Under the Never Sky

UndertheNeverSky_bookAutor: Veronica Rossi
Originální název: Under the Never Sky
Český název: Pod nekonečnou oblohou
Slovenský název: Pod vražednou oblohou
Knižní série: Under the Never Sky (Nebe)
Díl: první
Žánr: young adult, dystopie, fantasy, scifi
Hodnocení: 4 hvězdičky

Aria žije ve virtuálním světě, rovnou v několika virtuálních světech. Šílené? Ani ne. Aria je Obyvatel, žije ve světě techniky, žije ve světě, který si sama vybere. Díky takové věcičce, co nosí na svém levém oku, může cestovat vším virtuálním. Ale aby to bylo ještě zajímavější, všechno ve virtuálních světech působí reálně a můžete si na to sáhnout. Ve skutečnosti to ovšem tak reálné není.

Aria se dostane do problémů v okamžiku, když se touží dozvědět něco o své matce, s níž se nemůže zkontaktovat. Vybere si na to syna jednoho z konzulů řídících její svět. To ale neměla dělat, protože jak se ukáže, zemře několik lidí a Aria se ocitá sama, bez pomoci, ve světě za zdmi jejího světa, v Divočině. Chtějí ji tak odstranit z cesty, aby neřekla pravdu o osudné noci.

Perry je Barbar, spolu se svým kmenem žije v Divočině u moře, snaží se nepřizabít svého staršího bratra a nestat se tak Krvavým Lordem. Důvodem je jeho nemocný synovec Talon. Ten nedávno přišel o matku a Perry nechce, aby přišel ještě i o otce. Aby potěšil Talona jídlem, kterého se kmenům hojně nedostává, proklouzne za zdi města Obyvatel a shodou okolností zachrání Ariu.

Čímž na sebe později naláká ostatní Obyvatele pátrající po záznamu z oné noci, který si Perry vzal s sebou, když vzal Ariino Chytré-oko. Ti jej pak přepadnou ve chvíli, kdy to nejméně čeká a vezmou s sebou také malého Talona. Perry je rozhodnutý jej dostat zpátky.

Nakladatel: HarperCollins (EN), Knižní klub (CZ)
Počet stran: 384 (EN)
Vazba: Brožovaná i vázaná (EN)
Vydání v USA: 3.1.2012
Vydání v ČR: červen 2012

Datum četby: 4 dny, leden 2012, v angličtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Ten konec byl tak pěkný…

Oficiální stránky knihy
Oficiální stránky autora
Oficiální blog autora

Můj názor: Kniha mě zaujala svou krásnou obálkou, později anotací, ukázkou první kapitoly a nakonec tou hromadou nadšených a pochvalných recenzí. No řekněte, jak může člověk odolat?

Přiznávám, že předcházející řádky jsou poněkud matoucí a až příliš obsáhlé, ale věřte mi, že tohle je spíše začátek všeho, co se odehraje dál. Veronice se podařilo vytvořit dva naprosto odlišené světy, přesto je vzájemně propojit a vytvořit tak příběh, který vám bude postupně odkrývat to a tamto, přitom na konci budete mít víc otázek, než na začátku. Jedná se o klasickou dystopii, ovšem dosti neklasicky nakombinovanou z klasické fantasy a klasického scifi.

Už proto je kniha prostě jiná. Jiná, než všechny podobně laděné dystopie. Příběh je střídavš vyprávěn z Ariina a Perryho pohledu. Nejprve tak sledujete svět každého z nich a jejich cestu až do okamžiku, kdy se znovu setkají. Poté sledujete jejich společnou cestu a vývoj jejich vztahu.

Nejde o žádnou romanťárnu, kolikrát jde spíš o pořádnou kruťárnu. Někteří ve svých recenzích psali, že měli problém s Ariinou hloupostí. Já ne. Já jsem chápala, proč se chová tak, jak se chová. Představte si, že vás vyhodí z virtuální náhražky světa, z toho jediného, co jste celý život znali, do smrtící Divočiny, kde se o sebe budete muset postarat sami a vy víte, že to nezvládnete, že brzo umřete. Já bych se chovala úplně stejně. Bylo skvělé sledovat, jak se Aria postupně měnila, učila se, stávala se samostatnější.

Perry je bojovník tělem i duší. Zpočátku to mezi ním a Ariou pořádně, pořádně škřípe, ale postupem času se o ní začne více zajímat. Jeho zvláštní smysly do vývoje světa krásně zapadaly a celkově tak příběh dělaly i primitivnější, nebezpečnější, bojovnější. Vyobrazení jeho divokého světa se mi líbilo víc, než vyobrazení toho virtuálního. Přišlo mi prostě působivější.

Tahle kniha je takovou směsicí všeho dobrého, co mám na knihách ráda. Veronica mě tak neustále udržovala v napětí a toužila jsem, aby příběh vůbe neskončil, abych se s nimi nemusela loučit. Ariu i Perryho si zamilujete, budete jim fandit, budete očekávat, kdy se mezi nimi konečně něco změní, a když k tomu dojde, je to za tak dlouhou dobu, že jste z jakéhokoliv projevu citů úplně mimo, zasnění, veselí, šťastní. Hloupé? Možná. Osobně mám v knihách radši, když si hlavní hrdinové vztah k sobě postupně vytvářejí, než aby se znali sotva pět minut a už jde o lásku jako trám.

Příběh mě naprosto chytnul, líbilo se mi všechno – od začátku do konce. I ostatní postavy byly hodně zajímavé. Jsem zvědavá, co čeká Roara, Talona, Cinder, i Liv, o které se jen mluvilo. Proč ale dávám 4 hvězdičky? Protože kniha nebyla tak úplně stoprocentní. Některá vysvětlení měla jisté díry, některá odhalení byla až moc náhodná, ke konci mi přišlo, že se najednou hodně poskočilo v ději, i když to nejspíš byl úmysl. A taky si jednu hvězdičku nechávám na pokračování, protože doufám, že bude ještě lepší.

Na knihu se můžete těšit v češtině i slovenštině, dokonce byla filmová práva nabídnuta filmovému studiu Warner Bros. a vypadá to dosti nadějně.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

5 Responses

 1. Maataaa napsal:

  Slovenský názov zas trochu od veci 🙂
  Maataaa recently posted..Across the Universe (#1)My Profile

  • Syki napsal:

   No, sice nejde o doslovný překlad názvu knihy, ale co se týká samotného děje, tak zase tak mimo s názvem nejsou. Ale český se mi líbí víc 🙂

 2. Houp napsal:

  Já se neuvěřitelně těším. Obálka mě naprosto nalákala, anotace též a skvělé recenze způsobili, že se nemůžu dočkat! Šíleně se těším… 😀 Doufám, že mě nezklame.

 3. Syki napsal:

  Já jsem zvědavá, jaký bude český překlad. V knize byly pasáže, které bych nevěděla, jak přeložit.

 4. Jass napsal:

  Chudák moje prasátko… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..