RC review: Magie mrtvých

MagieMrtvych_bookAutor: Ilona Adrews
České datum vydání: duben 2011
Knižní série: Kate Daniels
Díl: první
Žánr: urban fantasy, paranormálno, zvláštní schopnosti, magie, upíři, měňavci
Věková hranice: 20+
Nakladatel: Fantom Print

Kate Daniels je žoldák. Její prací je zbavovat svět magických potíží – zatoulaného nebezpečného hada, obrovského slimáka v kanálech města a tak vůbec. Za svou práci není sice nijak honosně ceněna, ale na živobytí ji to postačí.

Kate žije v magické Atlantě, kde se upíři bezhlavě pobíhají po ulicích, kde se díky jednomu viru můžete měnit ve zvíře a kde je magie na denním pořádku.

A když je zavražděn její blízký přítel a učitel, rozhodne se jeho vraždu vyřešit a vrahovi dát, co mu patří – smrt. Jenže vyšetřování ji zavede mezi dvě frakce, které se navzájem zrovna nemusí. Kate je tak nucena se přizpůsobit nově vzniklým problémům a zároveň vyřešit případ.

Magický svět
Svět přežil magickou apokalypsu. Prosazovali jsme technologický pokrok příliš daleko a teď se magie vrátila s mnohem větší vervou. Přichází ve vlnách, bez varování a zmizí stejně rychle jako se objevila. Když je tady, padají letadla, zastavují se auta a elektřina skomírá. Když tu není, zbraně zase fungují a kouzlům se příliš nedaří.

Pod jménem Ilona Andrews se ve skutečnosti skrývají dva lidé, ona a on, manželé. Ilona je Ruska a Gordon bývalý seržant americké armády. Ačkoliv to vypadá mírně podezřele, Gordon opravdu nebyl tajným agentem s povolením zabíjet a Ilona nebyla ruská špionka, která ho svedla. Ve skutečnosti se potkali na škole.

Překlad
Musím říct, že se mi český překlad opravdu líbil a rozhodně za něj dávám palec nahoru. Originál jsem sice nečetla, ale myslím si, že byl přeložen dobře. Zbytečně nezaolaboval poněkud ostřejší slova a stejně jako hlavní hrdinka si kolikrát nebral servítky. Za což jsem ráda, protože většina překladů originální duch knihy zabije. I když je pravda, že některá slova jsem si musela přečíst i dvakrát, abych se ujistila, že to, co jsem si přečetla, jsem si vážně přečetla a nemám halucinace.

Postřehy a pocity
Hlavní hrdinka, Kate, mi byla sympatická hned od začátku. Není to taková ta klasická ženská „ach, zachraňte mě, jsem bezmocná“, nezabývala se příliš svým vlastním vzhledem a sexualitou, nelitovala se, byla pravý žoldák, který se nebojí podniknout i docela sebevražedné mise a který je rozhodnutý najít vraha někoho, kdo mu byl blízký.

I když několikrát šlápla vedle a ne vždycky měla pravdu, šla si i nadále za svým cílema a neustoupila, neseděla na zadku a nečekala, až se to za ni někdo vyřeší. Líbilo se mi, že je vtipná, umí se v nebezpečném prostředí pohybovat, ví, jak s kým jednat, stará se o ostatní a i když je obklopena muži, nešílí po nich a bere je jako parťáky.

Curran, nejspíš hlavní mužský protějšek naší hrdinky, je rozhodně zajímavý a typický macho. Vůdce Smečky a pěkně tvrdohlavý chlap. Myslím, že tady to bude ještě pěkně jiskřit. Derek byl takové fajn šťěnátko, teda vlčátko, abych byla přesná a jsem zvědavá, jestli bude mít i v pokračování nějakou roli.

Hodnocení
Musím říct, že jsem touhle knihou byla velice příjemně překvapená. Kniha se mi četla lehce a rychle, nebylo v ní nic, co by mě vyloženě rušilo, i když jsem párkrát nad něčím pozvedla něvěřícně obočí. Přišlo mi, že všechno bylo dobře vyvážené a nic vyloženě nelogicky nevyčnívalo.

Celkové vyobrazení magie, upírů, měňavců, hiearchie společnosti a vztahů mezi lidmi, bylo opravdu povedené. Autorka nám svůj svět nevnucovala, nechala nás, abychom jej po kousíčcích sami odkrývali.

Jsem vděčná i za to, že nešlo o pouhé zbláznění hormonů, kdy hlavní hrdinka šílí po kdejakém chlapovi a všichni jsou bez rozdílu neskutečně sexy. Kate je normální ženská a to je dobře. Knize proto dávám zasloužené 4 hvězdičky a těším se na pokračování.

Magii mrtvých si můžete objednat na stránce nakladatelství Fantom Print.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství Fantom Print za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

3 Responses

  1. Willinda napsal:

    >Kate je moc super čtení. Zrovna čtu druhý díla vůbec se od toho nemůžu odtrhnout! :))

  2. cizinka napsal:

    >musím pořídit 🙂 podle popisu je to podobné Mercy Thompson, ale ta mě bavila, takže na Kate se moc těším 🙂

  3. Luc napsal:

    >pekná recenzia a knihu si pridávam do zoznamu kníh, ktoré si chcem prečítať

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..