Filmové léto (8)

Letní prázdniny se nám přehouply přes druhou půlku a tak je záhodno vám ukázat další z filmových kousků, který byste si mohli pustit. Nezapomeňte se podívat také k Rachel-Roo na to, co si o filmu myslí a jaký na ni udělal dojem.

~ Philomena (Philomena) ~

Pozoruhodná cesta dvou velice odlišných lidí za tajemstvím, které bylo skryté půl století. Martin Sixmith (Steve Coogan) je bývalý zahraniční korespondent BBC, který přišel o práci. Shodou náhod se mu do rukou dostává možnost odhalit příběh, který by mohl být jeho životní reportáží.

Jeho klientkou se stává sedmdesátiletá svérázná a osobitá irská dáma Philomena Lee (Judi Dench). V 50. letech jako náctiletá otěhotněla a porodila syna Anthonyho. Aby ho mohla vídat alespoň hodinu denně, žila a pracovala v klášteře pro „padlé ženy“. Když byly Anthonymu 3 roky, byl Philomeně násilím odebrán, dán jeptiškami k adopci a poslán do Ameriky. Philomena strávila 50 let marným hledá-ním svého dítěte. Philomena a Martin se společně vydávají na neoby-čejný výlet.

Philomena je upřímná, bezprostřední paní, která bere lidi takové, jací jsou. Přes všechny životní strasti si stále zachovává optimismus a víru. Naproti tomu je Martin světaznalý, vzdělaný muž, který je zvyklý na společnost významných a boha-tých lidí. Ztráta milované novinářské práce v politických sférách z něj udělala cynika. Při hledání Philomenina ztraceného syna se od sebe navzájem učí, konfrontují své rozdílné názory a jeden druhému otevírají nový a jiný pohled na život. (CSFD.cz).

~ The Lost Child of Philomena Lee: A Mother, Her Son and a 50 Year Search (Martin Sixsmith) ~

Sixsmith věnoval pozornost lidskému zájmu a souvisejícím aspektům dskuse obklopující katolickou církev a její dohled na irské adopce.

Kniha zabývající se touto tématikou se objevila v roce 2009, přinášela příběh matky (Philomena Lee), která byla odloučena od svého dítěte (Michael A. Hess) jeptiškami z irského kláštera během roku 1950 a následně jej celý život hledala.

Kniha vypráví skutečný příběh irské ženy, s níž se ovšem autor nemohl setkat, protože mezi jeho pátráním a smrtí dotyčné uplynulo skoro deset let.

Filmovou adaptaci si vzal na starost režisér Stephen Frears, o scénář se postarali Coogan a Jeff Pope. Film měl premiéru v roce 2013na Venice Film Festival a ke konci roku si odbyl svou premiéru i ve Velké Británii. Byl nominován na 4 Oskary, 4 ceny BAFTA, 3 Zlaté glóby a získal řadu dalších ocenění.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

1 Response

  1. Adelle napsal:

    Ten film vypadá zajímavě, možná se mrknu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..