Vampýrská akademie

Autor: Richelle Mead
Originální název: Vampire Academy
Knižní série: Vampýrská akademie (Vampire Academy)
Díl: první
Žánr: young adult, fantasy, magie, zvláštní schopnosti, upíři
Moje hodnocení: 5 hvězdiček

Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové. Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů.

Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose se musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství…

Nakladatel: Domino (CZ), Razorbill (EN)
Počet stran: 332 (EN), 296 (CZ)
Vazba: Brožovaná (EN, CZ)
Vydání v USA: 16.8.2007
Vydání v ČR: 2009

Datum četby: 2009, v češtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Knižní Buffy? Supeeer!

Oficiální blog autorky
Oficiální stránky autorky

Můj názor: Hlavní lákací větou nakladatele je: „Nevydržíte čekat na pátý díl Stmívání? Máme pro Vás něco lepšího!“ a ačkoliv může být klamný, opak je pravdou.

Rose je jedna z mála dhampýrek, jenž je vychovávána k tomu, aby se stala Strážkyní. Většina dhampýrek je spíš „předurčena“ k tomu, aby vychovávaly své děti, anebo se staly krvavými děvkami (velice nechvalné a hojně opovrhované postavení ve společnosti). Jenže Rose se nemá stát jen tak ledajakou Strážkýní jednoho z omezeného počtu Morojů (praví a nefalšovaní vampýři/upíři, kteří nezabijejí lidi a ovládají jednu ze 4 živelných magií), ale přímo jediné přeživší členky královského rodu Dragomirů, Vassilisy (Lissy, chcete-li).

Morojové mají 13 královských rodin, ze kterých se vybírají Králové a Královny. Jen Lissa s Rose přežily autonehodu, při níž zahynuli Vassilisyni rodiče a starší bratr, a proto je na Lissu uvalen zřetel o to víc, když je poslední z Dragomirů. Morojové totiž nejsou nikde v bezpečí. Nebo alespoň tohle všechno tvrdí. Kromě Morojů, Dhampýrů a obyčejných lidí, jsou na světě také Strigojové. Opravdu, opravdu nebezpeční upíři, kteří propadli zlu a bez mrknutí oka zabíjejí, co jim příjde pod ruku. Nejčastěji však Moroje, protože morojská krev jim dodává mnohem větší sílu.

Rose a Lissou navštěvují internátní školu pro Moroje a Dhampýry, kde se společně učí všemu, co budou v budoucnu potřebovat. Jenže ze školy utečou, protože si Rose myslí, že Lisse hrozí nebezpečí, a proto by tam neměla zůstávat. Utíkání jim vydží 2 roky, dokud je konečně nenajdou školní Strážci v čele s Belikovem (alias Dimitri „ukápla mi slina“). A tak jsou dívky nuceny vrátit se do školy.

Obě se musí vyrovnat se změnou, která se na škole udála v době, kdy byly pryč a pokusit se navázat tam, kde skončily, i když to nebude jednoduché. Pojí je víc než jen přátelství, či Moroje a budoucího Strážce, mají pouto, kdy Rose dokáže vycítit a později i vidět, co se s Lissou děje a pomoci jí. Což se ukáže jako velice výhodná věc v momentě, když někdo začne Lissu psychicky trápit a nechává jí na posteli mrtvá zvířata. Lissa má totiž tajemství, dokáže oživovat a uzdravovat zvířata a později se ukáže, že i lidi. A to ve společnosti neumí jen tak kdo, proto kdyby to vyplynulo na povrch, hrozí jí nebezpečí. A tomu chce Rose ze všech sil zabránit.

Knižní série Vampýrská akademie z pera R. Mead je mnohem, mnohem lepší než Twilight sága od S. Meyer. U Meyerové mi hlavní hrdinka, Bella, svými náladami a svou submisivitou, šíleně lezla na nervy. To Rose je taková novodobá knižní variace Buffy. A já na Buffy vyrostla, takže jakákoliv kniha, v níž je hlavní hrdinka hubatá a vůbec rázná = to je moje. Navíc je to šmrncnuté takovým tím Harry Potter stylem a HP ságu budu mít už vždycky zafixovanou jako něco úžasného.

Rose je vtipná, silná, neskutečně drzá a až nebezpečně přitažlivá (samozřejmě z pohledu mužů, ne z mého, že). Lissa je zase klidná, tichá, přemýšlivá a na Morojku velice pěkná. Líbí se mi jejich přátelství až za hrob – a to doslova. Taky bych si přála mít takovou kamarádku (je to jen kniha a knižní přátelství, ale i tak). A rozhodně bych si přála mít za učitele někoho, jako je Strážce Belikov, který (až na ty dlouhé vlasy, což já u mužů teda nevyhledávám) je neskutečně přitažlivý. Tím nemyslím jenom fyzicky.

Určitě doporučuju si přečíst, jelikož se jedná o jeden ze světových bestsellerů. Není se čemu divit. Richelle se zařadila mezi mé nejoblíbenější autorky. První díl má dokonce někdy v srpnu 2011 vyjít jako grafická novela. Tady o tom máte zmínku a i titulní stranu (na můj vkus jsou jejich tváře až nějaké příliš ostré, ale to tak u některých stylů ilustrátorů bývá). Preger Entertainment je hlavním producentem, jenž se bude snažit nabídnout některému z filmových studií práva na zfilmování knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

5 Responses

 1. Luu napsal:

  >Knižná Buffy, tiež mi napadlo pri čítaní to isté – hrozne mi jej vzťah s Dimitrim viackrát pripomenul Buffy a Angela ♥ Mám rada na Rose, že je taká energická, dáva to tým knihám šťavu 😀

 2. Syki napsal:

  >Jsem ráda, že se Ti ke mně jakousi náhodou podařilo najít cestu 🙂 Jen mě mrzí, že se mi Tvůj první komentář smazal (zapeklitý Blogger -.-).

  VA jsou na mém žebříčku oblíbeností hodně, hodně vysoko a skoro nechci, aby to celé skončilo. Ale toho rozuzlení se prostě nemůžu dočkat.

 3. Luu napsal:

  >:) Už ani neviem, kde som ťa vypátrala, uložila som ti ťa do záložiek po recenzií na Hush Hush, a potom kontrolovala, či niečo zaujímavé nepribudne… 🙂 A tak som tu 🙂 To s tým Bloggerom je na porazenie, niekomu sa s tým nestane nič ako je rok dlhý, a niekomu to robí naprotiveň už od začiatku… -_-;

  U mňa VA stúpa každým dňom, dokonca som už rozhodnutá si tie knihy aj jedného pekného dňa kúpiť… nikdy by som nepovedala, že ma to takto chytí, ale tá séria skrýva viac, než by sa zdalo 🙂

 4. Syki napsal:

  >to Luu: Každopádně jsem ráda, že sem začal někdo chodit 🙂 Původně jsem si myslela, že si tady skončím psát jen já sama pro sebe, což taky není špatné 😀

  No, ještě že jsem neměla v připravených věcech moc recenzí, jinak bych asi chytnula infarkt. Ale naučilo mě to, že si budu všechny recenze zálohovat bokem, pro strýčka příhodu.

  Ani já jsem to nečekala, ale už od první stránky prvního dílu mě to prostě neskutečně chytnulo. Líbí se mi styl psaní, líbí se mi děj a líbí se mi nečekané zvraty.

 5. Rodaw napsal:

  >Tak knižní sérii jsem nečetla, ale možná si ji přečtu. Ovšem koupit všechny ty díly je finančně docela nákladné 😀 A máš ráda Buffy? Tak to je super, já taky :-))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..