Jarní dumání (4)

V pořadí již čtvrté jarní dumání. Jestli nevíte, co to dumání vůbec je a chtěli byste o něm vědět více, podívejte se sem. Dneska poněkud později, ale snad to nevadí. Někdy ten čas holt není.

Filmová a seriálová zpracování

Nevím, jak jste na tom vy, ale já mám filmy a seriály ráda. A ještě radši jsem, když se dozvím, že jsou na základě knih. Samozřejmě existují lepší a horší zpracování. Osobně jsem nikdy nenadávala na to, že se film či seriál stroprocentně nepodobá knize. Proč? Jde o adaptace. Adaptace neznamená, že se budou držet předlohy až do posledního detailu.

Je hloupé, když si scénáristi vezmou z knihy jen jakousi kostru a pak si vše přetvoří k oku svému, což rozhodně naštve zapřísáhlé fanoušky. Jenže prodeucenti chtějí na filmech (i seriálech) hlavně vydělat, jinak je to pro ně ztracená investice. A aby na to chodili diváci, musí to být divácky lákavé, že. Navíc do filmu nenacpete všechno z knihy, i kdybyste chtěli. A málokteré filmové studio chce jeden film rozdělovat na dva.

U seriálů je to nejspíš horší. Tam se hlavní linie příběhu drží ještě míň. Ale zase kdyby takové Upíří deníky anebo Tajný kruh udělali přímo podle knih, nejspíš by se na to nikdo nedíval. Na filmovém a seriálovém šílenství se mi ovšem nelíbí jistý druh propagace, který spočívá v tom, že vyrobí i to, co by vás nenapadlo, jen aby si to fanoušci koupili. Myslím, že průkopníkem v tomhle oboru se stalo Stmí vání následované Upířími deníky. Co mě hodně mrzí, je, že už se stejným směrem vydaly i Hunger Games. Když jsem uviděla panenku Katniss, až mě zamrazilo. Dříve jsem vídávala akorát tak Bellu s Edwardem, nebo Damona, Elenu a Stefana. Zajímavé ovšem je, že figurky Pána prstenů a Harryho Pottera mi nijak výrazně nevadí. Nejspíš proto, že obě zmíněné série považuju se úplně jiný kalibr.

Když už jsem nakousla toho Harryho (a ano, melu o něm furt, ale holt se nedá, je to kus mého života) a Pána prstenů, jde o u kázky výborného filmového zpracování. Všechny Harryho filmy jsou úžasné a i když jsem zapřísáhlý fanoušek, nijak mi pozměnění některých událostí ve filmech nevadí. A ano, už v  prvním díle došlo ke změnám, i když si to někteří vybavují jen matně. Přece jenom vám ten film utkví v mysli víc, protože to vstřebáváte očima a nezávisí to jen na vaší představivosti. Schválně mi řekněte, kolik z vás si při četbě série teď Harryho představuje jako Daniela.

No a Pán prstenů je vyloženě splněným snem jednoho fanouška, který si jej i sám natočil. Pete Jackson dokázal vytvořit veledílo. Knihy mě tolik nebavily jako právě filmy. Zatímco mladší ročníky vyrůstají v éře filmových a seriálových upírů a vlkodlaků, já jsem vyrůstala za doby filmových čarodějů, elfů, hobitů, lidí a tajných kouzelnických internátních škol. Ještě teď si živě pamatuju, jaké to bylo. Kupovala jsem si fantasy časopisy ve velkém, tenkrát vycházel i jedne z nejlepších filmových časopisů Premiere, který už bohužel nevychází, kde byly i několikastránkové speciály k filmům. Vycházely speciální sady širokoúhlých pohlednic (ještě pořád někde mám jednu s hot Legolasem), plakátové speciály. Totéž vycházelo také u Harryho Pottera. K němu jsem si dokonce tvořila sešity, kam jsem si výstřižky lepila a pak si je prohlížela, sbírala kartičky do alb a tak dále. Tohle bylo mé šílenství, ale nutno podotknout, že mi stále chybí nějaká ta figurka 😀

Těžko říct, kde je ta pomyslná hranice mezi skvělým zpracováním a příšerným zpracováním. Vždycky tu bude něco, co nám sedne a něco, co ne. Mám ráda filmová zpracování hlavně proto, že jsou častokrát stravitelnější než knihy. Nemám ráda ruské autory, Evžen Oněgin se mi zalíbil až díky filmu (ten je dle mého skvělý, jiní ho zase rádi nemají). Častokrát ani lidé nevědí, že je nějaký jejich oblíbený film na základě knihy. Už proto mám ráda meme Filmová podoba týdne, protože vám tak můžu ukázat, co všechno podle knih je.

Jak jste na tom s filmy a seriály na základě knih vy? Které jsou vaše nejoblíbenější a které nesnášíte?


Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

21 Responses

 1. Mischa napsal:

  S Pánem prstenů můžu jen souhlasit, to je opravdu skvělé zpracování a dokonce mi v knize některé věci z filmu chyběly – např. vtipkování Legolase a Grimliho. Možná zacházím až daleko, ale film Pán prstenů je podle mě i lepší jak kniha, což je snad jediný. Naopak ale s Harrym musím nesouhlasit – od 5. dílu to šlo značně z kopce, což je ale zase jen můj názor. 😀
  A co se týče tohohle téma celkově, no, já o tom zadumala celkem nadlouho. 😀 Každopádně skvělý článek. 🙂
  Mischa recently posted..Jarní dumání #3My Profile

  • Syki napsal:

   Já právě myslím, že to špičkování bylo i v knize. Pamatuju si, že se navzájem předháněli v tom, kdo kolik nestvůr už zabil.

   No, Harryho filmy až do pátého dílu vlastně mají na svědomí 4 různí režiséři, pak už jenom jeden. A jestli ti nesedl jeho styl, tak je jasné, že se ti nelíbily ani další filmy. Já jsem ovšem spokojená. Myslím si, že Harryho „dospělejší“ léta vystihl moc dobře.

   A půjdu se podívat na tvůj článek 🙂

   • Mischa napsal:

    Jo, to sice svým způsobem ano, ale například namísto toho, že Legolas trefil šípem potom toho jednoho, když jich Grimli zabil víc, mu v knize akorát uznal, že si tu výhru zaslouží. To moc vtipné nebylo. 😀
    Asi tak, no. Jako ne že by to vystihl špatně nebo tak, ale prostě mě ty filmy už moc nebavily. A to ani nezačínám s Ginniným ‚Máš rozvázanou tkaničku‘. 😀
    Mischa recently posted..Jarní dumání #3My Profile

 2. Vendea napsal:

  Heh, tak s tou generací Pána prstenů a Harryho Pottera máš pravdu 😀 Taky patřím do tý kategorie, kdy jsme s kámoškama sbírali samolepky do alb (mám je ještě doma), jezdili na tábory s Potter tématem. Dokonce mám doma i pár takovejch těch figurek, co vycházeli za poměrně draho (bohužel Legasovi chybí ruka a Gandalfovi hůl :D¨). A ta Premiere.. Škoda jí, škoda.
  Vendea recently posted..Měsíční chvástačka (Duben 2012)My Profile

  • Syki napsal:

   Jo, tábory s Potter tématem, to byla kdysi senzace. Premiere byl skvělý časopis, obrovská škoda, že jej přestali vydávat.

 3. Kristen napsal:

  Pán prstenů je jakožto film vážně skvělý a mně se moc líbí. I když mi poslední dobou leze lehce na nervy, protože má sestra tomu teď nějak propadla a není skoro týden, kdy by nekoukala aspoň na jeden díl. 😀 A to je i na mě moc. 😀 A to si k tomu ještě neustále stěžuje, jak je v knize něco jinak než ve filmu, že tohle mělo být takhle a tohle zase tak. Že já jí ty knížky dávala do ruky… 😀
  Ale docela dost se těším na Hobita. Na toho jsem fakt moc zvědavá. 🙂

  Co se týče Harryho Pottera, tak mně se to právě od pátého dílu výše líbí, jelikož mám ráda práci Davida Yatese. Jeho práce mi sedla, líbí se mi jak filmy pojal a zpracoval. A evidentně s ním bylo spokojené i studio, když ho nechalo natočit ten zbytek filmů. 🙂 Ale s tím koncem jsem nebyla úplně spokojená, to určitě ne. 🙂
  Kristen recently posted..Jarní dumání (4)My Profile

  • Syki napsal:

   Taky si myslím, že s ním byli hodně spokojení, když ho nechali natočit ty zbylé filmy. On to zase uchopil jinak, už dospěleji, přece jenom začalo jít Harrymu víc o kejhák a umíral mu kdekdo.

 4. Katka napsal:

  JEŽIŠMARJÁ !!! TY FUSEKLE S NEBELVÍREM CHCI 🙂

  PS: s Oněginem zcela souhlasím, pokud tedy máš na mysli to zpracování z roku 1999, kde hrál Voldemort (Ralph Fiennes) a Liv Tyler…
  Katka recently posted..Novinky z pultů knihkupectvíMy Profile

  • Syki napsal:

   Jop, myslím právě ten film. Já prostě ruské autory všeobecně nemusím, nějak mi nesednou, ale ten film byl skvělý.

 5. Dominika napsal:

  Ja mám rada Harryho! 😀 Tiež som si lepila obrázky a každú chvíľu som si to prezerala. A áno, popravde keď si tu knihu niekedy čítam, tak si predstavujem Daniela, Emmu….atď… Nie priamo Harryho 😀 …. Perfektný post… musím uznať, že mám radšej knihy, už len preto, že sú tam viac rozpisané scény a zasa mám strašne rada filmy podľa nich, aby som mohla porovnávať a zistiť či sa moje predstavy aspoň trochu zhodovali 🙂

  • Syki napsal:

   Jo, jsem na tom s těmi knihami a filmy stejně. Taky si to spíš porovnávám, ale líbí se mi obojí.

 6. Drácula napsal:

  Já miluju Harryho Pottera – osobně jsem se k téhle sérii dostala právě díky prvnímu a druhýmu filmu, když je uvedli v televizi a právě proto nemůžu srovnávat knihy s filmy. Nedokážu si představit, že by jakoukoliv postavu měl hrát jiný herec. Řekla bych, že je to jedna z mála sérií, kde se nedá říct, že by filmy byly horší než knihy. Jak jsi řekla – je to kus našeho života. (Btw: Jsi na Pottermore?)

  S těmi seriály máš pravdu. Řekla bych, že se skučně nedá natočit seriál a strikně se držet kniží předlohy, proto tohle ani nesleduju (Upíří deníky, Tajný kruh, Super drbna apd…)

  • Drácula napsal:

   A ty nová móda s vyráběním postaviček? No já nevím.. kdyby udělali postavičku s Draco Malfoyem nebo Severusem Snapeem, tak bych asi vyskočila radostí z kůže 😀 (sakra, měla bych se ve svém věku zamyslet :D), ale v tomhle případě mi to příjde ujetý..

  • Syki napsal:

   Na Pottermore jsem, ale už si nepamatuju přihlašovací údaje. Já tam byla mezi prvními, ale nějak jsem na to neměla čas. Ale zase se tam kouknu, případně přihlásím znovu 😀

   • Drácula napsal:

    Hele, já bych si to asi taky nekoupila 😀 no, spíš určitě ne.. ale potěšilo by mě to.. radši figurky s Harry Potterem, než dokola omletý Stmívání, Upíří deníky, Muzikál ze střední, Hannah Montana a podobně..
    A v jaký si koleji (jestli v nějaký jseš)? 😀 Já jsem se tam přihlásila před týdnem, protože jsem chtěla vědět, kam by mě zařadili a skončila jsem ve Zmijozelu.
    Drácula recently posted..FF: Ber, nebo nech být:Kapitola 15 – Znamení.My Profile

 7. Teredo napsal:

  Filmové nebo seriálové zpracování mi rozhodně nevadí. Beru je totiž jako něco navíc, nebo spíš lépe řečeno něco mimo, co v podstatě s knihou vůbec nesouvisí. Kniha je kniha a film je film, třebaže podle knihy. Proto pro mě neexistují špatné filmové či seriálové adaptace. Zvláštní ale je, že naopak je tomu jinak. Znám film, které jsou (mnohdy o dost) lepší než knihy.

  Např. Upíří deníky jsou pro mě jedny z mála knih, které se prostě nedají číst. Seriál oproti tomu je naprosto skvělý, což bude asi i tím, že přebrali jen postavy a hlavní dějevou linku. Podobně je (podle mě) na tom i Stmívání. Filmy miluju, každý díl jsem viděla několikrát, ale knihy? Omg, v životě jsem nečetla o sobečtější, ulhanější a hloupější hlavní hrdince. A Edward je v knihách patetický a zženštilý. Ve filmu mi ani jeden vůbec nevadí, naopak Edward na mě působí jako milující typ, co udělá pro Bellu všechno (a vůbec to nezní pateticky).

  A pak jsou tu filmy, které jen knihy doplňují, adaptují, přetvářejí, kopírují, atd. Sem spadá třeba Harry Potter. Knihy jsou skvělé, filmy taky. Samozřejmě, že film nemůže být stejný jako kniha, je to film. A přesto podle mě nestrácí to kouzlo a atmosféru, kterou mají knihy. Spadá sem i Hunger Games. Zatím zfilmovali první díl, který podle mě až na malé odchylky knihu naprosto kopíruje.

  Abych to shrnula, záleží jenom na člověku jak to bere. Kdykoli můžu předstírat, že špatný film natočený podle dobré knihy neexistuje a stejně tak dobrý film podle špatné knihy.

  • Syki napsal:

   Souhlasím a moc pěkně ses mi tu rozepsala 🙂 I když Hunger Games jsem pořád neviděla a Stmívání jde tak nějak mimo mě.

 8. Storycollector napsal:

  Sauronský dort! Mňam, ten chci.
  LOTR byl skvělej. Na ty filmy, knihy i dobu ve svém životě ráda vzpomínám. 😀

 9. Mohammed napsal:

  [quote conmmet=“372451″][quote conmmet=“372450″]Real Locks was preparing to kill himself when Ben walked in on him. He was prepared to die knowing that he would need to because Richard told him he would have to because FLocke told Richard to tell Locke that he would have to. (Got all that!!) I don’t know what all that means story wise but we seem to forget that while Ben did murder real Locke, real Locke was already prepared to do it himself.[/quote]Yeah, but would he have been able to do it? Maybe he would have been unable to just like Michael. Maybe Ben NEEDED to kill him.[/quote]I agree with Miraks

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..