Prokletí Titánů

ProkletiTitanu_bookAutor: Rick Riordan
Originální název: The Titan’s Curse
Český název: Prokletí Titánů
Slovenský název: Kliatba Titanov
Knižní série: Percy Jackson a Olympané (Percy Jackson and the Olympians)
Díl: třetí
Žánr: young adult, fantasy, mytologie, magie, bohové, zvláštní schopnosti
Hodnocení: 4 hvězdičky

Percy jde na pomoc Groverovi, který má čuch nejen na problémy, ale i na děti olympských bohů a právě nějaké našel. Ale nemůže je nepozorovaně dostat do tábora, protože se v jejich blízkosti nebezpečně pohybuje obluda, který by jim mohla jít po krku. Spolu s naším hrdinou se na záchranou misi vydávají i Annabeth s Thalií. Kdo že je Thalie? Někdo, kdo je pro bohy stejně nebezpečný jako sám Percy a je zázrak, že je vůbec na živu. Celá jejich “záchranná” akce se ovšem vyvrbí trošku jinak, než by si představovali.

Annabeth je nejspíš mrtvá, Bianca (jedno z těch dětí) se nečekaně přidává mezi lovkyně bájné panenské bohyně Artemis a nebezpeční odpůrci olympských bohů stále přibývají na síle a mají za lubem vypustit do světa něco, co by nemuseli ani sami bohové zastavit. Proto se Artemis rozhodne poslat své lovkyně spolu s Percym a jeho gangsta bandou (:D) do tábora, zatímco se sama pustí po stopách Lukea. Tady na naše staré známé čeká další věštba a dobrodružná cesta, které se Percy nemá správně vůbec zúčastnit. Jenže to by nebyl on. Přece nenechá Annabeth na holičkách!

Nakladatelství: Disney Hyperion Books (EN), Fragment (CZ)
Počet stran: 304 (EN), 336 (CZ)
Vazba: Ebook i brožovaná vazba (EN)
Vydání v USA: 5.5.2005
Vydání v ČR: 2010

Datum četby: 3 dny, březen 2011, v češtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: 1 den, březen 2011, v češtině

České oficiální stránky knihy
Oficiální stránky knihy
Oficiální stránky autora

Můj názor: Konec dvojky mě vážně dostal a já jsem potřebovala vědět, jak to bude prostě pokračovat dál. Takže jsem samozřejmě ihned sáhla po třetím díle. A zase byl lepší.

Tahle série je vážně kniha od knihy lepší a lepší. Stále měla místy mezírky, ale já si jich ani nevšímala. Strašně jsem fandila Percymu a celá ta akční část knihy mě naprosto unesla. Z celé knihy je cítit, že začíná jít pěkně do tuhého. Ostatně, sami hrdinové začínají dospívat a taky tak myslet. Z předchozích chyb se poučili a jejich přátelství je mnohem silnější. Takže není vůbec divné, že se Percy nenechá vyšachovat, když jde o jeho kamarádku… a možná i o něco víc?

Líbí se mi, jak Rick netlačí na romantickou strunu. Stejně tak jako pro Rowlingovou je pro něj důležitý celý příběh. To, jak se s nástrahami osudu naši oblíbení hrdinové vypořádají. To, jak spolu s Percym nejspíš dospívají i samotní čtenáři. Jakékoliv city pak samy vyplují na povrch a vám to připadá všechno správné. Ne, vážně neočekávejte nějakou romantiku, ale rozhodně nám tu něco klíčí. A Rick mě tím neskutečně dráždí, protože já pořád hledám a čekám, až se něco stane… nervy napnuté k prasknutí… a furt nic.

Co k postavám… Annabeth po většinu knihy neuvidíte. Jen sem tam v nějakých útržcích. Za to si hodně užijete Thalie a Zoe… a samozřejmě našeho oblíbeného Percyho. A jo, Grovera taky. Ten nesmí chybět. Dozvíme se zase nějaký kus mytologického tajemství, osvěžíme si znalosti o Titánech, o bozích, o hrdinech… Párkrát jsem se přistihla při tom, že bych Thalii i Zoe vyfackovala, ovšem jejich povahy byly jasně dané, takže se člověk neměl pak čemu divit. Více z celé knihy cítíte to nebezpečno, protože lidé začínají v bitvách umírat. Je to reálnější a slibuje to víc do budoucna. Oh a Apollón byl zatraceně přitažlivý 🙂 On a je haiku mi přinášelo salvy smíchu…

Já už ani nevím, jak bych knihu vychválila. Určitě si ji přečtěte, jde o naprosto zasloužené 4 hvězdičky. Myslím si, že vás to může chytnout. Pořádné fantasy není nikdy dost. Navíc člověk už pomalu začíná být přejezený těmi upíry, vlkodlaky, anděly, elfy, trpaslíky, čaroději a tak vůbec. V kurzu jsou i bohové a polobohové! Tak směle do toho!

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

4 Responses

 1. Nora Greyová napsal:

  >Páni! Moc hezká recenze… =) Percyho jsem taky četla a ve všem s tebou souhlasím =)

 2. Neliss "Nellie" Screamers napsal:

  >Knihu som si dnes požičala, takže idem čítať.^^

 3. Syki napsal:

  >Noro, děkuju za pochvalu 🙂
  Nellie, doufám, že se ti bude líbit.

 4. Mischa napsal:

  >Knihu jsem taky četla, už mám přečtenou i pětku a rozhodně musím říct, že je to jen, jak sama říkáš, kniha od knihy lepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..