RC review: Hra lží

Autor: Sara Shepard
České datum vydání: 5.9.2012
Knižní série: Hra lží
Žánr: první
Díl: dívčí román, detektivní, drama
Nakladatel: BB/art

Česká anotace: Když se Emmin nevlastní bratr vytasí s videem, které objevil na internetu, Emma je v šoku. Že někdo natáčí na video vraždu mladé dívky, to by ještě skousla – nejspíš se jedná o nějakou stupidní hru. Jenomže ta dívka vypadá úplně stejně jako ona! Kdo to může být? Že by Emma měla dvojče a nevěděla o tom? Vzhledem k tomu, že strávila skoro celý svůj dosavadní život v pěstounské péči, je to docela možné. Po krátkém pátrání Emma zjistí, že má opravdu sestru jménem Sutton, a rozjede se za ní. Než se však dívky stačí sejít, Sutton záhadně zmizí a Emma začíná mít neblahé tušení, že vražda na videu nebyla jen hra…

Nejhorší na tom být mrtvá je, že už nemáte pro co žít. Žádné líbání. Žádná tajemství. Žádné drby. Z toho by většina holek měla druhou smrt. Ale já naštěstí dostala něco, co nikdo jiný nemá – představení na přidanou – a to díky Emmě, své znovunalezené sestře, se kterou jsem se ani nestačila sejít.

Emma se nyní zoufale snaží zjistit, co se mi stalo. A jediný způsob, jak to vypátrat, je být mnou – vklouznout do mého starého života a po kousíčkách ho skládat dohromady. Ale může se smát důvěrným vtipům s mými nejlepšími kamarádkami? Přesvědčit mého kluka, že ona je ta dívka, do které se zamiloval? Předstírat, že je šťastná, bezstarostná dcera, když objímá mé rodiče na dobrou noc? A dokáže hrát dál tohle divadýlko i potom, co si uvědomí, že můj vrah ji sleduje na každém kroku?

Nová série

Sara Shepard absolvovala Newyorskou univerzitu a získala titul MFA z tvůrčího psaní na Brooklyn College. Knižní série pro dospívající, Roztomilé malé lhářky, je inspirována jejím dětstvím ve Filadelfii v Main Line. Nějakou dobu žila spolu s manželem a psy ve městě Tucson v Arizoně. Sem zasadila příběh své druhé série Hra lží. Zpět do Main Lane se přestěhovala teprve nedávno.

Sara se do paměti čtenářů zapsala svou velice úspěšnou knižní sérií Roztomilé malé lhářky. Třináctý a čtrnáctý díl by v zahraničí měly vyjít v příštím roce. Knihy se také dočkaly své seriálové adaptace. Ta se sice s knižní předlohou v lecčems rozchází, přesto je už nyní objednána její čtvrtá sezóna. Po tak dlouhé době bylo pro Saru těžší začít psát úplně nový příběh.

Jejím přátelům chvíli zabralo, než jí přemluvili k napsání prvního dílu a i po té kniha prošla několika úpravami, než se vydala. Jenže Sara nejspíš v malém psát neumí a už teď má Hra lží naplánovaných šest dílů. Pátý a šestý by v zahraničí měly vyjít v příštím roce. Ani Hra lží na sebe nenechala dlouho čekat a má svou seriálovou podobu. Shepard nejspíš našla ten správný recept na to, jak napsat příběh tak, že dospívající dívky bude táhnout jak ke knihám, tak k televizním obrazovkám.

Fakta a fikce

Emma si už zvykla na to, že život není peříčko. Neustálý přesun z jedné pěstounské péče do druhé potom, co ji její vlastní matka opustila, jí o tom už přesvědčil dávno. Jenže pár dní před posledním rokem střední školy se díky jednomu obzvlášť brutálnímu videu dozví, že má nejspíš jednovaječné dvojče. A že její sestru někdo zavraždil. Jaké je její překvapení ve chvíli, kdy jí její sestra Sutton odpoví na Facebooku na zprávu a otázku, jestli by se nemohly setkat.

Ale ve chvíli, kdy se Emma chystá na schůzku se svou dlouho ztracenou a nově nalezenou sestrou, je duch Sutton s ní. Ona je totiž doopravdy mrtvá. Ale o své smrti si nic nepamatuje, stejně jako neví, proč je zrovna teď v Emmině blízkosti a proč sleduje její počínání. Emma se totiž ne vlastní příčinou dostane do života své sestry a pod hrozbou smrti má předstírat, že je Sutton. Přitom ví, že vrah jejího dvojčete sleduje každý její krok… a může to být kdokoliv.

Překlad

Myslím, že jsem v českém překladu nenarazila na žádnou chybku nebo nesrozumitelnost, která by mě nějak výrazně trkla do očí. Popravdě řečeno jsem ten překlad ani tak moc nevnímala, protože jsem byla zažraná do příběhu a chtěla jsem vědět, jak z toho všeho Emma vybruslí. Kdyby v textu bylo něco divného, určitě bych se u toho zastavila. Příběhu byl zachován krásný švih i srozumitelnost, nemůžu si stěžovat.

Postřehy a pocity

U knih Shepard se mi líbí, jakým lehkým stylem jsou napsané. Stránky vám ubíhají jedna za druhou a vy se ani nenadějete a jste na konci. Přitom s vámi autorka tak hezky zatočila, že místo toho, abyste v tom měli jasno, máte mnohem víc otázek než na začátku. A i když se vám po dočtení může zdát, že se vlastně skoro nic nestalo, událo se toho poměrně hodně a vy jste se tak o krůček přiblížili k rozuzlení. A to může být jakékoliv.

Emma mi byla hned od začátku sympatická, hlavně mi jí bylo dost líto. Sutton sice zatím její známí a přátelé vykreslují jako pěknou potvoru, ale nejspíš za tím bude mnohem víc, než se na první pohled zdá. Nápad na detektivní román pro dívky ve stylu Zoufalých manželek, kdy vlastně celý příběh vypráví mrtvá kamarádka, sice není nejoriginálnější, ale rozhodně je zajímavý a člověka hned chytne. Hlavně v sobě skrývá široké možnosti po pátrání. A to se mi zamlouvá.

Hodnocení

Hru lží jsem slupla během pár hodin, což překvapilo i mě samotnou. Ačkoliv čtu rychle, i tohle byl na mě vážně rekord. Je na tom alespoň krásně vidět, jak moc mě příběh pohltil a já knihu nedokázala odložit. Sara Shepard si svou novou knižní sérií sice nebyla jistá, ale já za ni můžu s jistotou říct, že se jí opravdu povedla.

Je v ní všechno v té správné dávce, jak to mám u podobně laděných knih ráda. Hlavní hrdinka mi padla do noty a musím říct, že se o ni do budoucna docela obávám, protože to s ní nevypadá zrovna dvakrát dobře. O to víc mě zajímá, co se bude dít dál. U Shepard je to totiž tak, že i když si myslíte, že jste tomu přišli na kloub, jste vedle jako ta jedle. Příběh sice nebyl ve všem úplně stoprocentní a ne všemu jsem úplně věřila, přesto jsem si knihu krásně užila. Proto jí dávám 4 hvězdičky a netrpělivě vyhlížím pokračování.

Hru lží si můžete objednat na stránce nakladatelství BB/art.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství BB/art za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Tato recenze je součástí Xmas Reading Challenge.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

9 Responses

 1. Miya napsal:

  Mě se knihy Sary taky líbí, ale podle mě to přehání s počtem dílů. Nevím jestli to tak natahuje kvůli penězům nebo se prostě s postavami nechce rozloučit, ale přemýšlím, že si počkám, jestli knihy dokončí a možná je poté dočtu. Je to škoda.

  • Syki napsal:

   Já nevím, myslím, že peněz bude mít už díky Roztomilým malým lhářkám i seriálu poměrně dost. Spíš bych to viděla tak, že prostě ráda píše a ráda lidi motá.

 2. Bastera napsal:

  Já od ní nic nečetla, ale tahle kniha mi přišla tématem hodně zajímavá. Kolik plánuje mít dílů, nevíš?
  Bastera recently posted..Krásné VánoceMy Profile

 3. Petik napsal:

  Vypadá to dobře a hlavně trochu jinak než seriál. Ten se mi líbí a ráda bych si užila i knížku 🙂 Akorát si tuto sérii nebudu kupovat. To už jsem začala u Roztomilých malých lhářek aniž bych věděla, že to bude mít tolik dílů. Mohlo by se sát, že budu mít knihovničku plnou knih od Sary a nic jinýho už se mi tam nevleze.

  • Syki napsal:

   No jo, já to chápu. Ale radši budu mít doma Saru Shepard, než matku a dceru Castovy 😀 Když je porovnám, tak kvalitativně Shepard jasně vyhrává 😀 A to mám doma i tu Školu noci…

 4. Spirit napsal:

  Já knihu dostal k Vánocům a po tvé recenzi se fakt do ní musím brzo pustit 😀
  Jen mě taky štve počet knih, protože si pamatuju, že říkala, že série The Lying Game bude mít pouze 4 knihy. Tak jsem si řekl, že pokud to nějaké české vydavatelství odkoupí, přečtu si to. Ale stejně to zase roztáhla a určitě u těch 6 nezůstane. :/ To se mi na ni nelíbí, proč to prostě nemůže ukončit?
  Ale líbí se mi ty obálky – sice jsou všechny skoro stejné, ale jsou krásné! 😀
  Spirit recently posted..Kouzelná knihovnička |KONEC ROKU 2012|My Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..