Half-Blood

HalfBlood_bookAutor: J. Lynn (Jennifer L. Armentrout)
Originální název: Half-Blood
Knižní série: Covenant
Díl: první
Žánr: young adult, paranormal, romance
Hodnocenís: 2 hvězdičky

Alexandria je už 3 roky spolu s matkou na útěku z internátní školy, jenže člověk nemůže utíkat donekonečna. Hlavně po té, co je její matka zavražděna a Alex se snaží přežít. Ještě že ji před smrtí zachrání skupina Sentinelů a odvedou zpátky do školy, kde se rozhodnou, co s ní udělat. Alex se totiž chce stát taky Sentinelem a chránit tak plnokrevné, před nájezdy Daimonů, kteří z nich chtějí vysát jejich životní sílu.

Ale nebude to tak lehké, nejdřív musí prokázat, že dokáže dohnat, co zameškala. V tréninku jí má pomoct, Aiden, velice pohledný plnokrevný Sentinel, což by nemuselo být tak špatné. Horší ale je, že vztahy mezi plnokrevnými a polokrevnými jsou zakázány a Alex to k Aidenovi až nebezpečně přitahuje. A tohle není jediné nebezpečí, které na Alex číhá…

Nakladatel: Spencer Hill Press (EN)
Počet stran: 281 (EN)
Vazba: Brožovaná i vázaná (EN)
Vydání v USA: 18.10.2011
Vydání v ČR: nevyšlo

Promo ke knize

Datum četby: 5 dnů, listopad 2011, v angličtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: No tak to si ze mě děláte legraci…

Oficiální stránky knihy
Oficiální stránky autora

Můj názor: Tahle kniha mě napoprvé zaujala svou zvláštní obálkou. Nejen, že je fialová – a vy už určitě víte, jak mám fialovou ráda – ale to digitální provedení květiny je skvělé. Později jsem si přečetla několik recenzí, kde se o knize říkalo, že je to v podstatě přepsaná Vampýrská akademie a jakožto velký fanoušek VA jsem si řekla, že si knihu přečtu, abych zjistila, co je na ní tak dobrého. Protože i přes tu podobnost dostávala kniha velmi vysoká hodnocení.

Zdá se vám příběh díky anotaci povědomý? Četli jste Vampýrskou akademii? Milujete ji? Pamatujete si, co se v kterém díle kde stalo a jak se chovaly postavy? Pak jste na správné cestě tuhle knihu nesnášet. Tak jako já. Vážně nechápu, jak se může někomu, kdo zbožňuje VA, tahle kniha líbit a jak jí někdo může dát vyšší hodnocení než 2. Protože Half-Blood je sprostý a úplný kopírák VA. Já být Richelle, podám na autorku žalobu, protože kniha jede podle stejného scénáře a každý, kdo má za sebou VA, to musí poznat.

Následující řádky si nečtěte, pokud nechcete přijít o překvapení. Tohle totiž nebude ani tak recenze, jako vyjmenování toho, co všechno je stejné a co všechno je mnohem horší než originál (nehledě na nesmyslnosti a divné věci pro efekt). Takže přestaňte číst a zkuste knihu sami. Následující řádky budou obsahovat více spoilerů a celkově bude text poněkud delšího rázu.

Svět, který „stvořila“ Jennifer se skládá z obyčejných lidí a potomků bohů (tzv. Hematoi – pokud jsem to pobrala dobře… nevím proč, ale vždycky jsem si to přečetla jako hematom). Ano, jde o přímé potomky řeckých bohů. Těm se říká plnokrevní („pure“) a dokážou ovládat jeden ze 4 živlů. Ze spojení plnokrevných se narodí další plnokrevný, ale ze spojení plnokrevného a člověka se narodí polokrevný („half“). Vztahy mezi plnokrevnými a polokrevnými jsou striktně zakázány a pokud se něco takového přece jenom stane, řeší se to právně a každý polokrevný nese po celý život cejch hanby. A pak tu máme ty zlé – Daimony. Pokroucené bytosti, které vzniknou z plnokrevných, kteří zatouží po životní síle dalšího plnokrevného a zabijí. Zatímco plnokrevní jsou na společenském žebříčku hodně, hodně vysoko a můžou dělat, co se jim zamane, polokrevní mají jenom 3 možnosti – stát se Strážcem, stát se Sentinelem (aka lovcem Daimonů) anebo se stát služebníkem v domě mocného plnokrevného a nechat se díky nějakému vývaru z kytky (nebo co to) naprosto otupit, takže z nich v podstatě není nic. Polokrevní tedy spolu s plnokrevnými studují na internátní škole a učí se, jak se stát správným bojovníkem proti Daimonům a jak ochránit ostatní plnokrevné.

Podobnost čistě náhodná? Myslím, že ne, Time.

Naprosto okopírovaná základní myšlenka světa Vampýrské akademie, jen stupidně provedena. V knize nenajdete žádné pořádné a úplné vysvětlení toho, proč se jedná zrovna o potomky řeckých bohů, co je ještě stupidnější – proč si zrovna řečtí bohové vybrali jenom oblast Spojených států a tam se rozhodli porozmnožovat – tohle jde vážně mimo mě. Ve VA byli ti upíři alespoň všude, tady máme celé společenství jenom v USA. Důležitost internátních škol pro polokrevné v podstatě neexistuje, plnokrevní se totiž dokážou ochránit docela dobře sami a nepotřebují tam žádné polokrevné – je fakt jedno, že by mohli snad být silnější (nebo nevím co). Když plnokrevní dokážou ovládat magii a stejně tak se dokážou vycvičit (viz Aiden), přítomnost polokrevných postrádá smysl. Přece jenom, co může být silnější, než potomek dvou potomků bohů? Polokrevný určitě ne. A existence Daimonů? Ta je v podstatě velkým tajemstvím, protože o nich nikdo z nich za těch X let neví. Jeno mto jsou prostě ti zlí, co kdoví proč vysávají ostatním krev a pak je snad i požírají. Proboha, krev? Kvůli životní energii? Vždyť to mají být potomci bohů, ne upíři. WTF? Ale i tak nemáte proti Daimonům moc šanci, zabijete je jenom dýkou z nějaké sloučeniny, jinak prostě banán. Společenství „hematomů“ má nějaká strašně divná pravidla, která jsem nepobrala, takže vám je neosvětlím.

A jak jsou na tom postavy? Začneme hlavní hrdinkou Alexandriou, která chce, aby jí každý oslovoval Alex, což není tak úplně divné, ale pojďme dál. Alex utekla spolu s matkou = Rose utekla spolu s Lissou; Alex nemá vůbec ponětí proč = Rose sice taky ne, ale ví, že Lisse hrozí nebezpečí a chce ji ochránit; Alex je drsná, přitažlivá, výborná bojovnice s horkou hlavou = Rose je totéž; Alex se nechce stát služkou v domě plnokrevných, chce být Sentinelem, který loví Daimony, Strážcem být taky nechce = Rose se chce stát Strážkyní a chránit tak Lissu před útoky Morojů, nechce se stát krvavou děvkou; Alex dostává extra tréninkové hodiny od o pár let staršího kluka, který je prostě bůh = Rose a Dimitri, kapišto?

Aiden je vycucnutý Dimitri. Je jen o TŘI roky starší než Alex, ale vypadá to, že sežral všechnu moudrost světa, je pohledný, milý, chytrý, výborný bojovník, ovládá perfektně oheň, miluje čtení klasických děl a ve volném čase si trénuje svou Řečtinu. Celkově je ale bez osobnosti, která by ve vás zanechala nějakou hlubší odezvu. Jako objekt hrdinčina zájmu mě nijak nepřitahoval, přišel mi nudný a prostě slabý odvar toho, co jsem četla jinde. Jen měl chudák těžké dospívání, protože mu zamordovali rodiče a on se musel postarat o mladšího bratra. Z něhož se po několika letech kdoví proč vyklubal ožrala (aka napodobenina Adriana).

Caleb, nejlepší a jediný pořádný kamarád Alex, je nejspíš bisexuál, nebo skrytý gay. Který kluk by holce šel dobrovolně nakoupit kupu oblečení, přitom by nakonec po ní vůbec nevyjel? O upnutých kraťasech nemluvě. No a mrcha Lea je mrcha Mia (z VA). Kromě toho je samozřejmě Alex u chlapců velice oblíbená.

Jediná opravdu dobrá postava s potenciálem, která byla taky tak napůl Adrian, je Seth. Ten se mi zdál mnohem lepší než nějaký chabý Aiden. Ale co, hlavně, že máme zakázanou lásku a budliky budliky. Alex alespoň může trpět i do dalších dílů.

Já to vidím tak, že Jennifer má dost dobře načtenou sérii VA a prostě si sedla, vzala, co si myslela, že je na knihách nejlepší a přetvořila to v něco svého, přitom se k tomu snažila přidat něco navíc, udělat ze všeho logicky „nedokonalého“ něco naprosto dokonalostí přestřeleného. Protože pro mě má tahle kniha obrovské logické díry. Richellina VA nebyla dokonalá, ale alespoň byla logicky promyšlená a všechno bylo vysvětleno a podáno tak, že mě nenapadlo to víc rozpitvávat. Přitom je to vážně škoda, protože Jennifer evidentně psát umí. Sice jsem tu její knihu pěkně setřela a vážně ji za to sprosté okopírování nemám ráda, ale kniha měla spád, dialogy byly sice místy nemyslné, ale odsýpalo to. Jen si zvolila naprosto špatný příběh a já vážně nechápu, kde se ta vysoká hodnocení vzala a že to fanouškům VA nevadí. Mně to vadí dost. A jsem strašně zvědavá, jestli bude druhý díl série stejně okopírovaný, nebo konečně přijde s něčím vlastním.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

2 Responses

  1. Eby napsal:

    >Páni, tak to jsem teda naštvaná. Tuhle knihu jsem si chtěla přečíst už kvůli její krásné obálce, ale taky kvůli hodnocením a to anglicky zas až tak dobře neumím 🙂 Ale po tvé recenzi se mi do toho vůbec nechce. Vampýrskou akademii totiž zbožňuju. Nechápu, jak si autorka mohla dovolit to takhle obšlehnout!

  2. Dany napsal:

    ale tá kniha ma veľmi krásnu obálku 😀 a ja som na to pozerala, že juu to si prečitam, no keĎ som prečítala tvoju recenziu… mhm no dobre 😀 prvá vec – s tým pletením mien to mám rovnako 😀 niekoľko krát sa mi stalo, že v knihe bolo také meno a ja som STÁLE prečítala niečo iné 😀 napr Les kostí 😀 Bola tam sestra Thabia a ja som stále čítala – Tabitia 😀 Tie okopírované veci ma dosŤ štvú, keďže ja milujem VA, e to moja obľúbená séria aj kniha, a dakto si dovolí tak veľa okopírovať? Už ked niečo napíšem a je to také obľúbené, to tu autorku ani trochu nepáli, že vlastne väčšinu okopírovala? AKo aj štyri živly, vznik tých Daimonov ci jakej guty 😀 polokrvní sú stražci atd. Všetko rovnaké !! oke 😀 btw- „jinak proste banán.“ ma zabila tá veta :DDDD
    Dany recently posted..Niekoľko vecí…My Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..