Zloděj blesku

ZlodejBlesku_bookAutor: Rick Riordan
Originální název: The Lightning Thief
Český název: Zloděj blesku
Slovenský název: Zlodej blesku
Knižní série: Percy Jackson a Olympané (Percy Jackson and the Olympians)
Díl: první
Žánr: young adult, fantasy, mytologie, magie, bohové, zvláštní schopnosti
Hodnocení: 2 hvězdičky

Percymu je 12 a za celý život vystřídal už pěknou řádku škol, protože z každé ho vyhodili kvůli nějakému maléru. Percy je hodně hyperaktivní a dyslektik, takže učení mu je vážně cizí. Svět se mu převrátí ještě víc, když ho v muzeu napadne jeho učitelka, z níž se vyklube jedna hodně nasr…štvaná mytologická bytost – Lítice. Najednou se Percy ocitá spolu s matkou a nejlepším – a nejspíše i jediným – kamarádem Groverem na útěku před Mínotaurem. Úplně normálka, že? Pro polobohy docela ano.

Percy se totiž dozví, že jeho táta nebyl zase až tak úplný smrtelník, který prostě jednou odplul na lodi a už se nikdy nevrátil. Jeho otec byl Poseidón. Ano, ten bájný velký vládce všech moří, co by vás svým trojzubcem klidně rozmáznul, když ho naštvete. Jeden z velké božské trojky. Olympští bohové totiž vážně existují a sem tam se zapletou se smrtelníky. Jejich děti jsou pak polobohové, jež musí častokrát bojovat o svůj holý život s různými příšeramy, které by je rády rozsápaly, uškrtily nebo vůbec jinak smetly z povrchu zemského. Percy to má ovšem o hodně těžší než ostatní. Neměl se totiž vůbec narodit. Je pro Olymp obrovskou hrozbou a bohové se jej budou chtít zbavit. A to je jenom začátek…

Nakladatelství: Disney Hyperion Books (EN), Fragment (CZ)
Počet stran: 389 (EN), 400 (CZ)
Vazba: Ebook i brožovaná vazba (EN)
Vydání v USA: 1.4.2005
Vydání v ČR: 2009

Promo ke knize

Datum četby: 3 dny, březen 2011, v češtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Kdybych neviděla dříve film, užila bych si to nejspíš víc.

České oficiální stránky knihy
Oficiální stránky knihy
Oficiální stránky autora

Můj názor: O téhle sérii vím už dlouho, ale nějak jsem neměla chuť a nejspíš ani odvahu na to, abych se do ní pustila. Možná i proto, že jsem viděla film, který mám moc ráda, protože filmový Percy je děsně cuuuute a já bych ho úplně umačkala. Dobře, možná je tak o tři nebo čtyři roky mladší než já… ale i tak mačkando grando!

Jaké mám z knihy pocity? Tím, že jsem viděla film dřív než četla knihu, jsem se s příběhem více trápila a některé věci jsem prostě nemohla překousnout. Uvědomme si, že je to kniha určená spíše mladšímu publiku a mně je 22. Je tudíž jasné, že bude celé vyprávění příběhu spíše uzpůsobeno mladším čtenářům. Na druhou stranu když knihu srovnám s prvním dílem Harryho Pottera, který je také určený čtenářům od deseti let, jsou tu vidět propastné rozdíly. Děti totiž nejsou hloupé a může se stát, že nad některými věcmi budou i ony kroutit hlavou. Jen je možná nebudou tolik rozebírat jako já.

Odjakživa miluju historii. Baví mě číst si o věcech, které se staly… a o věcech, které se možná ani nestaly a dochovaly se jen v pověstech a bájích. Už z toho důvodu jsem nápadem řecké mytologie v moderním pojetí opravdu nadšená. V dětství jsem naprosto žila seriály jako je Xena a Hercules. Pamatuju si, že jsem v deseti nebo jedenácti dostala od rodičů velkou bichli, kde se psalo jen o řeckých bozích, bájích a pověstech. Doteď ji mám v knihovničce a nehodlám se jí nikdy zbavit. Nejsem a nejspíš nikdy nebudu věřící, takže to pro mě nemá žádnou symboliku s náboženstvím, ale baví mě číst si o tom, co byli řečtí bohové zač.

Příběh je vyprávěn hodně jednoduše, jsou v něm místy až na hlavu padlé věci, nevysvětlené logické důsledky, až moc lehké odhalení věcí, zbytečné narážky na věci, které se mají až později vysvětlit… Co si budeme říkat, je to opravdu psané pro děti. Ty si nad tím moc hlavu lámat nebudou a prostě je chytne příběh. Co mě ovšem hned na začátku zarazilo, je, že Percy chodil do školy pro psychicky narušené děti, což bylo i na mě docela silné kafe. Chápu, co tím chtěl autor říct, vysvětlit, proč se chová tak, jak se chová… ovšem mám mírné obavy, jak to můžou vzít malé děti. Že být mladistvým delikventem je in a že se vlastně ani nemusí učit. Pokud to budete chtít dát svým dětem, měli byste si s nimi o tom raději nejdřív popovídat, aby pochopili, že na tom nic úžasného není. Jinak by s tím problém být neměl.

Děj knihy je dobrý a dětem se určitě bude hodně líbit. My starší budeme muset některé věci překousknout, ale dá se to. Nenechejte se prvním dílem odradit. Já jsem z něho zrovna dvakrát na větvi nebyla (taky proto, že jsem viděla film), ale přečetla jsem ho. A je to dobrý začátek pro další díly, které jsem i přes jejich jednoduchost a díry zhltla během pár dnů.

Co říct k postavám? Percy je dobrý hrdina. Když se s ním nedokážete ztotožnit, protože je přece jenom mladý, budete mu určitě fandit. Annabeth je pořádná chytrolínka, ale co byste chtěli po dceře Athény, že. A s Groverem je sranda, už jenom proto, že má tolik rád plechovky. Co mě například hodně rozesmálo, byl na konci dopis, který Percymu napsal nedobrovolný ředitel tábora pro polokrevné, pan D.

Knihu určitě doporučuji vám všem, protože si myslím, že byste si tenhle knižní bestseller, který posbíral hodně cen pro děti a mládež, neměli nechat ujít. Připravte se na to, že na stránkách této knihy ožijí bájné postavy jako Zeus, Héra, Áres, Athéna, Afrodita, Hermés a připravte se na děj plný objevů a zvratů. Sice dávám knize 2 hvězdičky, ale rozhodně ji nezatracuji, už proto, že jsem rozhodnutá si celou sérii dokoupit. Mám v knihovničce i všechny díly Narnie a ta je také určena mladším čtenářům. Alespoň až budu mít jednou děti, budou mít co číst.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

1 Response

  1. Neliss "Nellie" Screamers napsal:

    >Neviem, kam sa zaradiť so svojimi trinástimi. xD Anyway, Percy je taká príjemná kniha, bavilo ma to.:D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..