Filmová recenze: První člověk

Miluju filmy o dobývání vesmíru, viděla jsem jich už hromady a stejně jsem je ještě neviděla všechny. Každopádně jak bych si mohla nechat ujít kousek o prvním muži na Měsíci…?

Režie: Damien Chazelle
Scénář: Josh Singer
Kamera: Linus Sandgren
Hudba: Justin Hurwitz
Hrají: Ryan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke, Kyle Chandler, Corey Stoll, Patrick Fugit, Christopher Abbott, Ciarán Hinds, Olivia Hamilton, Pablo Schreiber, Shea Whigham, Lukas Haas, Ethan Embry, Brian d’Arcy James, Cory Michael Smith, Kris Swanberg, J.D. Evermore, Leon Bridges, Steve Coulter, William Gregory Lee, Brady Smith, Matthew Glave, Rodney J. Hobbs, Robert Hatch, Anna Chazelle, Philip Boyd, Todd Truley, Mark Kelly, Jamie Anne Allman, Charles Carroll, Brian Mahoney, Nelson Bonilla, James R. Hansen, John F. Kennedy (a.z.), Kurt Vonnegut Jr. (a.z.), Maria Z. Wilson

Před padesáti lety se půl miliardy lidí mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo,“ a počin, který se stal možná nejodvážnější výpravou od plavby Kryštofa Kolumba, byl tímto úspěšně završen. Stejně fascinující ale byla éra, která tomuto letu předcházela, a životní příběh člověka, jenž dostal to privilegium udělat na Měsíci první „lidský“ krok.

Příběh Prvního člověka začíná v roce 1962, kdy začal pracovat jako pilot pro NASA a kdy se musel vyrovnat s osobní tragédií, smrtí dvouleté dcery na nevyléčitelnou nemoc. Pro práci, která představovala permanentní koketování se smrtí, si těžko mohli v NASA vybrat vhodnějšího aspiranta. Armstrong (Ryan Gosling) není vesmírný kovboj, který by riziko podstupoval dobrovolně a s frajerským nadhledem, na druhou stranu ani nepanikaří v situacích, kdy mu jde o život. Jeho základním charakterovým rysem je klid.

Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem, klid, když odpovídá synovi na otázku, zda se z mise vrátí, klid ve chvíli, kdy dělá onen historický první krok. Protiváhou tomuto klidu je pak absolutní neklid jeho ženy (Claire Foy) a její vnitřní drama, s jakou prožívá jeho každý úspěch, a možnost, že se už nikdy nevrátí.

 

Přiznám se, že jsem knižní předlohu nečetla a k filmu jsem snad viděla jen jediný trailer, který mě zrovna dvakrát neuchvátil. I tak jsem na něj byla hodně zvědavá. Přece jenom Neila hraje sexouš Ryan Gosling a zatím se mi ve všech filmech, které jsem s ním viděla, líbila.

Každopádně v tomto kousku si zahraje výrazně vážnější roli. Těžko říct, jaký byl Neil ve skutečnosti, ale věřím, že si toho v životě zažil víc než dost. Nemluvím jen o rodině, ale také o (ne)úspěšných pokusech NASA, díky nimž přicházel o jednoho přítele za druhým, až jej to dovedlo k samotné cestě na Měsíc.

Památná věta ve filmu vlastně zazní až v několika posledních minutách. Většinu času totiž sledujeme strastiplnou cestu všech inženýrů a astronautů NASA ke kýženému cíli. Díky tomu vám občas Neil i jeho manželka můžou zabrnkat na nervy, ale s tím s tak nějak dá i počítat.

První člověk je pozoruhodný film o tom, jakou cestu muselo lidstvo a chytré mozky z NASA vykonat, aby se dostali tam, kde nyní jsme. A jednou se možná podíváme zase o kus dál. Protože vždycky bude co objevovat…

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..