RC review: Po čem ženy touží

Autor: Fay Weldon
České datum vydání: září 2012
Žánr: ze života
Nakladatel: Mladá Fronta

Česká anotace: Po čem ženy touží? Sex, nakupování, čokoláda a občas i něco jiného. Ale co dělat, když se sexu nedostává, rodina se proměnila v peklo na zemi a vy se zase jednou – pochopitelně neúspěšně – pokoušíte zhubnout.

Úspěšná britská autorka Fay Weldonová radí, jak se v takových případech chovat. „První dáma literárního feminismu“ vtipně, inteligentně a se šarmem vypráví o ženském hledání štěstí, zákoutích orgasmu a věcech, ke kterým žena muže tu a tam potřebuje.

Vtipné a provokativní úvahy o ženách.

Tajemství ženského života

Fay Weldon se měla narodit na Novém Zélandu, místo toho se ovšem narodila roku 1931 v Anglii. Když byla 5 týdnů stará, vrátila se s matkou na Nový Zéland. Její otec byl doktor a její matka spisovatelka, rozvedli se, když jí bylo pět let. Bydlela se svou sestrou, matkou a babičkou do doby, než šla na vysokou školu. Do té chvíle žila v přesvědčení, že svět dělají ženy. Vrátila se s matkou do Anglie a studovala ekonomii s psychologií na University of St. Andrews ve Skotsku.

Byla dvakrát vdaná, má čtyři syny a ve třiceti si prošla jakousi „krizí“. Tehdy se rozhodla, že začne psát knihy o ženách, pro ženy. První román byl publikován v roce 1967. Od té doby napsala přes padesát her pro rozhlas (například i velice oblíbnou Pýchu a předsudek), více jak dvacet novel či kratších příběhů a v roce 1994 se rozvedla, aby se po čase znovu vdala. Tentokrát za básníka Nicka Foxe.

Fakta a fikce

Už jste si někdy lámaly hlavu nad tím, v čem tkví to správní štěstí? Jak jej vůbec dosáhnout? Proč nebýváme spokojené se svým životem a toužíme po změně? Proč někdy chceme to, co nemůžeme mít? A jak se dostat z prekérních situací, které se nám v životě přihodí? A je jedno, jestli se týká o rodinné, milostné či pracovní vztahy. Jestli ano, pak je tahle kniha právě pro vás.

Autorka se s důvtipem sobě vlastním dívá na obyčejné překážky životem jako je nespokojenost s opačným pohlavím, jak vlastně ženy vnímají může, co máme společného a co ne, co s pocitem viny, žárlivostí, nemocemi, výchovou dětí, partnerským soužitím a jak se na svět dívat vesele, i když vám do smíchu třeba není. A nezapomínejte, že vždycky všechno zachární čokoláda!

Překlad

Knihu jsem v originále nečetla, ale předpokládám, že se v překladu ničím výrazně neliší. Stále si zachovala svižnost, reálnost, uvěřitelnost a jakýsi spád. Ve chvíli, kdy jsem se dostala k pasáži o sexu, jsem se musela přece jen pousmát tomu procentuálnímu přehledu o tom, jak to vlastně ženy mají s orgasmem.

Postřehy a pocity

Když jsem knihu začínala číst, tak trochu jsem nevěděla, co přesně očekávat, protože šlo o první knihu, kterou jsem od této autorky měla v rukou. Bylo mi jasné, že to nejspíš budé nějaký ten filozofický pohled na ženský život, ale netušila jsem, že se při čtení budu tak bavit. Došlo mi totiž, že nejsem sama.

Každá ženská má v něčem pochybnosti a s něčím zkušenosti a je hezké vědět, že opravdu není jediná, komu se to děje. Líbilo se mi zjištění, že lidé, kteří se řídí instinkty, jsou spontánní a roztomilí. Navíc mi došlo, že jsem jasná endomorfka. Kniha možná není přelomová, ani vám neodpoví na všechny otázky života (ani smrti), ale přesto jsou v ní obsaženy zajímavé a častokrát pravdivé myšlenky. Autorka si na nic nehraje, ani se čtenářům nesnaží vtloukat moudra do hlavy. A to mi bylo sympatické.

Hodnocení

Podobných knih od ženy, o ženách a pro ženy, je hodně. I mně se už několik takových dostalo do rukou a i když jsem si vybírala spíše takové, u kterých jsem se bavila, někdy jsem samozřejmě narazila i na ty horší. Po čem ženy touží patří ovšem mezi ty lepší a vtipnější kousky. Autorka ví, o čem mluví a vy se při čtení přistihnete, že s ní v mnoha názorech souhlasíte.

Negativum knihy se začíná projevovat ve chvíli, kdy dojde na ukázky ze života v podobě krátkých a srozumitelných příběhů. Většina z nich na mě totiž působila spíše depresivně. Ale tak už to tak v životě chodí. Kdykoliv dojde na nějakou vážnou otázku či problém, není rozhodování žádné peříčko. Určitě bych se obešla i bez poslední části knihy, která je věnovaná spíše duši a smyslu života. I když se to dá pochopit, protože si podle svých slov autorka dvakrát prošla klinickou smrtí. A to se přece jen na člověku nějak podepíše. Proto dávám knize 4 hvězdičky.

Po čem ženy touží si můžete objednat na stránce internetového knihkupectví Knihcentrum.cz.

Chtěla bych touto cestou poděkovat internetovému knihkupectví Knihcentrum.cz za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

1 Response

  1. E_V_E napsal:

    To znie dobre, ešte som o tom nepočula, pri názve sa mi vybavil film s P. Brosmanom 8D to asi nie je správne porovnanie 8D Kniha by sa mi mohla páčiť 8)
    E_V_E recently posted..Krásni a mŕtvi #2: ArizonaMy Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..