RC review: Šerochodec

Autor: Kat Richardson
České datum vydání: 2012
Knižní série: Šerochodec
Díl: první
Žánr: urban fantasy, paranormálno, detektivní, upíři, magie
Věková hranice: 18+
Nakladatel: FANTOM Print

Česká anotace: Harper Blaineová pracuje jako celkem bezvýznamné soukromé očko. Při vyšetřování jednoho banálního případu je však surově napadena a útok nepřežije. Přesněji řečeno, zůstane mrtvá dvě minuty. Když se Harper probere v nemocnici, začne se cítit trochu…zvláštně. Vidí věci, které nedokáže popsat jinak než jako podivné: siluety vystupující z šedého mlžného oparu, vyceněné zuby, řvoucí obludy. Harper ale nepřišla o rozum. Její „smrt“ ji přeměnila v Šerochodce. Nyní se dokáže pohybovat mezi naším světem a záhadnou přechodnou zónou, kde se vyskytují děsivé, nevysvětlitelné věci. Tento nový dar (nebo snad prokletí?) ji vtahuje do světa upírů a duchů, magie a čarodějek, nekromantů a artefaktů zla… Ať se jí to líbí nebo ne.

Nová série u nás
Ze zprávy, že se u nás bude vydávat tato oblíbená knižní série, jsem byla nadšená. Přece jenom se u nás začínají vydávat také provařejněší kousky, což určitě potěší všechny čtenáře, kteří raději čtou v mateřštině, něž aby zápasili s angličtinou.

Kat Richardson proslavila právě série Šerochodec, v níž spojuje paranormální prvky, urban fantasy a detektivní žánr, které lákají převážně čtenáře z řad dospělých. Překvapivé je, že ačkoliv Kat vystudovala novinařinu, začínala s prací v herním průmyslu. Nejsou jí tak cizí takové věci jako je RPG (Role Playing Game = Hra na hrdiny), ale také filmová scénaristika, či samotná spolupráce při tvorbě her. Než se vrhla na psaní, získala titul ve zpěvu, pracovala pro rádio a také hrála v divadle.

Fakta a fikce

S Harper Blaine se seznámíme ve chvíli, kdy řeší jeden z případů jako soukromý detektiv. Ovšem její případ má úplně jiné zakončení, než by si představovala. Po velice ošklivé potyčce se ocitá v nemocnici, škaredě pomlácená a s podivně rozostřeným viděním.

Později se Harper dozví, že na pár minut dokonce zemřela a díky tomu získala schopnost, o kterou rozhodně nestojí a která jí přivodí jen další nepříjemnosti. Jako by nestačilo, že má i tak docela náročnou práci, ještě se k tomu připlete cestování do Šera. A tam rozhodně není v bezpečí…

Překlad

Velkým kamenem úrazu pro mě v tomto případě byl také samotný český překlad. Knihu jsem v originále nečetla, proto nemůžu posoudit, jestli už předloha nebyla takhle krkolomná, ovšem český překlad mi častokrát hodně krkolomný připadal. Některé věty mi přišly přeložené doslova, což místy působilo docela směšně. Nehledě na podivný slovosled, kdy jsem si musela větu přečíst i dvakrát, aby mi vůbec došlo, co tím autorka chtěla vlastně říci.

Na druhou stranu zase musím upozornit na to, že ačkoliv jsem se v jiných recenzích dočetla o vytýkání slova detektivka, je to genderově správně. Možná vám to teď bude znít divně, ale dokonce se při oslovení používá „Milí hosté a hostky…“ Ano, čtete správně. Rovnoprávnost pohlaví se sice začíná prosazovat pomalu, ale jistě. Takže jsem všemi dvaceti pro oslovení detektivka.

Postřehy a pocity

Pomalý rozjezd příběhu a chladnost hlavní postavy byla pro mě docela velkým problémem. Nemohla jsem si k Harper vybudovat žádné pouto, projev sympatie, přišlo mi, jako bych příběh sledovala za průhledným sklem a nijak výrazně se mě nedotýkal. Je to dáno právě stylem vyprávění autorky, který v sobě mixuje prvky urban fantasy a detektivní zápletky. Jenže tak úplně to k sobě nepasuje, tedy alespoň prozatím.

Při čtení mi přišlo, že hrdinka některé věci přijala až se stoickým klidem (například výskyt upírů) a z jiných se mohla zbláznit (její nová schopnost). Samozřejmě chápu, že ani já bych nebyla odvázaná z toho, že bych se častokrát nedobrovolně propadala do paralelní nebezpečné roviny světa s jednou krvelačnou příšerou za druhou, ale její jednání ve mně spíše vyvolávalo jen nevěřícné kroucení hlavou.

Hodnocení

Šerochodec je kniha, která vám nabídne směsici akce a rozplétání paranormálního příběhu. Ale nabídne vám ji tak nějak odtažitě, místy až nudně. Osobně si myslím, že je to ovšem případ jen prvního dílu a v pokračování se to více rozjede. První díl mi totiž přišel jako odrazový můstek, v němž si autorka buduje půdu pro další rozvinutí děje, seznamuje nás s postavami a prostředím. Některé věci vám přijdou dosti nesmyslné, unáhlené a mírně podivné. I proto dávám knize prozatím slušné 3 hvězdičky a těším se na pokračování. Pro nic za nic nejde o jednu z nejoblíbenějších sérií, takže jsem zvědavá, co si pro mě přichystá druhý díl.

Šerochodce si můžete objednat na stránce nakladatelství FANTOM Print.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství FANTOM Print za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

3 Responses

 1. Martin napsal:

  Asi si tuhle knížku přidám do Wishlistu 🙂
  Martin recently posted..Recenze: První čarodějovo pravidlo – Terry GoodkindMy Profile

 2. Katka napsal:

  Tuhle knížku když jsem viděla nedávno v knižních novinkách, tak jsem si hned řekla: tohle si rozhodně přečtu. Po přečtení této RC mé nadšení trochu opadlo, takže raději chvíli vyčkám než jí naše knihovna dostane – před koupí si ji raději jen půjčím…

 3. Katka napsal:

  Tak knihu mám přečtenou, a musím říct, že se mi dost líbila. Po dlouhé době zase knižní série, kde hlavní hrdinové nechodí do školy. V knize se nikde nepíše, kolik Harper je, ale odhaduju věk kolem třicítky, takže nečekejte žádné pubertální starosti. Pomalý rozjezd mi v knize moc nepřišel – max. tak prvních 30 stran, ale pak jsem knihu hltala každou stránkou 🙂 Místy mi to přišlo až jako horor….
  Katka recently posted..Dermacol: Duo minerální oční stíny s třpytivým měsíčním efektemMy Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..