RC review: Rudá pyramida

RudaPyramida_bookAutor: Rick Riordan
České datum vydání: 12.3.2012
Knižní série: Kronika Cartera Kanea
Díl: první
Žánr: young adult, fantasy, mytologie, magie, bohové, zvláštní schopnosti
Nakladatel: FRAGMENT

Carter Kane žije se svým otcem, zatímco jeho sestra Sadie s jejich prarodiči z matčiny strany. Jejich otec je věhlasný archeolog, který procestoval půlku světa (možná i celý) a zajímá se převážně o dějiny Starého Egypta. Carter se Sadie vidí vždycky jen dvakrát do roka a právě teď se mají všichni psolečně setkat.

Ovšem věci se nakonec vyvinou úplně jinak, než si představovali. Jejich otec nechá vybuchnout Rosettskou desku, uvolní tak na svět 5 děsivých bohů, sám se nechá uvěznit a Cartera se Sadie začnou pronásledovat lidi a příšery, o kterých doteď neměli ani ponětí.

Starověký Egypt a noví hrdinové

Jméno Rick Riordan vám už nejspíš něco řekne. Pokud ne, asi vám ušlo mé vychvalování série Percy Jackson. Jestli jste o Percym ještě nikdy neslyšeli, doporučuji se dozvdělat. Nebudete litovat. Rick se proslavil právě díky své sérii o polobohovi Percy Jacksonovi, jehož první knižní díl byl také zfilmován a momentálně se prý má pracovat na jeho druhém díle.

Po té, co končil s psaním Percyho dobrodružství a ještě nevěděl, že v něm bude tak trochu (vlastně hodně) pokračovat, přišel s novou knižní sérií, opět určenou převážně dětskému čtenářskému publiku. A tak vznikla prozatím třídílná série o sourozencích, kteří se podívají tam, kam se nám ano nesnilo… Zajímavé je, že pozorní čtenáři si v Rudé pyramidě všimnou určitý zkazek právě na příběhy Percyho.

Překlad

Český překlad je opět vynikající. Akorát se Rick opět vrátil k názvům kapitol. Stačí vám kolikrát si přečíst jen ten název a víte, co se asi tak bude dít. Hezké je na knize také to, že v ní najdete hieroglyfy. Oceňuji také to, že se překladatelka nejspíš musí ohánět nejen ve světe antické mytologie, ale také v té egyptské. Já jsem se upřímně i kolikrát v těch bozích ztrácela.

Postřehy a pocity

O této knize, potažmo celé sérii, jsem se dozvěděla tak před rokem, kdy už na plno probíhala má Percy mánie. Uchvátilo mě, že si Rick vymyslel další příběh pro děti, tentokráte na eyptské motivy mýtů a legend, a doufala jsem, že se mi bude líbit. Ze začátku jsem ovšem byla poněkud rozpačitá, jelikož se Rick rozhodl pojmout příběh trochu jinak. Není se čemu divit, kdyby se pořád opakoval, čtenáře by to určitě přestalo bavit.

A tak se setkáváme s knihou, která je vlastně přepisem jedné nalezené nahrávky dvou sourozenců. Ti svůj příběh namluvili do diktafonu a ve vyprávění se průběžně střídají, někdy si i vzájemně do povídání skáčou s nějakými připomínkami. Přiznám se, že jsem s novým stylem měla docela problém. Přece jenom jsem knihu začala číst po úžasném Proroctví a přeorientovat se na něco jiného bylo krapet těžší.

Takové problémy jsem ovšem měla i na začátku Percyho dobrodružství, takže si myslím, že při dalších dílech už to bude lepší. První díl je vlastně úvodní, nastiňuje nám nové prostředí, nové postavy, nová nebezpečí. Ze sourozenců je mi prozatím sympatičtejší Carter. Sadie je na můj vkus někdy až příliš otravná. Ale oba dva teprve dospívají a už se sem a tam objevuje něco, co mě v příštích dílech bude určitě hodně bavit.

Hodnocení

Prostředí Starověkého Egypta mi vždycky přišlo magické, něčím záhadné a vůbec spíše nedosažitelné. Je pravda, že ve vývoji egyptských příběhů a náboženství jsem se nikdy moc nevyznala, za to ovšem miluju filmovou trilogii Mumie a dokonce jsem zažila tu správnou egyptskou jízdu v zábavním parku (vřele doporučuju, málem mě ten oheň sežehl).

Myslím si, že série má v sobě dobrý potenciál. Původně jsem chtěla dát knize o hvězdičku méně, protože jsem se s ní prostě nemohla nějak popasovat. Ale nakonec jsem zvolila variantu 4 hvězdiček, protože ten konec byl vážně famózní a nečekaný. Rick ještě neřekl své poslední slovo… A to je jenom dobře.

Rudou pyramidu si můžete objednat na stránce nakladatelství FRAGMENT.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství FRAGMENT za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.


Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

5 Responses

 1. VeEee napsal:

  Na tuhle knihu už čekám a nemůžu se dočkat, až si to přečtu. Percyho jsem si hodně oblíbila a Bohové Olympu jsou ještě lepší. Egypt je skvělé místo pro vytvoření nějakého příběhu. Nějaké ty bohy znám z hry, na jejíž název si teď už nevzpomenu, ale to je jedno. Každopádně jsem hodně zvědavá 🙂
  VeEee recently posted..Narozeninová soutěž (CZ)!My Profile

 2. Domčo napsal:

  Veľmi pekná recenzia 🙂
  Domčo recently posted..GIVEWAY – 50 nasledovateľovMy Profile

 3. Rodaw napsal:

  Super!!
  Abych řekla pravdu, tak jsem od tohoto spisovatele ještě nečetla nic. Chtěla bych se vrhnout na Percyho, protože film miluju ( i když knížka je celkem dost jiná) a tahle knížka mě rozhodně taky dost láká 🙂
  Rodaw recently posted..Pod jednou střechouMy Profile

 4. Fay napsal:

  Hm… Egypt, to se mi líbí, ale fantasy? Román by byl lepší :). No, až budou peníze, podívám se, jestli knížku někde najdu a zkusím ji, když ji tak chválíš.
  Fay recently posted..Dystopický rozmach (#2)My Profile

 5. Claire napsal:

  Četla jsem všechny díly Percyho Jacksona a je to jedna z nejlepších ság,jakou jsem kdy četla!Rudou pyramidu jsem četla nedávno a je to dobrá knížka.Není to složité čtení,ale není to kniha,kterou byste hltali od začátku do konce.Vlastně se tam moc neděje.Ale pokud máte rádi fantasy,tak doporučuji:))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..