Isolation

Isolation_bookAutor: Dan Wells
Originální název: Isolation
Knižní série: Partials
Díl: půl díl
Žánr: dystopie, scifi

Isolation nás přivede daleko do minulosti, do chvíle, kdy to, co ze světa po nukleární válce zbylo, bojuje o zbývající zásoby ropy. Čína se stala mnohem větší velmocí, co kontroluje více jak polovinu zbývající země, stejně tak onu ropu a nemíní se dělit. Proto se před Američany uzavřela do izolačního bloku a brání hranice, seč jí síly stačí. Američané totiž udělají cokoliv, aby se k ropě dostali. Dojdou až tak daleko, že si objednají výrobu vojáků, kteří za ně dokážou tuto bitvu vyhrát.

Kromě obyčejných vojáků chtějí také špióny. Ti mají za úkol dostat se do nepřátelských liní, splynout s davem a pomalu se vypracovat do taktických míst. Tak na „svět“ přišla i Heron. Prošla tvrdým výcvikem a průpravou na svůj úkol. Jenže Heron je trochu jiná. Dokáže myslet sama za sebe a i když ví, že nejvyšší zákon je poslouchat svého nadřízeného, a bez otázek splnit veškeré jeho rozkazy, dokáže pochopit, že pro lidi jsou jen věci. Něco horšího jí o lidech dojde ve chvíli, kdy má sama pomoci k tomu, aby zahubila nejen sebe, ale i sobě podobné. Tehdy pochopí…

Nakladatel: Balzer + Bray (EN)
Počet stran: 75 (EN)
Vazba: ebook (EN)
Vydání v USA: 28.8.2012
Vydání v ČR: nevyšlo

Datum četby: 1 den, prosinec 2012, v angličtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Překvapivě výborné

Oficiální stránky knihy
Oficiální stránky autora

Můj názor (obsahuje spoilery): Z prvního dílu série, Partials, jsem byla náramně nadšená. Není to ovšem kniha pro každého. Víc si ji nejspíš užijí kluci, než holky. Přece jenom je autor sám chlap a i samotnou knihu tak pojal. Je v ní geniálně popsáno bojiště, až cítíte, že vám okolo hlavy sviští nějaká ta kulka a vy se spolu s hlavními hrdiny krčíte pod přímou palbou. Při čtení jsem alespoň já měla takový pocit. Stejně tak měl krásně propracovanou biologickou část hledání protiléku na neznámý vir. To jsou věci, které dívky při čtení bavit zrovna nemusí. No já jsem si je naprosto užila, protože je docela dobře možné, že právě takový scénář nás v budoucnu čeká.

Na začátku téhle krátké novelky jsem si myslela, že to bude spíš nuda. Střídaly se pohledy na americkou základnu a do čínské bojové zóny. Ale čím dál jsem se v příběhu dostávala, tím víc jsem žasla nad tím, jak krásně Dan Wells vývoj historie svého příběhu promyslel a jak reálně to působí. Fascinuje mě vzpoura strojů a její dopad na lidstvo. Jen se podívejte okolo sebe, jak rychle se vývoj technologií posunul dopředu jen za deset let. Já si pamatuju, jaké to bylo, když se objevily mobily a osobní počítače, i jako informatik vidím ten pokrok. Je zcela možné, že se do další dvacítky let objeví roboti tak vyspělí, že dokážou nahradit lidi. Už teď za nás počítače řídí kde co. Jen doufám, že se nikdy nedožiju toho, že by se stroje obrátili proti nám. Protože to se může stát taky a kdokoliv kdo říká, že je to hloupost… no uvidíme.

Dan Wells krásně zohlednil nejen technologický pokrok, ale také realisticky vykreslil, co se stane se světem, pokud se státy, co vlastní zbraně hromadného ničení, rozhodnou je vypustit na svět. Následky by byly fatální a moc lidí by nepřežilo. To je věc, která mě na moderních dystopických knihách žánru young adult dráždí. Většina autorek si totiž myslí, že lidstvo by v pohodě třetí světovou válku přežilo. Ještě šílenejší je, když už tam některé strčí rovnou dvě… o momentu, kdy jsem si přečetla jednu anotaci rovnou s dvanácti světovými válkami v rozmezí pár let, vám říkat nebudu. To jsem si říkala, že to s tím vzděláním holka asi moc nepřeháněla. Zajímalo by mě, jestli potom takoví lidé vůbec uvažují, jaké devastující následky by vypuštění několika atomových bomb vůbec mělo. Neříkám, že by lidstvo nepřežilo… ale jak? Tohle mě osobně děsí nejvíc. To, že nás mají v šachu všichni okolo a pokud někomu rupne v bedně a nějakou raketu vypustí, neskončí to jen u jedné. A jen se podívejte na zprávy, kolik takových států má nějaký takový červený čudlík. Všechny autorky, které do svého příběhu zakomponují světovou válku jakéhokoliv druhu v blízké budoucnosti, by se od Dana měly učit, zcela vážně. Pak bych možná neměla takový problém uvěřit tomu, že ze všech zemí na světě přežila jen Severní Amerika, zas a znovu.. Už to začíná být poměrně trapné.

Kromě toho všeho, co jsem zmínila výše, se Dan zabývá také ropou. Té je už teď málo a do budoucna jí bude ještě míň. Kdo má ropu, má moc, tak to je už teď. Jen se podívejte do dějin, války se vždycky vedly kvůli náboženství a bohatství. Ať už se některé státy tváří jak chtějí, jako ochránci a zachránci… ve všem jsou peníze. A pokud se dostaneme do okamžiku, kdy bude na světě něčeho málo, lidé si začnou jít po krku.

Tahle novela mě opravdu příjemně překvapila. Autor se nebál a zohlednil všechny reálné a skutečné hrozby budoucnosti, které by se světu mohly přihodit. Navíc příběh výborně otevřel otázku a uvědomnění toho, co se kdysi stalo s Partiály a proč. Člověk pak toho mnohem víc chápe. Brilantní. Už se nemůžu dočkat druhého dílu.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

2 Responses

  1. Carl napsal:

    díky za tip, přidal jsem si do čtečky a knihu plánuji po večerech zkousnout.. včera jsem si přečetl ukázku a vypadá fakt famózně…
    Carl recently posted..O násMy Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..