Čtecí návyky tag

Protože jsem už zatraceně dlouho nevyplnila žádný tag, ačkoliv jsem to měla v plánu už několikrát od chvíle, kdy jsem se před dvěma roky rozhodla pro ten Prázdninový, dneska jsem si řekla, že to just prostě udělám a sepíšu první knižní tag, na který dneska narazím. Byly to Čtecí návyky u Books are my life, tak tady to máte…

1. Máš doma určité místo na čtení?

V Karviné většinou ležím v posteli a čtu si, nebo si knihu vezmu do obýváku do křesla, ven na lavičku, když je hezky. V Praze si taky čtu nejčastěji před spaním v posteli, nebo si sednu na gauč do obýváků, případně na menší pohovku, kterou jsem si speciálně pro tuto činnost koupila, abych se nemusela převalovat jen v posteli.

2. Záložka nebo kousek papírku, který se právě válí poblíž?

Jako každý správný knihomol mám doma samozřejmě hromadu záložek… které ovšem nejsou nikdy poblíž, když je potřebuju nejvíc. Když po ruce žádná záložka není, udělám si ji z účtu, z papírku po ruce. Mám ty tendence záložku vždycky někam zastrčit a pak ji nemůžu najít. Nemám vyloženě žádnou oblíbenou, prostě si vezmu nějakou podle nálady.

3. Můžeš prostě jen tak přestat číst nebo nejprve dočteš kapitolu?

Nemám problém přestat číst i v půlce věty, pokud mě kniha nebere, nebo jsem příliš unavená. Jindy musím mermomocí dočíst kapitolu, abych si mohla v hlavě pomyslně odškrtnout kolonku „splněno“.

4. Jíš nebo piješ během čtení?

Jím jen jak kdy, ale když si čtu třeba recenzní výtisk online v počítači, tak u toho jím. Když držím knihu v ruce, většinou nejím, protože si nechci stránky upatlat. Piju ale vždycky. Nejen u čtení, ale taky u psaní. Většinou je to ovocný čaj, nebo voda. Kafe si dávám ke čtení i psaní ojediněle, tenhle nápoj beru spíš jako náležitost pokeců v kavárně.

5. Posloucháš u čtení hudbu nebo televizi?

Hudba je součástí mého života. Díky tomu, že jsem 11 let hrála na klavír, potřebuju poslouchat hudbu téměř nepřetržitě. Pouštím si playlisty na Spotify každé ráno, když jdu do koupelny, pouštím si je i v práci do sluchátek, pouštím si rádio hned po příchodu domů, poslouchám hudbu při skoro každém čtení. Když neposlouchám hudbu, tak mám jako kulisu zvuk televize. Vůbec mi nevadí číst a sledovat televizi, vážně dokážu dělat obojí a nejsem nijak roztěkaná.

6. Čteš vždy pouze jednu knihu nebo několik naráz?

Kdysi jsem měla pravidlo číst pouze dvě knihy naráz, nikdy více. V posledních měsících mám ale klidně rozečtené knihy i čtyři najednou. Je to dáno tím, že někdy si rozečtu knihu, co mám třeba jen v počítači, jindy při cestování knihu, kterou mám ve čtečce třeba strašně dlouho a ještě jsem se k ní nedostala, knihy v Karviné, knihy v Praze. Mám prostě moc možností na to, abych si rozečetla nějakou knihu.

7. Preferuješ čtení doma nebo čteš kdekoliv?

Viz bod 6. Já čtu všude. Při cestování, doma, v kavárně, venku na čerstvém vzduchu.

8. Čteš nahlas nebo pouze ve své mysli?

Nahlas jsem nečetla už pěkně dlouho, tedy sama sobě. Když někomu předčítám, tak je to něco jiného.

9. Čteš některé pasáže dopředu nebo dokonce přeskakuješ kapitoly?

Ó ano, klidně přeskakuju v ději a nijak mi to nedrásá srdce. Je mi fuk, že si někdy něco vyspoileruju, prostě mě to tak baví. Nedělám to vždycky, spíš u knih, které mě strašně nudí, nebo u knih, u nichž strašně uvažuju nad tím, jestli je mé hádání správné nebo ne.

10. Lámeš hřbet nebo se jej snažíš uchovat jako nový?

Nešlap, neláááámej. Ne, hřbety nelámu, chci, aby kniha co nejdéle vypadala jako nová. Nechci, aby mé knihy měly moc viditelné vrásky, pokud už to nejde jinak. Nesnáším, když má nová kniha hned polámané hřbety.

11. Píšeš do knih?

*pokřižuje se* Proboha ne! Psávala jsem si jedině do vytištěných skript a svých poznámek, ale do koupených nebo darovaných knih nikdy. Barbarství!

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

3 Responses

 1. Kristina napsal:

  9) dělám to podobně 😀 Také mám tendence číst dopředu, právě když je třeba nuda v ději, ale nejčastěji, když je to napínavé, tak jako mrknu na vedlejší list nebo stran, jakoby se nechumelilo 😀 Můj přítel to nesnáší… ten má zase „zlozvyk“, že počítá stránky u každé kapitoly, do které se pustí, prostě před každou kapitolou to spočítá 😀
  Kristina recently posted..Knižní foto výzva #1My Profile

 2. Nasťa napsal:

  Koukám, že máme spoustu věcí společných.. Pokud jsem doma, tak si také nejraději čtu doma v posteli před spaním, ale nemám problém číst všude, díky tomu, že vlastním čtečku, je to pro mě do určité míry i snazší. Já pořád říkám, že s knihou se aspoň člověk nenudí.. 😀

 3. Marky napsal:

  Jsem ráda, že si narazila zrovna na tenhle TAG (a zrovna na mém blogu, když já TAGy taky moc nedělám!), protože toho máme hodně společného a líbí se mi, jak upřímně ty odpovědi bereš 😀
  Marky recently posted..Čtecí návyky – TAGMy Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..