Soumrak království

Autor: Morgan Rhodes
Český název: Soumrak království
Originální název: Falling Kingdoms
Knižní série: Soumrak království (Falling Kingdoms)
Díl: první
Žánr: fantasy

Česká anotace: AURANOS
Princezna Cleo vychovaná v přepychu se musí vydat na strastiplnou a zrádnou cestu na nepřátelské území, aby tam nalezla dávno ztracenou magii.

PAELSIA
Jonas, rebel zuřící nad nespravedlností světa, se vzbouří proti útlaku, který zbídačil jeho zemi, a stane se vůdcem lidové revoluce.

LIMEROS
Lucia, sirotek adoptovaný královskou rodinou, odhalí pravdu o své minulosti a objeví nadpřirozené schopnosti, které je předurčena ovládat.
Magnus, prvorozený královský syn vychovávaný svým otcem k násilí a dobývání, začíná zjišťovat, že srdce může být smrtelnější zbraní než meč.

Nakladatelství: Razorbill (EN), Egmont (CZ)
Počet stran: 412 (EN), 392 (CZ)
Vazba: Brožovaná i vázaná (CZ, EN)
Vydání v USA: 11.12.2012
Vydání v ČR: říjen 2013

Moje hodnocení:

 
 
 
Moje hodnocení obálky:

 
 
 
Promo ke knize


 
 
Datum četby: 18 dní s přestávkami, září – říjen 2013, v angličtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Ach bože, konečně jsem to dočetla. To byl teda výbuch.

Oficiální stránky knihy
Oficiální stránky autora

Můj názor (obsahuje spoilery):
Recenzi na tuhle knihu oddaluju až neuvěřitelně dlouho. Je to z největší pravděpodobností dáno tím, jak moc jsem jí byla zklamaná. Těšila jsem se na ni totiž až moc. Měla jsem tušit, že to bude stát za prd. Ale chybami se člověk učí, no ne? Tahle recenze tudíž bude mírně netradiční, protože jinak prostě napsat nejde.

Vítejte v dětské verzi Her o trůny! V příběhu, kde o moc soupěří tři nesourodá království – Limeros, Paelsia a Auranos – a tolik postav, že vám autorka pro jistotu hned na začátku všechny hezky rozepíše jako v divadelní hře, abyste náhodou neztratili pozornost. Ale nebojte, tu ztratíte i tak.

Seznamme se s divokou a vzpupnou priceznou Cleo, rebelsky i pomstychtivě naladěným Jonasem, incestně smýšlejícím a nebezpečným princem Magnusem a chudinkou magicky a naivně nadanou princeznou Lucii. To bychom asi tak měli.

Děj se totiž točí hlavně okolo těchto postav, mezi nimiž autorka libovolně skáče, jak se jí zachce. Polovinu času nemáte ani ponětí, co to s vámi hraje za šaškárnu a proč vůbec dělá to a tamto, nebo zabijí tu a tamtu postavu. Hlavně je vám to tak nějak jedno, protože si k nikomu pořádně nedokážete ani vytvořit nějaký hlubší stav.

Z celého pojetí je jasně cítit snaha napodobit úspěšnéjší a daleko propracovanější ságu G.R.R.Martina. Bohužel naprosto neúspěšně. Samozřejmě můžeme namítat, že je kniha spíše cílená na mladší čtenáře, ale osobně bych ji nedoporučovala už kvůli tomu nesmyslnému vraždění, které je místy buď až zbytečně suché, anebo až zbytečně přehnané.

Hlavně mě to vůbec, ale vůbec nebavilo. A to se mi nestalo už dlouho – a to je co říct! Během čtení jsem se modlila, aby to už konečně skončilo a abych se v příběhu vůbec někam dostala. No, někam jsem se dostala, ale bylo to docela o ničem. Žádnou z postav jsem si neoblíbila, s žádnou jsem se nesžila, žádné jsem nefandila. Některé dialogy byly tak prázdné, že víc už to snad nešlo.

Takhle lhostejná jsem ke knize už dlouho nebyla a to je na pováženou. Kniha mě vážně zklamala, pokračování si přečtu, protože nemám ráda nedočtené série, ale opravdu lituju toho, že jsem za tuhle knihu vyhodila skoro čtyři stovky.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

5 Responses

 1. Kristina napsal:

  Ahoj, mám úplně stejné pocity, taky jsem se těšila a taky hrozné zklamání. Takhle mě v poslední době zklamala už jen Serafina.Dokonce to bylo až tak že jsem obě knížky v knihkupectví šla vyměnit za něco jiného.

 2. Terka napsal:

  Ahoj, je škoda že mají všichni odlišný názor než já. 🙁 ‚Já jsem to knihou naprosto unesená a i dalším dílem (je škoda že zbytek nepřeloží do češtiny). Jsem středně náctiletá a tu knihu považuji za skvělé otržení od reality. Nevím proč všichni říkají že se v ději a postavách strácí. Já tam nevidím žádne složitosti. Fantasy knih už jsem přečetla o HP po Percyho Jakcona, Zeměplochu a mnoho dalších. Takže jsem asi na takový „zmatený“ styl psaní zvyklá (četl jste někdo Bohové olympu? Tam je to taky tak psané.) Jen jsem chtěla aby se vědělo že se to někomu opravdu líbí. A souhlasím Serafina mě zklamala také 🙂

 3. Mija10 napsal:

  Těžko máš úplnou pravdu. Kniha byla skvělá. Já jsem si tam oblíbila skoro všechny hlavní postavy. Ale nejvíce jsem měla ráda jonase a cleo. Z nich by byl skvělý pár, podle mě. A percyho Jacksona jsem četla všechny díly a viděla jsem i filmy a je to super já znám snad skoro všechny postavy a bohy z téchto knih. Aj bohové olympu jsem četla a taky všechny díly a nejvíce jsem si oblíbila percyho annabeth a lea. A četla si i hraničářův učeň? Já jsem četla všech 12 dílů a je to super. Tam jsem si snad oblíbila všechny postavy ale především hlavního hrdinu Willa ale taky i jeho učitele Halta. Tyhle knihy bych doporučila všem kdo má rád dobrodružství a fantasy. Ale na konci kniha bude smutná protože tam někdo z hlavních postav zemře. Já jsem se doslova rozbrečela. Protože když ty knihy čtěte tak dlouho a pořádně se do toho vžijete a poznáte ty postavy a najednou jedna umře tak je to hrozný. Především my bylo líto Willa protože on měl život i tak těžký. Tyhle knihy hraničářův učeň bych dala na první místo společně s knihou skleněný trůn. Je to o nájemné vražedkyni která je v otroctví a má poslední šanci na svobodu. Koruní princ ji řekne že ho bude reprezentovat v turnaji kde proti sobě bude soutěžit 24 vrahů a zlodějů. Když vyhraje dostane svobodu. Bude tam i troška brutality ale to se dá čekat když je to o vrahovi. A v půlce knihy se i tě fantasy dočkáme. A dočkáme se i milostného trojùhelníku. Je to prostě boží.

 4. Mija10 napsal:

  Promiň za to Těžko vždy se mi to na mobilu opravý a já jsem si toho nevšimla. Mělo tam být Terko. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..