RC review: Nářek

Autor: Maggie Stiefvater
České datum vydání: 23.5.2012
Knižní série: Knihy Faerie
Díl: první
Žánr: fantasy, víly
Nakladatel: Motto

Česká anotace: Pro šestnáctiletou Deirdre Monaghanovou jsou v životě důležité jen dvě věci: její harfa a nejlepší kamarád James. Pak se ale zúčastní zcela obyčejné hudební soutěže, jakých absolvovala už desítky, a náhle se kolem ní začnou dít zvláštní věci. V trávě roste příliš čtyřlístků a všude se objevují záhadní krásní cizinci, které často nikdo kromě ní ani nevidí. Zdá se, že bytosti, které dosud znala jen z pohádek, jsou skutečné a ona má s nimi něco společného… Jenže ne všechny pohádky mají šťastný konec. Zdá se, že Deirdre bude muset o svou hudbu, své blízké i svou novou, nečekanou lásku z jiného světa svést velice nerovný boj se silami, jimž jsou lidské city zcela lhostejné. Otázkou není, zda něco ztratí, ale zda toho neztratí až příliš.

Kreativní bytost

Maggie Stiefvater žije se svým mužem, dvěma dětmi, dvěma neurotickými psy a jednou nepříčetnou kočkou ve Virginii. Říká, že tam vedou divoký život hipíků. Je vášnivou čtenářkou, miluje stará auta, hraje na spoustu nástrojů, mimo jiné na harfu, klavír, flétnu a dudy, kreslí a píše knihy.

Maggie ráda tvoří. Ke svým vlčím knihám sama vyrobila animované trailery. Za celý život vystřídala celou řadu prací, až skončila u psaní. Ráda si celý den hraje na dudy anebo jen tak po domě poletuje v pyžamu. Prostě užívá života.

V roce 2008 debutovala svým románem Nářek. Jeho pokračování, Soužení, vyšlo o rok později. Na příští rok dokonce chystá již třetí pokračování. Více si ji čtenáři ovšem můžou pamatovat díky knižní sérii Vlci z Mercy Falls. K té dokonce prodala filmová práva a v současné době by se mělo pracovat na scénáři.

Fakta a fikce

Deirdre Monaghanová vždycky dělala to, co po ní rodiče chtěli. Sice to dělala nerada, ale přesto se chovala vždycky slušně. Nosila takové oblečení, které jí matka vybrala, nikdy se netoulala a pravidelně cvičila hru na harfu. Společnost v tomhle nudném životě jí dělal její nejlepší kamarád James.

Tedy až do chvíle, kdy se objevil Luke. Tajemný, přitažlivý, chytrý kluk, který ji se svou flétnou vyzve k písni. A od toho okamžiku na něj nemůže přestat myslet. Mezitím se Deirdre začnou dít další zvláštní věci, jako hromada čtyřlístků a podivní lidé, kteří ji snad pronásledují. To ještě netušila, jaký dopad může její vztah s Lukem mít na všechno a všechny okolo…

Překlad

K českému překladu nemám žádné výhrady, až na slovo krasavičko. Netuším, jak slovo zní v originále, ale v textu mi přišlo nepatřičné a kam jsem se koukla, tam na mě civělo a vykřikovalo. Navíc, pokud by mě takhle nějaký kluk nazval, mohl by být sebepřitažlivější, stejně by mi to přišlo divné.

Postřehy a pocity

Od Maggie jsem četla už její vlčí sérii. Už tehdy jsem poznala, že její knihy se od jiných něčím liší. Čím? To je těžko definovatelné. Jednoduše vás při čtení přepadne takový zvláštní pocit. Ani dobrý, ani špatný, něco uprostřed, přitom naprosto mimo. Že se to dá těžko pochopit? Inu, budete muset knihu vyzkoušet, abyste věděli, o čem to vlastně mluvím.

Deirdre, ani její přítel Luke, si mě moc nezískali. Spíš mi připadalo, jako bych celý příběh sledovala za průhledným sklem. Celkově vzato mi jejich vztah přišel spíš jako z hororu, než jako z pohádky. Místy jsem se dokonce děsila toho, co si pro mě autorka přichystá dál. Jestli to byl už od začátku její účel, nevím. U Stiefvater totiž nevíte nic. Chvílemi mi hlavní hrdinka přišla až neuvěřitelná, jako by snad spadla z višně. Celkové pojetí příběhu je ovšem zajímavé. Autorčino propojení s kouzlem hudby a písní si mě získalo.

Hodnocení

Tak úplně nevím, co si o knize myslet. Přece jenom jde o autorčin první knižní počin a od té doby se už krapet vypsala. Přesto si stále udržuje svůj lehce éterický a poetický styl vyprávění, který řadu čtenářů okouzlil. I ve vílím žánru jde o poměrně ojedinělý kousek. Těžko se dá srovnávat a nejspíš ani srovnatelný nebude. Nářek je prostě něčím zvláštní.

Postavy se častokrát chovají prazvláštně. Chvílemi jste na pochybách, jestli máte být nadšení nebo se obávat. Ale ať už vám to přijde jakkoliv morbidní, něco vás neustále nutí číst dál. Líbilo se mi vyobrazení vílího světa a to, jak autorka řekla narovinu, že u těchto stvoření člověk nikdy neví a raději by se měl mít na pozoru. Knize nakonec dávám 3 hvězdičky.

Nářek si můžete objednat na stránce nakladatelství Motto.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství Motto za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

2 Responses

  1. E_V_E napsal:

    Jednoduše vás při čtení přepadne takový zvláštní pocit. – súhlasím, 1. diel Mercy falls sa mi veľmi páčil, bol taký jednoduchý, ukludňujúci, navodil vo mne taký ten pocit ako opisuješ 8)
    Na túto knihu sa chystám, ale veľa od nej neočakávam.
    E_V_E recently posted..I can be anyone… #22My Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..