>Eifelheim (Michael Flynn) by alipeli

>

Autor: Michael Flynn
Název: Eifelheim
Originální název: Eifelheim
Rok vydaní: 2011
Počet stran: 424

Anotace: Podle vší logiky se měla vesnice dochovat, ale zanikla… Co bylo na Eifelheimu tak zvláštního, že úplně zmizel před více než šesti stovkami let? Píše se rok 1348, otec Dietrich, vzdělaný ve vědách a filozofii, je knězem ve vesnici Oberhochwald, která se zanedlouho přejmenuje na Teufelheim (jméno bude během let zkomoleno na Eifelheim), kde černá smrt nabírá na síle. Dietrich se ke svému úžasu stane prvním prostředníkem mezi lidstvem a cizí rasou z jiného vesmíru, jejíž loď ztroskotala v nedalekém lese…

Toto údolí, jímž cesta prochází, se nazývá Pekelné.
Vaše výsost mi promine, ale nemohu projít tam, kde dlí ďábel.
– maršál Villars při pohledu na Höllenthal, 1702

Recenze je bez spoilerů!

V knize Eifelheim se nám prolínají dva světy, minulost, což je pro science fiction velice nezvyklé, a blízká budoucnost. V blízké budoucnosti (v knize označované jako nyní) Tom Schwoerin, matematický historik, a fyzička Sharon hledají pomocí historie a vědy ztracené německé město Teufelheim (jméno bude během let zkomoleno na Eifelheim). V minulosti je hlavní postava pastor Dietrich žijící ve vesnici Teufelheim. Pastor Dietrich, který se zabývá počátky černé smrti v jeho okolí, se seznámí s mimozemskou rasou, která přistane v okolí jeho vesnice. Pastor je chytrý, soucitný člověk a s mimozemšťany, které považuje za Boží děti, se spřátelí a pečuje o ně, jak nejlépe dokáže. Dietrich v románu prezentuje scholastická filozofii a víru v Boha, zatímco rasa Krenkov zastupuje hlas pokročilé vědy.

Když se nám dění přepne na „nyní“, tak nám rozhovory Toma a Sheron vrhají světlo na dění v Eifelheim v minulosti, pokud jim ale porozumíte. Vyjadřují se totiž přesným jazykem moderní vědy, díky čemuž se běžný čtenář může v brzké době ztratit (mě se to i kolikrát povedlo).

Můj názor: Ze začátku jsem měla problém s německými názvy a jmény. Od německého autora jsem četla asi druhou knížku. Já osobně se němčinu učila jenom jeden rok, který mi opravdu stačil, a německé autory jsem vždy nějakým způsobem odsuzovala. Tahle knížka si mě nejdříve získala hlavně obálkou (tady vidět, jak na nich záleží) a říkala jsem si, že se musím zbavit toho hnusného předsudku. Také jsem si dlouhou dobu nemohla zvyknout na skákání z jedné doby do druhé a zpátky. Ale když jsem si na to zvykla, okamžitě jsem se začetla knížky, až bylo těžké se od ní odtrhnout. Hrozně se mi na této knížce také líbilo, jak autor popsal středověký život, politicko-náboženskou situaci, rostoucí epidemii moru a dokonce v díle můžeme nalézt i reálné historické osobnosti. Tohle je moje první přečtená knížka, kde se vyskytují mimozemšťané. Byla to opravdu příjemná změna, po těch všech upírech, vlkodlacích, čarodějích atd. Takže tuhle knížku si určitě někdy znova přečtu, ale doufám, že k tomu nebudu muset občas použít Google na vyhledávání určitých slovíček, kterým jsem nerozuměla (přece jen nejsem žádný fyzik), abych si knihu více užila a zaměřila se i na její hloubku, která tam opravdu je. 

Jestli máte rádi směsici historie a science fiction, určitě si tuhle knížku přečtěte. Dokonce byl tento román v roce 1987 mezi nominovanými na cenu Hugo.

Této knize já osobně dávám plný počet bodů, z kolika chcete. Je to v poslední jedna z nejlepších knih, které jsem četla, a že jich není zrovna nejméně.

Šťastná potomci, kteří nezažijí těch bezedných běd
a budou naše svědectví mít za báje.
– Petrarca

Knihu Eifelheim si můžete objednat na stránce nakladatelství TRITON

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství TRITON za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

alipeli

Obrázek obálky: TRITON
Anotace: TRITON
Citáty jsou použité z knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

2 Responses

  1. alipeli napsal:

    >ještě jednou moc děkuji za uveřejnění

  2. alipeli napsal:

    >omlouvám se, ale je to Američan, moje chyba 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..