RC review: Bez duše

Autor: Lusy Adams
České datum vydání: 2013
Knižní série: Cleaners
Díl: první
Žánr: magie, čarodějnictví, upíři, vlkodlaci, mořské panny
Nakladatel: prozatím není

Česká anotace: Kam se poděla tvoje duše?

Daisy by nikdo nemohl považovat za ukázkový příklad čarodějky – a už vůbec ne její nadřízení. Je příliš zbrklá, postrádá patřičný respekt, stále se jí nedaří ovládnout to málo moci, kterým disponuje, a potíže se jí nepřestávají lepit na paty. Naštěstí pro ni její otec, velevážený lovec čarodějnic Carson McMillan, nikdy neměl problém zamést její nepořádek pod koberec. Ale dokonce ani on ji nemůže zachraňovat věčně.

Poté, co zpacká svůj nejnovější úkol, posadí Daisy do letadla a tryskem ji přidělí na nové pracoviště, kde by neměla být schopná nic pokazit – do Monaka. V zemi, kde nikoho nezná, lidé jsou nepříjemní, moc si o sobě myslí a mluví jazykem, kterému měla na střední věnovat mnohem víc pozornosti, musí Daisy najít způsob, jak dát svůj život znovu dohromady. Jenže minulost odmítá zůstat v zapomnění a hlasitě se dožaduje splacení dávných dluhů…

Nadějná spisovatelská krev

Lusy Adams se narodila 15. května 1991, v roce 2010 úspěšně ukončila šestileté gymnázium a ve studiu pokračovala na jazykové škole, kde se rozhodla zdokonalit si svou angličtinu. Později zkusila podobné zaměření i na vysoké škole, leč moc se jí tam nezalíbilo. Proto se rozhodla nasbírat nějaké ty životní zkušenosti a odebrala se do Velké Británie. V současné době žije poblíž Prostějova.

Její debutová kniha, Odstíny života, spatřila světlo světa v roce 2011. Žánrově se řadí mezi paranormální kousky a okouzlila bezpočet čtenářů, kteří se stále a neúnavně snaží domoci pokračování. Lusy se ovšem momentálně zaměřuje na jiné knižní nápady. A že jich má požehnaně. Nikdy nevíte, který nápad se zrovna rozhodne rozpracovat a co na vás vykoukne příště.

Fakta a fikce

Daisy vždycky věděla, že svět není blažené a mírumilovné místo, kde jsou nejhoršími příšerami lidská individua. Ne, Daisy zná pravdu o děsivém a nebezpečném světě, který je před očima obyčejných smrtelníků pečlivě ukryt. Světě, kde vás můžou zabít jen pro potěšení, či z vás udělat doživotního otroka a pomalu z vás vysávat životní energii. Lidé o tomto světě nemají mít ani ponětí.

Právě od toho tu jsou Cleaners. Organizace uklízečů, co se snaží všechny zmínky a stopy po nadpřirozených bytostech ututlat. Patří k nim i Daisy. Přestože je její papínek vysoce postavený, obávaný a velice nadaný lovec čarodějnic, vypadá to, že Daisy toho na poli nadání a genů moc nepobrala. Mezi spolupracovníky je spíše známa jako chodící pohroma, co zvrže všechno, na co sáhne. A to nejen obrazně řečeno.

Po posledním zpackaném případu je nucena odebrat se do Evropy a začít pracovat jako vyděděnec na monacké pobočce organizace. Daisy z toho není nijak odvázaná, ale je jí jasné, že na sobě musí pořádně zapracovat. Jenže jak to tak vypadá, problémy si ji dokážou najít všude… i v Monaku.

Postřehy a pocity

Jsem ohromně ráda, že Lusy knihu konečně dopsala a já si ji mohla v předstihu přečíst. Dalo to hodně zabrat nejen jí, ale i mně. Známe přece Lusy, tu pořád zaměstnává něco jiného. Každopádně touhle knihou se jí podařilo udělat další díru do paranormálního světa tak, jak jej máme rádi u zahraničních autorů. Nic nechybí, nic zbytečně nepřebývá, navíc si nikdy nemůžete být jistí tím, co vás čeká na dalších stránkách.

Daisy je mnohem sympatičtější, mnohem živelnější a mnohem víc potřeštěná a upovídaná. V hlavě jí to neustále šrotuje a v milostném životě má docela guláš. Ani neustále objevování a mizení jejího mistra, Drewa, jí na klidu moc nepřidává. Ještě pořád si totiž není jistá, jak na tom jejich vztah vůbec je. A když se do všeho toho citového i osobního zmatku přimotá další problém, nemůže už před ničím zavírat oči. Musí jednat. To se mi ohromně líbilo a nutilo mě to u knihy nadávat i smát se.

Hodnocení

Pokud čekáte příběh na chlup podobný Odstínům života, možná budete zklamaní. Cleaners sice vycházejí ze stejného knižního vesmíru, ale jedou si po své vlastní linii. To ovšem neznamená, že se tu a tam nesetkáme s již známými jmény či tvářemi. Pozorným čtenářům určitě tu a tam neuniknou jasně a přesně mířené narážky. O to víc pak svět působí uceleně a promyšleně. Nic není ponecháno svému osudu a i zdánlivě nedůležité detaily se vzápětí můžou ukázat býti klíčovými.

Na knize je jasně vidět, že se Lusy od svého prvního knižního počinu vypsala. Její postavy se chovají jako obyčejní lidé se spoustou chyb, ovlivňováni okolnostmi a nebezpečným prostředím. Přestože se samotná zápletka knihy výrazněji ukáže spíše až v třetí třetině knihy, není v příběhu nouze o překvapivé zvraty, odhalení a zvláštní vztahy. Nemůžu tedy jinak a knize dávám velice zasloužených 5 hvězdiček a doufám, že se kniha podaří vydat, abyste si ji mohli pořídit i vy. Krásně by se vám vyjímala na poličce.

Chtěla bych touto cestou poděkovat Lusy Adams za poskytnutý ARC této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

4 Responses

 1. Bastera napsal:

  Páni tak to zní více než skvěle! Krásná recenze!
  Bastera recently posted..Měsíční chvástačka – únor 2013My Profile

 2. Blančitos napsal:

  Tak to zní naprosto skvěle. Navíc ti musím pochválit recenzi, která je dosti výstižná. 😉

 3. Emm napsal:

  Teda, vypadá to opět nádherně. Už se nemůžu dočkat! 🙂 Snad to co nevidět vydají.. Jak to vlastně vypadá? Už se to protlačilo do nějakého nakladatelství nebo se na tom pracuje? Nevydá to náhodou XYZ?

  Mimochodem není náhodou možnost koupit si knihu i přestože není vydána v žádném nakladatelství? Třeba jestli to autorka nevydala na vlastní náklady, když už jsou nějaké výtisky. Měla bych obrovský zájem! :))

 4. Apaneta napsal:

  Kdy bude pokračování knihy odstíny života? Byla to skvělá kniha a jsem hrozně.. nadržená a chci si přečíst další díl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..