Filmová recenze: Po strništi bos

Na tenhle film jsem byla hodně zvědavá, jelikož mám moc ráda Obecnou školu. Na druhou stranu nejsem otcem a synem Svěrákovými poblízněná stejně jako jiní, takže jsem nevěděla, jak moc se mi bude film zamlouvat. Udělal na mě ovšem dojem…

Režie: Jan Svěrák
Scénář: Jan Svěrák
Kamera: Vladimír Smutný
Hudba: Michal Novinski
Hrají: Ondřej Vetchý, Tereza Voříšková, Alois Grec, Jan Tříska, Viera Pavlíková, Oldřich Kaiser, Zuzana Stivínová, Hynek Čermák, Petra Špalková, Zdeněk Svěrák, Sebastian Pošmourný, Miroslav Hanuš, Petr Brukner, Miroslav Táborský, Dominika Frydrychová, Ivana Lokajová, Martin Havelka, Martin Uhlíř, Václav Hubka, Josef Bedlivý, Viktor Antonio, Robert Bárta, Petr Reidinger, Marek Šimon, Jaroslava Pokorná, Zuzana Hodková, Lenka Loubalová, Ivana Valešová, František Vyskočil, Radek Jiříček

Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe z filmu Obecná škola. Nyní jsme však v Protektorátu, kdy je rodina osmiletého Edy donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka.

Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině.

 

Ačkoliv se film nedočkal moc pozitivních ohlasů, já musím říct, že se mi líbil. Měl totiž přesně tu správnou atmosféru, která se mi líbí na starších českých filmech podobného ražení. Tak nějak jsem neměla moc povědomí o tom, o čem vlastně celý film má být, takže jsem byla příjemně překvapena. Tyhle vhledy do české minulosti a života a obyčejných lidí mám ráda.

Pravda, věkový rozdíl mezi Voříškovou a Vetchým mi místy docela vadil, stejně tak občasné podivné pohledy Voříškové na Kaisera, ale možná to bylo nějak víc vysvětlené v knize. Tříska byl ve své roli perfektní a i malý Alois Grec mi přišel v roli tak nějak krásně naivní. Celkově mi prostě příběh přišel melancholický a realistický.

Svým způsobem mě to vzalo zpátky i do mého dětství, které se samozřejmě neodehrávalo za Protektorátu, ale stejně jsem si při sledování zavzpomínala na letní prázdniny u babičky na samotě u lesa, kde jsme mohly se setrou vyvádět stejné lumpárny jako kluci právě v tomto filmu.

Po strništi bos není film, který by měl nějakou závratnou a děsivou zápletku, která vás nechá v úžasu. Je to ale pohodový film, co se skvěle hodí k úžasné Obecné škole, protože z něj prostě dýchá vzpomínka na doby dávno minulé.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

1 Response

  1. Jeanette K. napsal:

    Já mám Svěráka ráda, ale spíš než filmy, tak divadlo (třeba takový Dlouhý, Široký a Krátkozraký je super), každopádně i mezi těmi filmy se najdou velmi povedené kousky (a když to vlastně porovnám s moderní českou filmovou scénou obecně, tak to rozhodně patří k tomu velmi dobrému) a Po strništi bos se mi taky docela líbilo, když jsem na tom byla před pár měsíci v kině… 🙂
    Jeanette K. recently posted..John Steinbeck: Hrozny hněvuMy Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..