RC review: Vyvolení

Autor: Gabriella Poole
České datum vydání: 16.3.2012
Knižní série: Temná akademie
Díl: první
Žánr: paranormálno
Nakladatel: FRAGMENT

Česká anotace: Darkova akademie je škola jako žádná jiná! Každý semestr se stěhuje na nějaké nové úžasné místo a studují tu jen neuvěřitelně krásní a inteligentní mladí lidé. A čím více se toho nová zahraniční studentka Cassie Bellová o Akademii dozvídá, tím je zvědavější…

Jaká zlověstná tajemství střeží Vyvolení – skupina vybraných studentů, kteří se od nezasvěcených drží dál? Kdo je tajemný cizinec, který se v noci potuluje po chodbách? A co se doopravdy stalo před rokem, kdy tu za záhadných okolností zemřela studentka? Cassie zjišťuje, že vědět málo je sice nebezpečné, ale vědět příliš mnoho ji může zabít.

Gabriella Poole
Gillian Philip napsala Temnou akademii pod pseudonymem Gabriella Poole. Většinou totiž píše knihy spíše pro dospělé. Žije ve Skotsku spolu se svým manželem, dvěma dětmi, třemi psy (Cluny, Milo a Otto), dvěma psychotickými kočkami (Duchem a Temnotou – pojmenované po stejnojmenném filmu, který u nás známe pod názvem Lovci lvů), křeččí přemožitelkou upírů (Buffy), třemi slípkami (Mapp, Lucia a Mrs Norris) a jednou hodně nervózní rybičkou.

Její rodina jí zapřísahala, že už mají těch domácích mazlíčků vážně dost a další rozhodně nepotřebují. Příběhy postav se odehrávají jen v její hlavě a spíše jí postavy našeptávají, co se bude dít dál, než aby sama věděla přesný konec příběhu.

Fakta a fikce

S Cassie Bellovou se seznamujeme ve chvíli, kdy se ocitne v Paříži před soukromou vyhlášenou Darkovou akademií. Dostala sem totiž stipendium a možnost začít tak nový život. Ten předešlý si prožila v pěstounských rodinách a později v dětském domově. To vše jí pošlapalo sebevědomí, spolu s Jilly Beatnovou, jejíž ošklivá slova jí nedají spát.

Jenže život na akademii není takový, jaký by si představovala. Díky svému původu z řad boháčů výrazně vybočuje a brzy přijde na to, že ne všechno okolo ní je tak úplně v pořádku. Začne jí vrtat hlavou, co jsou ti záhadní Vyvolení zač a co se to vůbec děje jejím spolužákům a proč to nikomu nepřijde divné…

Překlad

Český překlad knihy je vážně výborný. Kniha se mi díky němu četla velice dobře a lehce. Postavám zůstala původní jména a k žádnému počešťování tak nedošlo. Jen jsem se trošičku pozastavila nad samotným pojmenováním privilegovaných mezi privilegovanými. V češtině je nazvali Vyvolení, v originále jsem si vyhledala slovíčko Few. Těžko říct, jak bych si s pojmenováním poradila já, ale sem tam mi zrovna „Vyvolení“ přišli svým pojmenováním až přestřelení. To je ovšem jen můj subjektivní pocit.

Postřehy a pocity

Na tuto sérii jsem byla zvědavá už od okamžiku, kdy jsem se dozvěděla, že se jejího vydání dočkáme také u nás. Samotná anotace zněla docela zajímavě a já si říkala, že neuškodí, zkusit zase nějaký příběh z prostředí tajemné akademie.

Příběh je to dosti jednoduchý, určený spíše mladším čtenářům, které hned na začátku nenapadají otázky typu „A kde je vůbec nějaký dospělý, který to tu má řídit?“ a „Skupina Vyvolených studentů, kterých se bojí i samotní učitelé?“ Ačkoliv jsem se sem tam nad některými věcmi samotného příběhu pozastavila, celkově mi kniha velmi hezky odsýpala.

Cassie je sice sem tam přehnaně naivní, pak zase až moc odvážná, někdy jedná dosti podivně a má zajímavý způsob, jak se zamilovat… ale čert to vem! Ostatní postavy pro mě byly jednou velkou záhadou až do samotného konce. A vlastně i po něm netuším, co si o kom mám vlastně myslet.

Hodnocení

Přestože se mi kniha na začátku zdála trošku děravá, postupem času jsem se pořádně naladila na tu správnou linku a ke konci jsem se zatajeným dechem čekala, jak to vůbec skončí. Takové rozuzlení jsem tedy nečekala. Spíše jsem tipovala něco jiného. A proto je hezké vědět, že mě autorka takhle dobře ošálila a že nezahrála na stále opakující se klišodiní notu.

Kniha možná není dokonalá, ale něco na ní je. Něco, co vás nutí otáčet stránku za stránkou. Knize proto dávám 4 hvězdičky a jsem hodně zvědavá, co se bude dít dál. Přece jenom se tentokrát akademie přestěhuje do New Yorku. Což je u podobně laděných knih dosti atypické, nemyslíte?

První díl Temné akademie, Vyvolení, si můžete objednat na stránce nakladatelství FRAGMENT.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství FRAGMENT za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

5 Responses

 1. Dylan Bennett napsal:

  Chtěl jsem vědět nejdřív něčí názor, a teprve pak bych si to přečetl…Četl jsem první kapitolu a moc se mi to nelíbilo, ale teď už vím, že si to přečtu 🙂
  Dylan Bennett recently posted..Top Týdne #1My Profile

 2. Rodaw napsal:

  Už snad kvůli tomu, že má autorka tak ráda zvířátka si knihu přečtu!! :-)) 😀
  Myslím, že po knize sáhnu. Mám na ni docela chuť :-))
  Rodaw recently posted..Velikonoční hopkáníMy Profile

 3. Illandris napsal:

  Tak na tuhle knihu se moc těším a po tvé recenzi snad ještě víc. Většinou si sice nevybírám knihy na čtení podle pochvalných recenzí, protože můj vkus je hodně zvláštní. U téhle knihy jsem se ale bála, aby to nebyla druhá verze Vampýrské akademie, ale vypadá to, že naštěstí ne:)

 4. Lidka napsal:

  Neviem sa dočkať tejto knihy. A keďže píšeš, že koniec je naozaj prekvapujúci a neočakávaný o to viac ju budem hľadať. Mám rada knihy, v ktorých sa dej neodohráva podľa predvídateľného scenára, ale občas v nich objavím nejaké to malé alebo veľké prekvapenie a strhujúci záver…

 5. Rock napsal:

  Chvíli jsem přemýšlela, jestli si knihu koupit. Pak jsem mrkla sem a rozhodla se, že jo. 😀 Knihu jsem přečetla o víkendu a těším se na další díl.. Myslím, že tvé dvě věty: „Kniha možná není dokonalá, ale něco na ní je. Něco, co vás nutí otáčet stránku za stránkou…“ vystihují knihu přímo dokonale.. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..