Filmová recenze: Sněhulák

V poslední době si dělám hlavně filmové večery než ty knižní. Na Sněhuláka jsem byla dost zvědavá, jelikož jsem žádnou z knihy o Harry Holeovi nečetla. Teď mám ale z filmové adaptace rozporuplné pocity.

Režie: Tomas Alfredson
Scénář: Hossein Amini, Peter Straughan, Søren Sveistrup
Kamera: Dion Beebe
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Michael Fassbender, Rebecca Ferguson, Chloë Sevigny, J.K. Simmons, Val Kilmer, Charlotte Gainsbourg, Toby Jones, Genevieve O’Reilly, James D’Arcy, Jamie Clayton, Sofia Helin, Ronan Vibert, Jakob Oftebro, David Dencik, Alec Newman, Jonas Karlsson, Silvia Busuioc, Peter Dalle, Irina Kara, Martin Grid Toennesen, Jamie Michie, Anne Reid, Aurora Nossen

Harry Hole je enfant terrible týmu, vyšetřujícího zločiny v norské metropoli. Na jedné straně je to výjimečně dobrý detektiv, jehož netradiční metody skoro vždy vedou k úspěchu, na straně druhé se však jedná o nezodpovědného alkoholika s tolika prohřešky, že je už dál nechtějí přehlížet nejen jeho nadřízení, ale ani jeho přítelkyně Rachel, s níž se právě rozešel. Jediné, co stojí mezi ním a pitím, je případ, který by ho přivedl na jiné myšlenky.

Ke smůle jedné ženy, která zmizela uprostřed noci ze svého domu a o pár dní později byla nalezena brutálně zavražděná, se Harry právě dočkal. Postavený sněhulák, který na místě činu zůstal jako jediné vodítko, naznačuje, že tenhle pachatel si chce hrát a že si dost možná už párkrát takhle hrál i v minulosti. A že ho to baví čím dál víc a nehodlá s tím přestat. Přestože Harrymu v pátrání pomáhá brilantní mladá vyšetřovatelka Katherine Bratt, nepřestávají policisté tahat za kratší konec.

Záplava domnělých i pravých stop a hned několik podezřelých vytvářejí pachateli dokonalou clonu, za níž může nerušeně stavět sněhuláky, vraždit a dělat si legraci z Harryho Holea. Jenže skvělému poldovi stačí i vrahova nepatrná chyba k tomu, aby se chytil stopy a už ji nepustil.

 

Jak jsem už psala výše, žádnou z knih série jsem nečetla, takže jsem tak úplně nevěděla, do čeho jdu. Všeho všudy jsem viděla jeden trailer a byla jsem nadšená z toho, že ve filmu hraje Michael Fassbender, který je po čertech přitažlivý chlap a jeho filmy mě skoro vždycky baví. Tak nějak jsem ale asi čekala něco jiného.

Respektive první polovinau filmu je skvělá, ta druhá už pak tak nějak pokulhává, až nedává smysl. Samotné vyřešení případu, vysvětlení ze strany padoucha a jeho konečné dopadení je neskutečně ploché, nelogické, podivné. Přišlo mi, jako by celé skládačce chybělo několik zásadních dílů, abych si po dokoukání mohla říct, že to byl sakra dobrý film.

Přitom herci za nic nemůžou, všichni hráli moc dobře (teda až na pár kousků), ale neměli moc, s čím vlastně pracovat. Celé propojení minulosti se součastností bylo strašně divné, takže vlastně celkově zápletka vyzněla naprosto pitomě. Přitom vyšetřování vražd bylo hodně zajímavé, něco tomu ovšem chybělo. Nedokážu si představit, že by zrovna taková byla knižní předloha, takže věřím, že to zase podělali se scénářem. Navíc nechápu, proč se začalo s filmem od sedmé knihy nebo kolikáté? Ale možná to dějově na sebe tak moc nenavazuje.

Sněhulák není špatný film. Není to ale ani film, který by vám vzal tak úplně dech, pokud máte rádi opravdu propracované zápletky. Na večer je to ale zajímavý detektivní thriller, který vás možná svým závěrem i překvapí.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

1 Response

  1. Ennie napsal:

    Kamarádce se film líbil, ale tak teda jsem zvědavá, co na něj řeknu já po tvé recenzi. Jako plus je herec a kriminálky mám moc ráda, tak uvidíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..