 On jako vůbec není vtipný 😀 Ale knihu bych si přečetla hlavně kvůli Renovi.

 3. ann.peter napsal:

  >Až to vyjde, přečtu, na tvé doporučení cokoliv 😀

 4. Syki napsal:

  >Ale kuš, až tak? 😀 😀

 5. Anonymous napsal:

  >len ma prosím nezožerte pre môj názor dobre? Ren mi príde od jeho mena až po celú jeho osobosť strašný…nemám ho rada…:-( Shay vám možno môže prísť ako úplny blbec, ale práve to sa mi na ňom páči…vtipné postavy mám rada no a Shay strkal nos tam kam nemal a porušoval pravidlá čo sa mi páčilo…. 😀 no a nakoniec Calla a Ren…príde mi to ako nepravá láska…pretože oni boli určení ako alfa samec a samica a preto sa tak priťahujú….len mi to tak príde nič iné….ale každopádne aj na Renovi je určite niečo zaujímavé… :-))

 6. Destel napsal:

  >Totálně souhlasím. A jsem součástí 85% menšini. Ne, že bych ho vyloženě nesnášela, ale vůbec nechápu, proč ho autorka dávala s Callou dohromady. Být tam nějaká jiná zápletka a ne tento trapný zaláskovaný trojúhelník. Kdyby se hned všechno točilo kolem Rena, troufám si tvrdit, že by ta kniha neměla konkurenci v tomhle vlčím žánru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..