RC review: Prázdné místo

Autor: J. K. Rowling
České datum vydání: 4.4.2013
Žánr: drama, ze života
Nakladatel: Plus
Věková hranice: 15+

Česká anotace: Prázdné místo je velkolepý a skvěle napsaný román o soudobé společnosti. Rowlingová vytvořila fascinující svět, v jehož postavách zaručeně rozpoznáte své vlastní sousedy. Šarvátky i divoké střety, jež otřásají životem lidí v Pagfordu, jsou plné vášní, které zasahují i každého z nás.

Po nenadálé smrti čtyřicátníka Barryho Fairbrothera zůstane Pagford v šoku. Je to zdánlivě idylické anglické městečko s dlážděným náměstím a starobylým opatstvím, ale za hezkou fasádou zuří tichá válka. Bohatí válčí s chudými, teenageři s rodiči, manželky s manželi, učitelé se žáky.

Pagford rozhodně není tím, čím se zprvu zdá. Prázdné místo, které po Barrym zůstane v městské radě, se brzy stane katalyzátorem největší války, jakou město zažilo. Kdo bude triumfovat ve volbách provázených vášněmi, pokrytectvím a nečekanými odhaleními? Brilantně napsaná kniha, která je autorčiným prvním románem pro dospělé čtenáře, zároveň nutí k přemýšlení a na každé své stránce znovu a znovu překvapuje.

Knižní legenda

Nejspíš neexistuje mnoho lidí dnešní generace, kteří by J.K.Rowling neznali, nebo si ji alespoň nespojili s knižním i filmovým pojednáním o životě jednoho slavného sirotka s jizvou na čele ve tvaru blesku. Jeho příběh změnil mnoha lidem život a ti, kteří s ním vyrostli, na něj nikdy nezapomenou. Nedávno uplynulo patnáct let od chvíle, kdy první kniha série o Harry Potterovi spatřila světlo světa, i když to většině fanoušků připadá, jako by to bylo zrovna včera. Proto také není divu, že se zvedla vysoká vlna očekávání v okamžiku, kdy autorka ohlásila vydání svého nového knižního počinu.

Joanne Kathleen Rowling se narodila roku 1965 v anglickém Gloucestershiru, už od mala ráda psala příběhy. Za svůj první krok směrem ke spisovatelské dráze považuje příběh o králíčkovi Rabbitovi, který napsala v šesti letech. Samozřejmě tam také tehdy skončila, aby se k psaní vrátila ve chvíli, kdy cestovala vlakem do Londýna. V roce 1992 se provdala za portugalského novináře a televizního zpravodaje, o rok později se jí narodila dcera.

Svůj tehdejší nápad převedla do knižní podoby až po té, co se rozvedla a i se svou dcerou Jessicou přestěhovala zpátky do Británie. Ačkoliv jejímu příběhu nakladatelé nevěřili, v roce 1997 dostala šanci u Bloomsbury. Harryho cesta k srdcím čtenářů byla sice trnitá, ale nakonec se stal celosvětově oblíbeným, dočkal se filmové podoby, zábavních parků a J.K. zajistil podtitul knižní legendy.

Fakta a fikce

Vítejte v malém britském městečku Pagford! Snad každý tady zná každého a každý o každém něco ví. Drby se tady šíří pomalu nadsvětelnou ryhlostí a každý občan má nějakého toho kostlivce ve skříni, o němž by raději před světem pomlčel. Nejvíce rozruchu ovšem nadělá smrt jednoho člena městské rady, kterého polovina města zbožňovala a druhá půlka zase tolik ne. Je zvláštní, jak může jedno aneurysma naprosto zamíchat událostmi a životy lidí.

Barry Fairbrother vyrostl v nebezpečných a občany Pagfordu nechtěných Polích, kde jsou drogy, chlast a sex pomalu na denním pořádku. Je zárným příkladem toho, že když člověk usilovně pracuje, dokáže to a může se mít líp. Nejspíš i z toho důvodu odmítal zbavit se Polí jako těžkého nákladu a věřil, že lze lidem pomoci. Jenže teď je po smrti a zůstalo po něm prázdné místo. A někteří udělají cokoliv, aby jej zaplnili. Neměli by ovšem podceňovat moc obyčejné šeptandy – obzvlášť na malém městě.

Překlad

Stará dobrá Rowling. Takhle nějak by se dal shrnout samotný jazyk a styl vyprávění knihy, který se samozřejmě odrazil i do českého překladu. Sice tu a tam v knize chyběly uvozovky pro přímou řeč, či se objevily mírné přepisy, ale to jsou jen malé kosmetické chyby, co samotnému překladu nijak neublížily. Děj krásně odsýpá a je zachována složitost a provázanost vět přesně v té podobě, jak to má autorka ráda. Poznáte to hned, jakmile se více začtete, a pak už knihu nebudete chtít dát z rukou.

Postřehy a pocity

Na Prázdné místo jsem se těšila od chvíle, kdy jsem se dozvěděla, že má vyjít. Bylo mi však jasné, že nemůžu očekávat totéž, co jsem od autorky dostávala dříve. Věděla jsem, že to bude jiné a narozdíl od ostatních jsem se na to připravila, což bylo jenom dobře. Kniha je totiž ve všem odlišná, přesto působí povedomě. A to je to, co ji činí tak skvělou.

Příběh malého města, kde spolu všechno souvisí, není vůbec jednoduchý. Je složitý, je provázaný, je rozvleklý, je detailní, je naprosto svůj a tak nějak rowlingovský. Postav je tolik, že vám trvá skoro sto stran, než se ve všem a ve všech začnete vůbec orientovat. Ale jakmile se do toho dostanete, čtete, čtete a čtete. A nestačíte žasnout.

J.K. se totiž podařilo výborně vykreslit mentalitu a charaktery lidí. Uvidíte jejich nejinternější sny, přání, obavy, tajnosti. Přečtete si věci, které vás naprosto zbaví iluzí. Budete se znechuceně ušklíbat i podezřele usmívat. A hlavně vám po celou dobu nebude tak úplně jasné, jestli se opravdu bude dít něco přelomového, anebo prostě jen sledujete osud jednoho města, které ovlivnila smrt jednoho z nich. A když přijde konec, nevíte, jestli jste dostali to správné ukončení, nebo potřebujete ještě něco víc. Dejme tomu takových dalších 500 stránek?

Hodnocení

Prázdné místo je jedna z nejlepších knih o obyčejných lidech, jaká se mi dostala do rukou. Je to pořádná bichle, která úžasně klame tělem. Příběh, ve kterém je tolik postav, že si každý čtenář může svého hlavního hrdinu přímo vybrat. Není jenom jeden, je jich plno. Postavy nejsou černobílé. Skládají se hned z několika barev. Tvoří součástky složitého soukolí, jaké představuje sám život. V každém se dá najít to dobré i špatné a hlavně, ať už si namlouváme, co chceme, nikdo z nás nebyl v životě vždy a za všech okolností čestný. A to je dobře. To je život.

J.K. mi opět přinesla knihu, u níž jsem mohla přemýšlet, bát se, smát a dychtit po tom, co se stane dál. Nemůžu jinak a téhle famózní knize dávám plných 5 hvězdiček. Ne z nostalgie. Ne díky mediální masáži. Ale jelikož si to kniha sakra zaslouží. Protože prostě… Rowling!

Příjemným překvapením se stává prohlášení BBC One, které se rozhodlo převést román do televizní podoby. Ve spolupráci s BBC Drama bychom se nejspíš mohli dočkat rovnou kratší série. Na scénáři by se měla podílet samotná autorka, stejně jako na počtu a délce jednotlivých epizod. Máme se tedy na co těšit.

Prázdné místo si můžete objednat na stránkách nakladatelství Plus.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství Plus za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

5 Responses

 1. JuliaR napsal:

  Prázdné místo vypadá vážně skvěle. Snad tuto knihu budu mít někdy v ruce! 😀 Dokonalá recenze! 🙂
  JuliaR recently posted..Team Ian?!My Profile

 2. Brabikate napsal:

  Taky jsem měla to štěstí a dostala jsem recenzní výtisk. 🙂 Prázdné místo se mi taky líbilo, určitě je to nadprůměrná kniha, která si všechnu tu pozornost zaslouží… Plné hodnocení jsem jí ale nedala, je to skvělá kniha, ale na pět hvězdiček by se mnou musela zamávat ještě víc. Ale s naprostou většinou toho, co jsi napsala, absolutně souhlasím. 🙂
  Brabikate recently posted..Prázdné místo: krutost i ironie malého městečkaMy Profile

 3. Katie napsal:

  Já jsem trochu doufala, že to nebude až tak dobré, protože momentálně na nákup nemám finance, ale recenze mě přesvědčují o opaku… Ach jo, co já budu dělat…
  Katie recently posted..ZvýrazňovačeMy Profile

 4. Skříteček2 napsal:

  Trochu mi to připomnělo seriál, který jsem nedávno dokoukala. Točil se o, nemůžu říct městečku, spíš městě. V prvních dílech jsem byla zmatená z tolika postav, ale pak jsem se – stejně jako ty – zorientovala a s nadšením sledovala osudy města. Každý díl byl z pohledu jiné postavy, proto se chci zeptat, v jaké formě je psaná tahle knížka? Ve třetí osobě…?
  Skříteček2 recently posted..Pí a jeho životMy Profile

 5. Kory napsal:

  Je to TAK skvělý! Teda… některý postavy mi přišly až skoro Dursleyovsky přehnaný, ale jiný byly zase tak hrozně moc super, že to naprosto vyrovnaly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..