Top Ten Tuesday (4)

Tohle meme má na svědomí The Broke and the Bookish. Úkolem je každé úterý sestavit top deset věcí souvisejících s knižním světem.

~ Top 10 knih, které by byly ideální volbou pro klubové čtení ~

Nejsem si tím jistá, ale u nás se všeobecně čtenářské kluby či skupiny moc nevedou – anebo o nich moc nevím já. V anglo-amerických zemích se ale vedou a mají docela úspěch. Co se v takových čtenářských skupinách děje? Inu totéž, co ve většině skupin třeba na GoodReads: vyberou si knihu, kterou si každý přečte a pak o ní společně někde nad čajem diskutují. Takže které knihy by dle mého byly skvělé pro výběr?

1. Harry Potter (J.K.Rowling)
Jo, jsem s tím už mírně trapná, ale je mi to docela jedno. Harryho nečtou jen děti a dospívající, ale také dospělí a myslím, že právě knihy o Harrym jsou skvělou volbou pro pozdější diskuzi. Přece jenom jsou to knihy, proti nimž se v době vydávání nejvíc brojilo – hlavně tedy církev. Navíc… já bych mohla Harryho rozebírat hodiny a hodiny… a pořád bych měla co říct.

 
 
 

2. Hamlet (William Shakespeare)
Tohle je mé nejoblíbenější drama z pera pana S. Myslím, že zrovna moc lidí ho rádo nemá, ale mě prostě tohle jeho dílo něčím fascinuje. Na střední škole jsem zrovna tuhle knihu hodně rozebírala s kamarádkou a strašně mě to bavilo.

 
 
 

3. Farma zvířat (George Orwell)
Většina lidí doporučuje čtení jeho knihy 1984, ale já vždycky měla radši Farmu zvířat. Pamatuju si, jak jsem si ji na střední škole vypůjčila z knihovny a moc se mi do ní nechtělo… ale nakonec jsem tomu dala šanci a byla jsem naprosto uhranutá tím, jak Orwell popisuje „Stalinovo Rusko“, až neskutečně věrně, přitom alegoricky. Skvělá kniha, o které by se dalo diskutovat hodně dlouho.

 
 
 

4. Černobílý svět (Kathryn Stockett)
Tahle kniha ke mně právě putuje z Buxu, kde jsem si ji v akci objednala. Chtěla jsem tu modernější paperbackovou verzi, protože je na ní obrázek z filmu. Ten jsem viděla a byla jsem z něj maximálně nadšená. Je to vyloženě film o ženských pro ženské, takže počítám, že i kniha bude taková. Moc se na ni těším a doufám, že bude skvělá, když už je to ten bestseller.

 
 
 

5. Speak (Laurie Halse Anderson)
Tohle je hodně silná knížka, nebo mi tak alespoň přišla, když jsem ji četla. Je až smutné sledovat, co všechno se může v člověku dít, když prožije něco podobného. Pro rodiče by to byla hodně zajímavá volba, do jisté míry možná i poučná, protože někdy se s dětmi něco děje, ale vy nevíte, co… Diskuze nad touhle knihou by byla zajímavá.

 
 
 

6. Pýcha a předsudek (Jane Austen)
Snad nejromantičtější kniha vůbec. Mám ji moc ráda a velice ráda si o ní povídám, protože romance v této knize je taková… strašně hezká. Letmé dotyky, ukradené pohledy, zmatené myšlenky a hlavně obyčejné lidství + historie a společenské postavení.

 
 
 

7. Carrie (Stephen King)
Já vím, že Carrie není zrovna označována za jeho nejlepší dílo, ale mně to nevadí. Carrie je první kniha, kterou jsem od něj četla a pořádně mě vyděsila. Viděla jsem i filmové zpracování a to mě pěkně děsilo taky. O Carrie a možnosti vývinu paranormálních sil u obyčejných lidí bych si třeba povídala ráda. Protože… co kdyby…?

 
 
 

8. Beautiful Disaster (Jamie McGuire)
Tohle je spíš čtení, které ocení starší čtenářky, protože se odehrává na vysoké škole – alespoň jedna z mála knih. Tahle kniha je pěkně… žhavá, to vám řeknu. Pořád se v ní něco děje, až vám z toho jde hlava kolem a někdy si říkáte, jestli jsou ty city mezi hrdiny normální, nebo je to už hodně přes hranici.

 
 
 

9. Tajemství nesmrtelného Nikolas Flamela (Michael Scott)
První díl série mě po dočtení nechal s pusou dokořán. Ta kniha měla úplně všechno, co na knihách miluju a myslím si, že by šlo o skvělou volbu pro diskuzi, protože to, co dokázal Scott ve své sérii, je perfektní.

 
 
 

10. Hunger Games (Suzanne Collins)
Přestože nejsem velkým fanouškem celé série jako jsou například někteří z vás, řekla bych, že ze současné YA tvorby se jediná pořádně hodí pro diskuzi. Na můj vkus sice měla Suzanne i na takhle epické dílo v některých věcech díry a zajímalo by mě, co by na to třeba řekli ostatní. Co by řekli na různé postavy, co by třeba řekli na hlavní postavu, která snad všem sedla, jenom mně ne. Tady by byla hodně živá diskuze, to si jsem jistá.

 
 
 

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

5 Responses

 1. mynonka napsal:

  Osobně jsem pro číslo 6 :). Dlouho se na tuto knihu chystám. A nebo číslo 2, protože od Shakespeara jsem četla jen dvě komedie a ty se mi moc líbily (zejména Večer tříkrálový). Hunger games a Harryho mám sice moc ráda, ale už jsem je četla několikrát a bažím po nových světech a příbězích:).

 2. Jilly napsal:

  Hlásila bych se k některé z těch klasik. Sice bych mohla Pottera rozebírat pořád, ale příjde mi, že už toho o něm bylo tolik řečeno a mám za sebou tolik diskuzí, že diskuze nad něčím jinačím by mi toho dala víc:) Docela teď s přáteli diskutujeme o Hunger games a Písni ohně a ledu (GoT):)
  Jilly recently posted..Výročí- Charles DickensMy Profile

 3. Rodaw z Khihánkova napsal:

  Já miluji Huner games a Katniss mám MOC ráda. Je celkem zajímavé, že ti není sympatická. Jasně, je to každého názor a každého věc, ale proč je ti nesympatická?
  Rodaw z Khihánkova recently posted..Žebříček #1: Nejoblíbenější knihyMy Profile

 4. Madde napsal:

  Konečně někdo kdo má v nejoblíbenějších knihách Pýchu a předsudek a černobílý svět 🙂 ! Jinak Hunger games jsou taky moc dobrý ostatní jsme bud nečetla a nebo od Orwella jen 1984 🙂

  • Madde napsal:

   Já jsem nablblá promiň 😀 Tu první větu úplně ignoruj, protože jsem ji myslela úplně jinak 😀 Ty dvě knihy by byly nejideálnější pro klubové čtení ne že jsou tvoje nejoblíbenější.. Už zase moje zbrklost… 😀
   Madde recently posted..Zásada proti zásaděMy Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..