Podzimní napětí s Dominem (2) – Jason Bourne

Dneska se blíže podíváme na první sérii našeho projektu. Nezapomeňte se podívat také na Books in Ashes, kde vám Kristýna představí detektiva inspektora Jacka Cafferyho.

Jason Bourne

Jason Charles Bourne je hlavní hrdina knižní série z pera Roberta Ludluma. Knihy se také dočkaly svých filmových zpracování. Možná vám v paměti utkvěly tři filmové adaptace s Mattem Damonem v hlavní roli. Ve čtvrtém filmu se jako Bourne objevil Jeremy Renner. První kniha se ovšem dočkala své adaptace už v roce 1988 s Richardem Chamberlainem.

Následující řádky vám mohou naspoilerovat první díl série, ale bez nich by sérii jaksi popsat nešlo. Proto pokud nechcete vědět jisté pozadí příběhu, přeskočte raději na poslední odstavec a rovnou si knihy pořiďte. Ne nadarmo se jedná o jednu z celosvětově neojblíbenějších a nejúspěšnějších politických thrillerů.

Bourne nemá zrovna hezkou minulost, která jej ovlivňuje celý život. Jason Bourne je totiž jeden z aliasů Davida Webba, zahraničního důstojníka a specialisty na Dálný Východ. Dříve měl v Phnom Penh manželku Thajku jménem Dao a dvě děti, Joshuu and Alyssu. Všichni byli ale zabiti během války ve Vietnamu, kdy do Kambodže zabloudila stíhačka a shodila dvě bomby v blízkosti řeky Mekong. Bourne ovšem netušil, že Joshua útok přežil.

Vzhledem k neutralitě Kambodže se nechtěla žádná ze stran přihlásit k odpovědnosti. Bez čehokoliv, co by mu v životě zůstalo, se Webb vydal do Sajgonu, kde se pod pečlivým vedením Alexe Conklina dostal až k tréninku přísně tajné elitní jednotky zvaná Medusa. Uvnitř organizace byl Webb znám pod krycím jménem Delta One.

Organizace se brzy stala jeho životem, viděl v ní možnost, jak se za svou ztrátu pomstít. Původně se Medusa měla infiltrovat do Severního Vietnamu a zabít podezřelé členy Vietkongu a jejich spolupracovníky. Medusa tak byla považována spíše za vražednou skupinu nebo rovnou komando smrti. Každý z členů byl za své vraždy placen vládou Spojených států.

V prvním díle série se Bourne probírá, aniž by si pamatoval, kdo je vlastně zač. Postupně začíná odhalovat střípky své minulosti a bojuje o vlastní život.

První tři díly série napsal Robert Ludlum. Po jeho smrti v roce 2001 v sérii pokračoval Eric Van Lustbader. Původní díly jsou také často označovány jako Bourneova trilogie. Jedenáctý díl by měl v zahraničí vyjít 3. prosince 2013. V češtině na konci září vyšel již devátý díl, Bourneova moc.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

1 Response

  1. Goodgame Disco napsal:

    Filmy jsem viděl a velmi mě pobavily, určitě knihy přečtu. Děkuji za tip

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..